26 Ekim 2021 - Hoş geldiniz

24 HAZİRAN’IN GÖLGESİNDE KALAN MECLİS

Ana Sayfa » SICAK ANALİZ » 24 HAZİRAN’IN GÖLGESİNDE KALAN MECLİS

Eklenme : 18.04.2018 - 21:15

24 HAZİRAN’IN GÖLGESİNDE KALAN MECLİS

 

 

Bahçeli’nin 26 Ağustos’u adres gösteren erken seçim açıklamasının ve ardından, Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirilen toplantıda 24 Haziran’a çekilen baskın seçim tarihinin gökten zembille inmediği, üzerinde uzun zamandır çalışıldığı, kimin ne söyleyeceğinin çok önceden belirlendiği apaçık ortaya çıktı.

Bu uygulanan ekonomik politikalarla yola daha fazla devam edilemeyeceği, dünyanın en pahalı akaryakıtını, doğal gazını kullanan bir ülkede füze hızıyla tırmanan pahalılığın dayanılabilir boyutları çoktan aştığı gerçeği, baskın seçim kararıyla bir kez daha ağırlığını hissettirdi.

Bunun doğal sonucu olarak özellikle iktidar partisinin tabanda durduramadığı erimenin, biraz dikkatle bakıldığında tamamem çözülmüş, bitmiş bir görünüm veren MHP’nin başka seçeneklerinin kalmadığı anlaşılmıştır.

Topun ağzında durduğu söylenen İyi Parti’nin, bu kararın diğer bir belirleyicisi, kurbanı olduğu da yapılan yorumlar arasında.

Başbakanın,  yasaların kusursuz biçimde işlediği, adaletin en şeffaf haliyle gerçekleştiği varsayımından hareketle, kritik kararı Yüksek Seçim Kurulu’nun vereceği yönündeki açıklaması, İyi Parti’nin kaderini sanki biraz daha belirsizliğe doğru itmiştir.

Ama burada dikkatlerden kaçan bir noktayı vurgulamakta fayda var.

Son referandum gecesi aldığı kararlarla büyük tartışmalara yol açan Yüksek Seçim Kurulu’nun başkanı bile, yaptığı açıklamada Meclis’ten çıkacak seçimle ilgili yasayı beklediklerini söyledi.

Bu ne demek?

Bu şu demek: Statüsü, gücü, konumu, yetkisi ne olursa olsun, seçim tarihini belirlediklerini söyleyen iki kişinin yaptıkları açıklamaların geçerlilik kazanabilmesi, ancak Yüce Meclis’in onayından sonra yasal boyuta kavuşacaktır.

Yani Yüksek Seçim Kurulu Başkanı, 24 Haziran tarihiyle ilgili konuşabilmek için Meclis’i adres gösteriyor.

Ya diğerleri ne söyledi: Hodri Meydan!

Ne meydanı, kimin meydanı?

Unuttunuz mu: Meydan Meclis, Meclis!

Asıl sözü söyleyecek olan, kararı verenlerin sandalye sayısı ne olursa olsun, Meclis!

Ah bunu diyerek Meclis’i yüceltseydiniz, daha güzel olmayacak mıydı?

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları