16 YILDIR SUSAN ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI TARIM VE HAYVANCILIK DİBE VURDUKTAN SONRA FERYAT ETTİ: 80 KURUŞLUK MANDALİNA 4.61 TL’YE SATILIYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » 16 YILDIR SUSAN ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI TARIM VE HAYVANCILIK DİBE VURDUKTAN SONRA FERYAT ETTİ: 80 KURUŞLUK MANDALİNA 4.61 TL’YE SATILIYOR

01.02.2019 - 18:32

16 YILDIR SUSAN ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI TARIM VE HAYVANCILIK DİBE VURDUKTAN SONRA FERYAT ETTİ: 80 KURUŞLUK MANDALİNA 4.61 TL’YE SATILIYOR

Ziraatçiler açıkladı: 1 lira 52 kuruş olan süt, 5 lira 70 kuruşa satılıyor

Ekonomik kriz en çok mutfağı etkiliyor. Marketlerin dışında pazarda da sebze meyve fiyatları cep yakıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a göre ise gıda fiyatlarındaki artışın nedeni marketler… Bayraktar, “80 kuruş olan mandalina markette 4 lira 61 kuruşa, 75 kuruş olan portakal 3 lira 81 kuruşa, 2 lira 40 kuruş olan yeşil mercimek 9 lira 8 kuruşa, 1 lira 52 kuruş olan süt 5 lira 70 kuruşa, 10 lira olan kuru kayısı 36 lira 48 kuruşa, 2 lira 11 kuruş olan kırmızı mercimek 7 lira 50 kuruşa satılıyor” dedi.

Türkiye’de temel gıda maddeleri hemen her gün zamlanıyor. Sebze ve meyvelerin fiyatları 5 ila 10 lira arasında değişiyor. Yurttaş, sofrasını kurduğu pazardan da eli boş dönüyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar şunları söyledi:

“Ocak ayında, markette 42 ürünün 31’inde fiyat artışı, 7’sinde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 23’ünde fiyat artışı meydana geldi. Markette 4 üründe, üreticide 11 üründe fiyatlar değişmedi.”

“Spekülatif hareketler her zaman görülebilmektedir”

Bayraktar, şöyle devam etti: “Bizim tarladan markete fiyatları takip etmemizin amacı da hem artış gerekçelerini ortaya koymak hem de spekülatif hareketlerin önlenmesi için gerekli uyarıları yapmaktadır.

Spekülatif faaliyetler de var ama tabii afet yaşanan bölgeler başta olmak üzere üreticilerimizin maliyetlerinde de yükselme olduğunu gözden kaçırmamamız gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra dikkatlerimizden kaçmayan bir unsur da üreticiden markete fiyat makasıdır.

“Üreticiden markete fiyat makası bir türlü daraltılamamaktadır”

Üreticiden markete fiyat makası bir türlü daraltılamamaktadır. Tam mevsimi olmasına rağmen, Ocak ayında, mandalina, portakal gibi kimi ürünlerde üreticiden markete fiyat farkı 5-6 kata ulaşmıştır. Her ay düzenli olarak aldığımız fiyatlara baktığımızda, yaz-kış değişmeden, her ay değişik ürünlerde üretici-tüketici fiyat makasının çok açık olduğunu tespit ediyoruz.

Nitekim Ocak ayında da, üreticiden markete fiyat farkı, mandalinada 5,8, portakalda 5,1, yeşil mercimek ve sütte 3,8, kuru kayısı ve kırmızı mercimekte 3,6 kata yükselmiştir. Ocak ayı sonunda, üreticide, 80 kuruş olan mandalina markette 4 lira 61 kuruşa, 75 kuruş olan portakal 3 lira 81 kuruşa, 2 lira 40 kuruş olan yeşil mercimek 9 lira 8 kuruşa, 1 lira 52 kuruş olan süt 5 lira 70 kuruşa, 10 lira olan kuru kayısı 36 lira 48 kuruşa, 2 lira 11 kuruş olan kırmızı mercimek 7 lira 50 kuruşa satılmıştır.

Bu durum sürdürülebilir değildir. Bu makas daraltılmalı, üretici istikrarlı bir gelir elde etmeli, tüketici de makul fiyatlarla tüketebilmelidir. Sürdürülebilir olmayan bu düzen değişmelidir. Mevcut durum üreticiye de tüketiciye zarar vermektedir.

Türkiye’nin bunu acilen çözmesi, üreticinin emeğinin karşılığını aldığı, tüketicinin de makul bir fiyata ürün tüketebildiği bir ortamın sağlanması gerekir.

Üreticimizin maliyetlerini azaltamadığımız, üretici-market makasını daraltamadığımız takdirde gıda fiyatlarında ucuzluk hayaldir.

Makul bir fiyat istiyorsak, üreticimizin yeterli bir gelir elde etmesini, tüketicimizin de uygun fiyatlarla ürün tüketmesini bekliyorsak, üretici maliyetlerini aşağı çekmek, üreticiye daha fazla destek vermek, pazarlama kanallarını rehabilite etmek, planlama yapmak zorundayız.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :