SEÇİM SÜRECİNDE CHP’NİN ROLÜ-İYİ BAŞLAMIŞKEN İYİ SONLANDIRMAK- PROF.DR. İBRAHİM KAYA

Ana Sayfa » GÜNCEL » SEÇİM SÜRECİNDE CHP’NİN ROLÜ-İYİ BAŞLAMIŞKEN İYİ SONLANDIRMAK- PROF.DR. İBRAHİM KAYA

29.04.2018 - 8:38

SEÇİM SÜRECİNDE CHP’NİN ROLÜ-İYİ BAŞLAMIŞKEN İYİ SONLANDIRMAK- PROF.DR. İBRAHİM KAYA

 

 

Fitilini Bahçeli ve Erdoğan’nın ateşlediği baskın seçim girişimi, bilindiği gibi CHP’nin 15 milletvekilini İYİ Parti’ye vermesiyle bütün planlarını altüst etti.

Peki Meral Akşener’i seçimlere sokmayarak ‘’Hayır Cephesi’’ni dağıtmayı, güçsüz düşürmeyi hedefleyenleri şimdilik bir adım gerileten bu hamlenin devamı gelecek mi?

Bu noktada gözler tabii ki CHP’ne çevriliyor.

Prof. Dr. İbrahim Kaya anahtar rolün CHP’de olduğunu şu sözlerle vurguluyor:

‘’Muhalefette bu iyi başlangıcın iyi şekilde sonlandırılması, büyük ölçüde, anahtar rolü oynayacak olan CHP’nin stratejisine ve taktiklerine bağlı olacaktır. CHP’nin sorumluluğu, dolayısıyla, tarihi önem taşıyan bir sorumluluktur. Ancak, cumhurbaşkanı adayı hususunda parti en azından kamuoyunun gözünde ciddi anlamda sorunlu durmaktadır. Neden? Öncelikle, parti yöneticileri ve özellikle de genel başkan seçimlerin tarihi önemi hususunda kamuoyuna yeterli sayılabilecek düzeyde kuvvetli mesajlar vermiyor.

Erken seçim tarihi açıklandığında, deyim yerindeyse, ana muhalefet partisinin yeri göğü inletmesi gerekirdi! Büyük bir heyecan dalgasını, böyle durumlarda, muhalefet ve özelde de ana muhalefet yaratır. Ana muhalefet önce kendi sempatizanlarına yani üyelerine ve seçmenlerine bu heyecanı ulaştırır ve sonra oyuna talip olduğu diğer seçmenlerin dikkatini çeker, ilgileri üzerinde toplar. Bu heyecan dalgasını yaratmak, elbette, önemli bir noktaya kadar, liderin karizmatik özelliklerine dayanmaktadır, ama hikaye bundan ibaret değildir. Yukarıda anlattığımız gibi, gerileme açısından ülkenin birçok sahada sınırlarına ulaşmış olması, “yeniden kuruluşa” ihtiyacın kaçınılmazlaştığına işaret etmektedir. Ve bu yeniden inşa zorunluluğu ana muhalefeti “siyaset” yapmaya çağırmaktadır.’’

 

Prof. Dr. İbrahim Kaya’nın yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

İYİ BAŞLAMIŞKEN İYİ SONLANDIRMAK- Prof. Dr. İBRAHİM KAYA

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :