1 Aralık 2021 - Hoş geldiniz

100 BİN CİHATÇIYI EĞİTEN EMİR SULTAN TERRAR’I DA ABD EĞİTTİ.. YEŞİL BERELİ ÜNVANINA SAHİP AMERİKANIN ALBAY İMAMININ BİLİNMEYENLERİ

Ana Sayfa » DÜNYA » 100 BİN CİHATÇIYI EĞİTEN EMİR SULTAN TERRAR’I DA ABD EĞİTTİ.. YEŞİL BERELİ ÜNVANINA SAHİP AMERİKANIN ALBAY İMAMININ BİLİNMEYENLERİ

Eklenme : 04.09.2021 - 11:24

100 BİN CİHATÇIYI EĞİTEN EMİR SULTAN TERRAR’I DA ABD EĞİTTİ.. YEŞİL BERELİ ÜNVANINA SAHİP AMERİKANIN ALBAY İMAMININ BİLİNMEYENLERİ

Pakistan Askeri Akademisi’ni bitiren ve 1974’te ABD’ye, Kuzey Carolina’daki Fort Bragg Askeri Üssü’ne gönderilen Emir Sultan Terrar, bu eğitimini tamamlayınca ‘Amerikan Yeşil Berelisi’ unvanını aldı.

Pakistan’da Gladyo’nun Pakistan sorumlularından Tuğgeneral Nasirullah Babar, kendisine “Afganistan’daki komünist rejimden kaçan İslamcı öğrencileri organize etme ve eğitme görevini verdi. 100 bin cihatçıyı eğitti.

Albay İmam’ın eğittiği öğrencileri arasında, Afganistan’ın son 45 yılına damga vuran hemen tüm isimler var: Ahmet Şah Mesut, Gulbettin Hikmetyar, Celalettin Hakkani, Molla Ömer…

Cumhuriyet yazarı Mehmet Ali Güller, bugün yayımlanan yazısında Emir Sultan Terrar’ın yaptıklarını şöyle anlatıyor:

“Afganistan’a giden dolar trafiğini gerçekleştirdi. CIA Başkan Yardımcısı Robert Gates’i cihatçı kampına götürdü. SSCB’nin Afganistan’dan çekilmesinden sonra, Albay İmam bizzat ABD Başkanı Baba Bush tarafından Beyaz Saray’a davet edilir. Bush Albay İmam’a Berlin Duvarı’ndan bir parça hediye eder. Parçanın üzerinde şöyle yazmaktadır: ‘İlk darbeyi vuran kişiye’.”

Ancak hikaye hep böyle gitmez. ABD, Taliban’ın yönettiği Afganistan’a saldırmaya karar verdiğinde ve Pakistan’ı da buna zorladığında, durumlar değişir. Terrar’la ABD’nin arası Taliban nedeniyle açılır.

Albay İmam, ABD’nin Taliban’ı hedef almasına karşıdır. Pakistan Cumhurbaşkanı General Pervez Müşerref ABD’nin talebini kabul eder, itiraz edenler de tasfiye edilir.

Güller yazısında bundan sonra Emir Sultan Terrar’a ne olduğu ise şöyle anlatıyor: “ABD, 2008 yılında Albay İmam ve Pakistan İstihbarat Servisi’nin üç eski görevlisini uluslararası terörist listesine konulması için BM Güvenlik Konseyi’ne verir!

Albay İmam, Mart 2010’da Afganistan’da Asya Kaplanları isimli bir grup tarafından kaçırılır. Beraberindekiler öldürülür. Albay İmam’ın bir ay sonra kaçtığı söylenir. Ancak aylar sonra, Pakistan hükümet yetkilisi Tarık Hayat, emekli istihbaratçı Emir Sultan Terrar’ın Afganistan sınırındaki aşiretler bölgesinde kalp krizi nedeniyle öldüğünü söyler.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları