2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

1 MAYIS: 3 BÜYÜK İLDE EMEKÇİLER MEYDANLARDA

Ana Sayfa » GÜNCEL » 1 MAYIS: 3 BÜYÜK İLDE EMEKÇİLER MEYDANLARDA

Eklenme : 01.05.2023 - 14:06

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

Emekçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle İstanbul, Ankara ve İzmir’de meydanları dolduruyor.

1 Mayıs kapsamında İstanbul’daki ilk tören Beyoğlu’ndaki Taksim Meydanı’nda gerçekleşti. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sundu.

Çerkezoğlu, çelenk sunumunun ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’deki tüm emekçilerin 1 Mayıs’ını kutlarken, yılın 364 günü çalışan işçilerin 1 Mayıs’ta sisteme karşı çıkmak ve gelecek dünya düşlerini ifade etmek için meydanlarda buluştuğunu söyledi.

Birgün’de yer alan habere göre 1 Mayıs’ı, Türkiye’de son derece tarihsel bir anda karşıladıklarını dile getiren Çerkezoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bir yandan deprem felaketinin yarattığı acılar ve yıkım, diğer yandan Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden birisine gittiğimiz bir süreçte 1 Mayıs’ı gerçekleştiriyoruz. Hepinizin bildiği gibi 1 Mayıs meydanı Taksim Meydanı’dır. 1976 yılında, ölümsüz genel başkanımız Kemal Türkler’in öncülüğünde ilk kez bu meydanda 1 Mayıs, kitlesel biçimde kutlanmıştır ve o günden bugüne de 1 Mayıs meydanı Taksim Meydanı’dır. 1977’de onlarca arkadaşımızı kaybettik, yıllarca Taksim’in ve 1 Mayıs’ın özgürleştirilmesi mücadelesini verdik. Bugün yine 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı haksız ve hukuksuz biçimde işçi sınıfına kapalı. Biz biliyoruz ki bu 2023 1 Mayıs’ı Taksim’in yasaklı olduğu son 1 Mayıs olacak.”

Çerkezoğlu, iki gün önce 1 Mayıs anmasını gerçekleştirdiklerine değinirken, “Şimdi buradan Maltepe Meydanı’na geçeceğiz. İstanbul’da Maltepe Meydanı’nda ve Türkiye’nin dört bir yanındaki meydanlarda, alanlarda buluşacağız. Herkesi bu 1 Mayıs’ta emeğine, geleceğine, memlekete sahip çıkmaya çağırıyoruz.” diye konuştu. Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından DİSK heyeti, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganı atarak alandan ayrıldı.

EMEKÇİLER MALTEPE’DE TOPLANIYOR 

İstanbul’daki işçiler, emekçiler, gençler, kadınlar, emekliler 1 Mayıs kutlamaları için Maltepe’deki Cevahir Otel’in önünde de sabahın erken saatlerinde toplanmaya başladı.

Sloganlarla bir araya gelen emekçiler, halaylar ve horon oynayarak yürüyüşün başlamasını bekliyor.

Öte yandan Maltepe’deki 1 Mayıs alanına giriş yapan Partizan ve Kaldıraç üyelerinin taşıdığı İbrahim Kaypakkaya flamaları alana alınmadı, kitle girmek isteyince polis müdahale etti. Gözaltına alınan en az 10 kişi miting alanından çıkarıldı.

Gözaltı aracının alandan ayrılmasını engellemek isteyen kitleye polis gazlı müdahalede bulundu.

TAKSİM’E ÇIKMAK İSTEYENLER GÖZALTINA ALINDI

1 Mayıs’ı kutlamak için Taksim’e çıkmak isteyen Mücadele Birliği Platformu ve Devrim İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı İnşaat İş ve Enerji Sen üyeleri ise polis müdahalesiyle karşılaştı.

Elmadağ’dan Taksim’e yürüyen Mücadele Birliği Platformu üyeleri “Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak”, “1 Mayıs alanı Taksim Meydanı”, “Yaşasın 1 Mayıs” “Bijî Yek Gulan” sloganları attı.

İnşaat İş ve Enerji Sen de aynı yerden Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Polisin müdahalede bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

• ANKARA •

Ankara’da da 1 Mayıs için Atatürk Kültür Merkezi ve Ulaştırma Kavşağı’nda sendikalar, meslek odaları, siyasi partiler toplanmaya başladı.

Oluşturulan kortejlerin ardından saat 12.00’de kitle Tandoğan Meydanı’na yürüyor. Yürüyüş alanının bir yanında işçi sendikaları, diğer yanında kamu emekçileri sendikaları, meslek odaları, siyasi partiler, üniversiteler ve demokratik kitle örgütleri bulunuyor.

ÖZGÜRLÜĞE PEDAL EKİBİNE ENGELLEME

Öte yandan Ankara’da 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında büyük buluşmanın yapılacağı Atatürk Kültür Merkezi alanına girmek isteyen Özgürlüğe Pedal ekibi, güvenlik gerekçesiyle alana alınmadı.

Bisiklet kullanıcılarının ölümüne, bisiklet yollarının önemine, trafikteki durumuna farkındalık gibi konular için 1 Mayıs’a pedal çevirerek gelen Özgürlüğe Pedal ekibi, 1 Mayıs alanına alınmadı. Polis ekiplerinden yapılan bildirimde, alana kaykay, motosiklet ve bisikletin alınmayacağının iletildiği öğrenildi.

Duruma tepki gösteren Özgürlüğe Pedal ekibi, bisiklet kullanıcılarının sorunları için alana pedal çevirerek geldiklerini, ‘yukarıdan gelen emir’ nedeniyle alana alınmamalarının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

• İZMİR •

İzmir’de ise kutlamaların adresi Gündoğdu Meydanı oldu.

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, Türk-İş, KESK İzmir Şubeler Platformu, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu ve TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin çağrısıyla Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenecek miting için yürüyüş başladı.

Alsancak Limanı, Basmane Meydanı, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan sendikalar, meslek odaları ve siyasi partiler Gündoğdu Meydanın’a doğru yürüyüşe geçti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları