15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDE FETHULLAH’I KULLANAN ABD, VENEZUELA’DA DA SUÇ ÜSTÜ YAKALANDI..

Ana Sayfa » GÜNCEL » 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDE FETHULLAH’I KULLANAN ABD, VENEZUELA’DA DA SUÇ ÜSTÜ YAKALANDI..

09.09.2018 - 13:33

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDE FETHULLAH’I KULLANAN ABD, VENEZUELA’DA DA SUÇ ÜSTÜ YAKALANDI..

Dünyada başta enerji kaynaklarının bulunduğu bölgeler olmak üzere, hakimiyet alanını genişletmek amacıyla farklı kisveler altında askeri darbeler planlayan ABD bu defa Venezuela’da yakayı ele verdi.

Fethullah’ı 1980’den bu yana Türkiye’de devlet kurumlarında, toplumun farklı kesimlerinde örgütleyen, onu ülkeyi Ilımlı İslam modeline dönüştürmek amacıyla koçbaşı olarak kullanan Amerika, son darbeyi 15 Temmuz’da indirmek istemişti. Farklı kesimlerde önceden bilindiği iddia edilen darbe girişimi, sonuç ne olursa olsun arkasında ABD’nin olduğu bir operasyondu.

Amerika bu şekilde doğrudan askeri güç kullanarak planladığı darbe girişimlerini, Irak örneğinde olduğu üzere, kimi ülkelere demokrasi ve özgürlük götürme bahanesiyle de uygulamaya çalıştı. Arap Baharı adı altında Libya ve Mısır’da meydana gelen olayların arkasında da bu ABD vardı. Arap Baharı’nın devamı olarak Suriye’de, işin içine Türkiye’yi de katarak Esad’ı devirme planı başarısızlıkla sonuçlandı.

Tüm gelişmelerin ardından bir başarısızlık daha ortaya çıktı.

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi ABD hükümetinin yapılacak bir darbe için Venezuela askeri yetkilileriyle gizlice görüştüğünü iddia etti.

DW’nin aktardığına göre Venezuelalı askeri yetkilileri ile Nicolas Maduro hükümetine yönelik darbe planlarını ele almak üzere gizli görüşmeler yapan ABD’liler, planlarını gerçekleştiremedi. Görüşmelere katılan Venezuelalı bir askere dayandırılan haberde, 2017’de yapılan görüşmelerden sonuç alınmadığı belirtildi. İddiaya göre ABD yönetimi, “darbenin başarısız olma” ihtimalini göz önünde bulundurarak  görüşmelere son verildi. Beyaz Saray’dan habere ilişkin ayrıntılı açıklama yapılmazken, “demokrasi talep eden bütün Venezualılarla” diyaloğun gerekli olduğu vurgulandı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garrett Marquis ise haber üzerine yaptığı açıklamada, “ABD’nin, Venezuela’da demokrasiye barışçıl ve muntazam bir biçimde dönülmesi yönündeki tercihinde bir değişiklik olmadı” şeklinde konuştu. Marquis, ülkedeki krizin kalıcı bir şekilde çözülmesinin ancak ‘demokratik uygulamalar, hukuk devleti ilkeleri ve temel insan hakları ile özgürlüklere saygı gösterilmesi‘ sayesinde mümkün olabileceğini söyledi.

Görüldüğü üzere yapılan açıklamada yine aynı dil kullanılmış: Demokrasiye barışçıl ve muntazam dönüş.

Anımsanacağı üzere Şili’de Pinoche, İspanya’da Franko, Türkiye’de Kenan Evren benzeri diktatörler güçlerini hep Amerika’dan aldılar.

Venezuela bunun son ve başarısız bir örneğiydi.

Bunun basına yansımasının ardından Venezuela hükümeti ise ABD yönetimini sert bir şekilde eleştirdi. Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Twitter’dan paylaştığı mesajda, ABD medyasında bile darbe planlarının kanıtlarının yer aldığını belirterek “Venezuela’ya yapılan müdahale planlarını ve ordunun komplolarının ABD hükümeti tarafından desteklenmesini dünyanın önünde kınıyoruz” dedi.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkedeki sağ muhalafeti veya ABD’yi darbe planları yapmakla suçluyor. Maduro, geçen ağustosta kendisine yönelik patlayıcı madde yüklü uzaktan kumandalı bir hava aracı ile suikast düzenlenmeye çalışıldığını ileri sürmüştü. Maduro, suikast girişimi için ABD’yi suçlamış, Washington ise suçlamaları reddetmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Venezuela’ya askeri bir müdahale olasılığını danışmanları ile görüştüğü de iddia edilmişti. Trump, aynı günlerde yaptığı bir açıklamada ise “İnsanlar acı çekiyor ve ölüyor. Venezuela’da pek çok seçeneğimiz var. Olası bir askeri operasyon da buna dahil” demişti.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :