24 CAN GİTTİ. GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ ERDOĞAN, SARAY’DAKİ TÖRENİ İPTAL EDECEK Mİ?

Ana Sayfa » GÜNCEL » 24 CAN GİTTİ. GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ ERDOĞAN, SARAY’DAKİ TÖRENİ İPTAL EDECEK Mİ?

09.07.2018 - 14:07

24 CAN GİTTİ. GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ ERDOĞAN, SARAY’DAKİ TÖRENİ İPTAL EDECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Büyük Millet Meclisindeki (TBMM) yemin töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek törenin ayrıntıları dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de yapılacak yemin töreninin ve Anıtkabir ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne Süvari Birliği eşliğinde giriş yapacak ve mehter marşlarıyla karşılanacak.

Erdoğan’ın süvari birliğiyle Külliye’ye girişi sırasında 101 pare top atışı yapılacak. Ayrıca hava, kara ve deniz komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101’er pare top atışı gerçekleştirilecek.

Dini cemaatlerin ruhani liderlerinin de katılacağı törende, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Mızıkası, TSK Mehteran Takımı ile TSK Tarihi Birlik de yöresel kıyafetlerle hazır bulunacak.

TÖREN İPTAL EDİLECEK Mİ?

Erdoğan’ın görkemli töreni Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Sarılar köyü yakınlarında meydana gelen yolcu treni kazasını akla getirdi. 24 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin yaralandığı tren faciasının ardından Erdoğan’ın töreninin iptal edilip edilmeyeceği merak konusu oldu.

AKP’NİN İPTAL ETTİĞİ ULUSAL BAYRAMLAR

AKP döneminde milli bayram kutlamalarının çoğu iptal edilirken, bazılarına da kısıtlama getirilmişti.

30 Ağustos 2011: 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı’nca verilecek resepsiyonlar iptal edildi. Gerekçenin son dönemde artan terör olayları ve arka arkaya gelen şehit haberleri olduğu bildirildi.

29 Ekim 2011: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yayımladığı genelgeyle Van Depremi dolayısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tören geçişi ve resepsiyon faaliyetlerinin yapılmamasını istedi. Genelge uyarınca valilikler, yürüyüş ve resepsiyonlarını iptal etti.

30 Ağustos 2012: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kulağındaki rahatsızlığından dolayı hastanede tedavi görmesi nedeniyle iptal edildi.

19 Mayıs 2013: Gençlik ve Spor Bakanlığı, Reyhanlı’daki bombalı saldırılar üzerine 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 40 ilde yapılacak, konser, kutlama ve diğer organizasyonlarını iptal ettiğini açıkladı.

19 Mayıs 2014: 13 Mayıs’ta Manisa Soma’da meydana gelen ve yüzlerce insanın ölümüyle sonuçlanan maden kazası dolayısıyla resmi tören hariç tüm kutlamalar iptal edildi.

29 Ekim 2014: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karaman Ermenek’teki maden faciası nedeniyle Cumhurbaşkanlığı binasında yapılacak 29 Ekim resepsiyonunun iptal edildiğini açıkladı.

30 Ağustos 2015: Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan 30 Ağustos genelgesinde bayram boyunca şenlik, konser ve kutlama faaliyetlerinin yapılmaması istendi. Gerekçe olarak son günlerde meydana gelen terör olayları gösterildi.

23 Nisan 2016: TBMM Başkanlığı, doğu ve güneydoğu illerinde sürdürülen PKK operasyonlarında şehit düşen askerler nedeniyle resepsiyon programını iptal ettiğini açıkladı.

30 Ağustos 2016: Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Halk yeni travma geçirmişken geçit töreni yapmak doğru değil” diyerek 30 Ağustos kutlamalarının iptal edildiğini duyurdu.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :