2002’DEN BU YANA İKTİDARIN EKONOMİ POLİTİKALARINA KOŞULSUZ DESTEK VEREN TÜRK İŞ, KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZ DİYEREK BUNU DA TESLİM ETMEYE HAZIRLANIYOR, ÇÜNKÜ..

Ana Sayfa » GÜNCEL » 2002’DEN BU YANA İKTİDARIN EKONOMİ POLİTİKALARINA KOŞULSUZ DESTEK VEREN TÜRK İŞ, KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZ DİYEREK BUNU DA TESLİM ETMEYE HAZIRLANIYOR, ÇÜNKÜ..

29.11.2019 - 7:45

2002’DEN BU YANA İKTİDARIN EKONOMİ POLİTİKALARINA KOŞULSUZ DESTEK VEREN TÜRK İŞ, KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZ DİYEREK BUNU DA TESLİM ETMEYE HAZIRLANIYOR, ÇÜNKÜ..

 

Türk İş Başkanı Ergun Atalay şimdiye kadar görülmemiş bir bağlılıkla iktidara göreve geldiği günden bu yana her türlü desteği verdi.

Ekonomide çalışandan, emeği ile geçinenden, işçiden, esnaftan yana ortaya çıkan tablonun sorumluluğu yalnız iktidarın değil Türk İş’in’de üzerinde görünüyor. Şimdi Türkiye’nin yalnızca susarak sendikacılık yapan en büyük işçi konfederasyonu genel kurula hazırlanıyor ve bu süreçte kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz söylemi hiç de inandırıcı bulunmuyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Ankara’daki Büyük Anadolu Oteli’nde yapılacak genel kurula hiçbir siyasi davet edilmedi.

Bazı sendikalar, “Biz derdimizi kime anlatacağız. Siyasiler çağrılmalıydı” eleştirisini yaptı. Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası, Türk-İş’ten ayrılma kararı almış, ancak bu kararın uygulanmasını sendika yönetim kuruluna bırakmıştı. Türk-İş Genel Kurulu’nun gündemine, “Tek Gıda-İş Sendikası üyelik durumunun görüşülmesi ve karara bağlanması” maddesi eklendi.

Ergün Atalay başkanlığındaki Türk-İş yönetimi, genel kurula tek liste olarak girecek. Son iki genel kurulda delegelerin oylarıyla kıdem tazminatının “kırmızı çizgi” olduğu, dokunulması halinde genel greve çıkılacağına ilişkin kararlar alınmıştı. Genel kurulda önerge verilerek aynı kararın yeniden geçirilmesi bekleniyor. Kıdem tazminatı hakkında alınan karar şöyleydi:

“Kıdem tazminatı, Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Türk-İş Genel Kurulu bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasından yanadır. Türk-İş’in kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın tasviyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında cevabı genel grev olacaktır.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :