28 Ocak 2023 - Hoş geldiniz

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ VE BİZİM BÜYÜK UTANCIMIZ

Ana Sayfa » GÜNCEL » 4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ VE BİZİM BÜYÜK UTANCIMIZ

Eklenme : 04.12.2022 - 10:07

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

BİZİM BÜYÜK UTANCIMIZ…

AMASRA MADEN FACİASI SIRASINDA VE SONRASINDA ORTADA HİÇ GÖRÜNMEYEN İKİ İSİM VARDI: TÜRK İŞ BAŞKANI ERGUN ATALAY VE GENEL MADEN İŞ SENDİKASI BAŞKANI HAKAN YEŞİL. HER İKİ İSİMDE FACİADA HAYATLARINI GÖZ GÖRE GÖRE KAYBETEN, DAHA AÇIK BİR TANIMLA İHMALE, VİCDANSIZLIĞA KURBAN GİDEN 42 MADENCİNİN BAĞLI OLDUKLARI İŞÇİ KONFEDERASYONUNUN BAŞKANI ATALAY VE O YAPININ İŞÇİ ÖLÜMLERİ İLE ADINI DUYURMUŞ SENDİKASININ BAŞKANI YEŞİL. ÖLEN MADENCİLERLE HİÇ İLİŞKİLERİ YOKMUŞÇASINA SUSMALARININ ÖTESİNDE HAKAN YEŞİL BİR HAFTA SONRA ORYAYA ÇIKTIĞINDA ”DERHAL ÜRETİME BAŞLAYACAĞIZ” DEMİŞTİ. O SIRADA MECLİS’TE HENÜZ FACİAYLA İLGİLİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU BİLE KURULMAMIŞTI. KOMİSYON KURULDU VE ORTAYA ÇIKTI Kİ BAĞIRA BAĞIRA GELMİŞTİ FACİA… BÜTÜN BUNLARI BİLDİKLERİ HALDE DİLSİZ KESİLEN VE ÜZERİ ÖRTÜLSÜN DİYE ACELE EDEN BU İKİ İSMİN 4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ’NDE HANGİ SIFATLA ANILMALARI GEREKTİĞİ KONUSUNDA KARARSIZ KALDIK. TÜRKİYE ASLINDA HAKAN YEŞİL’İ ODASINDA KÖÇEK OYNATAN BAŞKAN OLARAK TANIDI.

İNTERNETTE VE YURTSEVERLİK.COM’DA BU GÖRÜNTÜLERE ULAŞABİLİRSİNİZ. ERGUN ATALAY İSE EN BÜYÜK VURUŞUNU DÜN YAPTI. ÇALIŞANLARININ YÜZDE 60’I ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE YANİ AÇLIK SINIRI ÇİZGİSİNDE ÜCRET ALAN BİR ÜLKEDE ”KIRMIZI ÇİZGİMİZ” GİBİ BÜYÜK BİR YUTTURMACA İLE YAPTIĞI AÇIKLAMADA HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI. BUNUNLA İLGİLİ HABERLERE DE YURTSEVERLİK.COM’DAN ULAŞABİLİRSİNİZ…VE GELELİM ODASINDA KÖÇEK OYNATAN BAŞKANA…

 

Ve bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü

4 Aralık Dünya Madenciler Günü tüm dünyada madenciler için bir kutlama günüyken Türkiye’deki madenciler ve madenci yakınları içinse bir anma ve yas günü niteliğinde. Çok sayıda ölümlü kazanın yaşandığı ve hayat kaybının “fıtrat” olarak görüldüğü Türkiye madenlerini daha güvenli hale getirmek ise iktidarın gündeminde yok.

Plansız ocak kazıları, iş güvenliği eksiklikleri, özelleştirme ve denetimsizlik nedeniyle sadece 20 yıllık AKP iktidarında bile sayıları bini aşan madenci yaşamını yitirdi. Son olarak Bartın’ın Amasra ilçesinde, yine ihmal iddialarının odağındaki bir maden ocağında yaşanan kaza nedeniyle 42 işçi yaşamını yitirdi. Bu kazanın ardından TBMM Araştırma Komisyonu kuruldu ancak bu komisyonda da denetimlere ve soruşturmalara AKP sansürü gölgesinde devam edildi. Madenlerin ana sorunlarını tartışamayan kamuoyu ise her gün birbiri ardına büyük, küçük, ölümlü, yaralanmalı kaza haberleri alıyor.

LİYAKATSİZLİK VURGUSU

Birgün’de yer alan habere göre u yıl 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nün Amasra’da 42 maden emekçisinin yaşamını yitirdiği koşullarda karşılandığını ifade eden TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, yayımladığı anma açıklamasında, “Geçmişten günümüze hammaddenin türü değişiklik gösterse de, tüketim miktarı artmakta bu da dolayısıyla üretime yansımaktadır. Üretimdeki bu artışa paralel olarak madencilik teknolojisindeki gelişmenin daha yavaş olması, insanı, çevreyi, işçi sağlığı ve güvenliğini önemsemeyen uygulamalar, aşırı kar hırsı, liyaktsizlik ve ihmaller çok büyük faciaların meydana gelmesine neden olmuştur” ifadelerini kullandı.

NEDENLER SORGULANMALI

“Dünya’da çalışanların sadece 1’i madencilik iş kolunda iken, meydana gelen ciddi kazaların yüzde 8’i madencilik sektöründe olmaktadır” denilen açıklamada, Türkiye’deki kaza oranlarının çok daha yüksek olduğu vurgulanarak şu değerlendirmelere yer verildi: “ Türkiye, iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci sırada yer almaktadır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin maliyet unsuru olarak görülmesi, en kısa zamanda aşırı üretim zorlaması başta olmak üzere faciaya dönüşen maden iş kazaları son yıllarda belirgin olarak artmaktadır. Özellikle yeraltı kömür madenciliği, işçi sayısı başına düşen kaza ve ölüm sıralamasında bütün sektörlerin başında yer almaktadır. Son olarak Bartın’ın Amasra ilçesindeki TTK Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesinde meydana gelen grizu patlaması sonucunda 42 maden emekçimizi kaybetmemiz, kömür madenciliğinde yaşanan olumsuzlukların ve iş cinayetine dönüşen faciaların nedenlerinin sorgulanmasını bir kez daha gerekli kılmıştır. Kamu yararı temelinde akılcı bir madencilik politikasının oluşturulması gerekiyor. Akıl ve bilimle, önlemle önüne geçilebilecek olan ölümler de kader değildir.”

ABD’DEN 7 KAT FAZLA

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, CHP Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu da madenlerdeki ölüm riskini anımsatan bir 4 Aralık mesajı paylaştı. “Madenler işçilere mezar olmasın” diyen Bakırlıoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye’de madencilik sektöründe 2010-2020 yılları arasında meydana elen iş kazası sayısı ABD’den 7 kat daha fazla. İş kazalarındaki ölüm hızı yani 100 bin işçi başına düşen ölüm sayısı Türkiye’de 44 iken bu rakam ABD’de 14. Dünya Madenciler Gününün ülkemizde işçi cinayetlerinin son bulması için bir başlangıç olmasını temenni ediyor ve doğal kaynakların, madenlerin ve su kaynaklarının ulusal çıkarlar ve toplum yararına, ekonomik kriterler ve çevreye duyarlılık ilkeleri çerçevesinde, en rasyonel ve verimli şekilde değerlendirilmesini arzu ediyoruz.”

***

NASIL ORTAYA ÇIKTI?

TMMOB Maden Mühendisleri Odası’ndan yapılan paylaşımda günün ortaya çıkışı hakkında şu anlatı paylaşıldı: “Mitolojik anlatıya göre, 4 Aralık tarihi Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu İzmit’teki bir mağaraya sığınan ve bu madenciler tarafından korunarak daha sonra azize kabul edilen Santa Barbara’ya atfedilmiş bir gündür. Madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilen Santa Barbara’nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruyor olmasına inanılması, önce Anadolu’da daha sonrada Avrupa ve tüm dünyada “Dünya Madenciler Günü” olarak kutlanılmasına neden olmuştur.”

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları