66 GÜN SONRA TÜRKİYE SANDIK BAŞINA GİDİYOR- 24 HAZİRAN’A İLK TEPKİLER

Ana Sayfa » GÜNCEL » 66 GÜN SONRA TÜRKİYE SANDIK BAŞINA GİDİYOR- 24 HAZİRAN’A İLK TEPKİLER

18.04.2018 - 17:07

66 GÜN SONRA TÜRKİYE SANDIK BAŞINA GİDİYOR- 24 HAZİRAN’A İLK TEPKİLER

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

” Hazırız, kazanacağız. 2018 demokrasi yılı olacak.”

 

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan:

”Türkiye’yi uluslararası ve içeride tek adamlık rejimi olumsuz etkiliyor. AB komisyon raporunda OHAL’in hemen sonlandırılması gerek deniliyor. AB’den dev adımlardan uzaklaşıldığını ifade ediyor. Bunun sorumlusu tek adam rejimi, AK Parti yönetimi. Türkiye’yi bir ara havaifişeklerle AB’ye giriyoruz diye kandırdılar. Uygar tablodan uzaklaşıyoruz. Bizim insanlarımız, demokrasinin egemen olduğu, yargının bağımsızlığını hak ediyor.

Kararı öyle telaşla vermişler ki sınavın olduğunu unutmuşlar. Şimdi sınavın tarihini değiştirirler. Biz dün açık ve net söyledik, hodri meydan. Biz seçime hazırız. Her seçim tartışmasında söyledik, biz seçimden kaçmadık, kaçmayız. Dün hodri meydan dedik, hodri meydan diyoruz. Bu hükümet yönetme özürlüdür. Bu erken seçim çağrısı yönetememenin ikrarıdır. Türkiye’nin temel meselelerinin sorumlusu tek adam rejimidir.

Erdoğan diyor ki, 16 Nisan’dan bu yana eski sistemdeyiz hastalıklar devam ediyor. Buna kargalar bile güler. 16 Nisan’dan beri tek adam rejimi hakimdir. Hatta 20 Temmuz’dan beri böyledir. Fiilen Recep Tayyip Erdoğan’ın iki dudağı arasında bir yönetim vardır. Doların ateşi düşmüyor, siyasetin krizini çözemiyorsunuz, dış politikada rezil ettiniz. Sabah başka, öğlen başka söylüyorsunuz. Adaleti yok eden sistemin sorumlusu sizsiniz, kurdaki yükselişin sorumlusu sizsiniz.

Kafadan 430 bin esnaf kepenk kapattı, sorumlusu sizsiniz. Erken seçim kararı verdiniz, hodri meydan. İçinde bulunduğunuz düzen size sandığı dayattı. 24 Haziran’da millet size dersinizi verecek. Büyük demokrasi ile tek adam rejiminden kurtulacağız. Tek adam rejimi için yolun sonu göründü. Bu iktidarı göndereceğiz”

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

Arkadaşlarımız canlı heyecanlı. İktidar partisinin en önemli alternatifinin İYİ Parti olduğu ortaya çıktı. Abiler korktu. Ben bu abilerin korktuğunu biliyordum ama bu kadar korktuklarını düşünmüyordum.

Bu seçimin bizim açımızdan herhangi bir problemi yok. İYİ Parti bu seçimin bir an önce olmasını arzu etti. 15 Temmuz’da yaparlar demiştim. Abileri tanıdığım için haklı çıktım. Seçim çalışmalarına başlıyoruz. Seçim güvenliğini, sandıkların güvenliğini sağlamak çok önemli.

Biz 16 Nisan’a çalıştık. Partimizi kurarkem çalıştık. 16 Nisan’da 37’ye gitmişiz, 5.5 ayda 54 il olacak. Biz buradayız, varız. Ben cumhurbaşkanı adayıyım. 100 bin imzayla aday olacağım. Hangi kanunları çıkarırlarsa çıkarsınlar, siyaset simsarlarına söylüyorum, korkunun ecele faydası yok.

Türkiye uçacaktı, kaçacaktı ya. Erdoğan, ekonominin yıkık durumda olduğunu ve bir an önce seçime giderek paçayı kurtarmaya çalışıyor. İyi Parti hem cumhurbaşkanlığını, hem de iktidarı alacak. Türkiye’nin nefes almaya ihtiyacı var, gerilmekten bıktığını biliyorum. Artık kusma haline geldiğini biliyorum. Bu nefes almayı İyi Parti’nin kadroları sağlayacak. Bir kere daha söyleyeyim, biz birinci kongremizi 10 Aralık’ta tamamladık. 68 il ve ilçe teşkilatı kuruldu. O günden itibaren saydığımız 10 Haziran’dan itibaren seçime girmeye hazırız. İyi Parti’ye engel çıkarmak için bazı hukuk dışı davranışlara girildiği takdirde. Siyasileri, bürokrasiyi uyarmak isterim, hakkını koruyamayan kimsenin hakkını koruyamaz. Abilerin ne kadar korktuğunu görmüş olduk, seçimler hayırlı olsun.

 

İYİ Parti Başdanışmanı Cihan Paçası:

“İYİ Parti 10 Aralık’ta yapmış olduğu Genel Kurul ile bir siyasi partinin seçime girebilme şartlarını yerine getirmiştir. 6 aylık süreç ise 22 Haziran’da dolmaktadır. Eğer Türkiye’de hukuk varsa, eğer Yüksek Seçim Kurulu (YSK) objektif davranırsa İYİ Parti’nin seçime katılamama gibi bir durumu söz konusu değildir. İYİ Parti’nin B planı da var, C planı da var. Ciddi bir oy potansiyeline ulaşan bir partinin seçime sokulmaması mümkün değildir. Herkes emin olmalı ki, İYİ Parti 24 Haziran seçimine katılacak ve hiç kimsenin öngörmediği çok ciddi bir oy alacaktır. Sayın Meral Akşener cumhurbaşkanlığına adaydır ve inanıyorum ki, erken seçim kararı alan siyasi partiler seçim yenilgisi sonucunda cumhurbaşkanlığını da kaybedeceklerdir.”

“İYİ Parti’nin B planı da var, C planı da var. Ciddi bir oy potansiyeline ulaşan bir partinin seçime sokulmaması mümkün değildir”

”B Planı: Tıpkı 3 Kasım 2002 seçimine girebilmek için YDP’ye (Yeniden Doğuş Partisi) katılan ve sonra olağanüstü kurultayda partiye adını veren Genç Parti gibi İYİ Parti de DP (Demokrat Parti) ile birleşecek. Bunun için 15 gün içinde bir genel kurulun yapılabileceği ifade ediliyor.”

”C Planı: Meclis’te grup kurabilmek için gerekli sayı 20… İYİ Parti’nin ise 5 milletvekili var. CHP’nin, kuruluşundan bu yana İYİ Parti’ye, ihtiyacı durumunda 15 milletvekiliyle destek olabileceği konuşuluyordu. İYİ Parti grup kurarsa seçime girmesi önünde bir engel kalmıyor.”

 

SAADET Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu:

”Seçimin erkene alınabileceği gündemimizdeydi. Şimdi herkesle görüşeceğiz. Şu anda muhalefetteki partilerle de görüşeceğiz. Sayın Abdullah Gül ile bir fırsat olduğu takdirde görüşeceğiz. Başka birçok insanla görüşüyoruz. Fikirlerini, düşüncelerini bize takdim etmek isteyenler olursa onlarla da görüşüyoruz. İYİ Parti’nin önünü kesebilmek için iktidar partisi akla ve hayale sığmayacak adımlar attı. Devleti adeta İYİ Parti’nin önüne çıkardı. Ama Sayın Akşener de bu konuda mücadelesinden vazgeçmedi. Biz elbette seçime giderken bu partilerle mutlaka görüşeceğiz dedik, iktidarla da görüşürüz dedik.”

 

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli:

“24 Haziran erken değil panik seçim; iktidar acz içinde…”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :