41 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ PAMUKOVA FACİASINDA TCDD GENEL MÜDÜRÜ OLAN SÜLEYMAN KARAMAN 24 HAZİRAN’DA AKP’DEN MECLİS’E GİRDİ, FATURA MAKİNİSTLERE KESİLDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » 41 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ PAMUKOVA FACİASINDA TCDD GENEL MÜDÜRÜ OLAN SÜLEYMAN KARAMAN 24 HAZİRAN’DA AKP’DEN MECLİS’E GİRDİ, FATURA MAKİNİSTLERE KESİLDİ.

09.07.2018 - 14:30

41 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ PAMUKOVA FACİASINDA TCDD GENEL MÜDÜRÜ OLAN SÜLEYMAN KARAMAN 24 HAZİRAN’DA AKP’DEN MECLİS’E GİRDİ, FATURA MAKİNİSTLERE KESİLDİ.

Tekirdağ’da 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasıyla ilgili 2 makinist ifadeleri alınmak üzere savcılığa çağrıldı.

Çorlu Cumhuriyet Başavcılığı’nın talimatıyla tren kazasının iki makinisti hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi. İafdeye çağrılan makinistler Halil Altınkaya ile Suat Şahin ifade verdi. Ayrıca kaza bölgesine Ankara’dan bilirkişi heyeti gönderildi.

ARSLAN: RAYLARIN BAKIMI NİSAN AYINDA YAPILDI

‘Kazada ihmal var mı?’ sorusuna yanıt veren Bakan Arslan, “Rayların bakımı Nisan ayında yapıldı. Aşırı yağıştan menfez ile raylar arasında boşluk meydana gelmiş. Bu boşluk suyun altında kaldığı için makinistler tarafından ilk bakışta görülemiyor. Boşluk sonucu 5 vagon devrildi. Olayla ilgili her türlü soruşturma titizlikle sürüyor.” ifadelerini kullandı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca Tekirdağ’daki tren kazasının aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeniyle meydana geldiğinin belirlendiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 nolu trenin Balabanlı- Çorlu arası 162. kilometrede seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagonun raydan çıkarak devrildiği belirtildi.

Kazanın aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması dolayısıyla meydana geldiğinin tespit edildiği ifade edilen açıklamada, arama kurtarma ekiplerinin kaza yerine intikal ettiği, yaralılara gerekli müdahalelerin hızla yapıldığı kaydedildi.

İçişleri, Sağlık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarının koordineli şekilde çalışmalara başladığının vurgulandığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının ambulans helikopterleri ile İçişleri Bakanlığının kurtarma helikopterlerinin de olay yerine vardığı bildirildi.

Açıklamada, TCDD’ye ait vinçli kurtarma yardım ekibinin Halkalı’dan hareket ettiği, Alpullu’dan arama kurtarma araçlarının da olay yerine sevk edildiği belirtildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın, Ankara’dan hareket ederek kaza yerine gittiğinin aktarıldığı açıklamaya şöyle devam edildi:

“Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında Müsteşar Suat Hayri Aka başkanlığında kriz merkezi oluşturulmuştur. Çorlu ‘da ise Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan başkanlığında kriz merkezi kurulmuş olup bakanlığımız ile koordineli şekilde çalışmaları sürdürmektedir. Kazayla ilgili gelişmeler yakıdan takip edilmekte olup konuyla ilgiyi yeni bilgiler edinildikçe gerekli açıklamalar kriz merkezimiz tarafından yapılacaktır.”

PAMUKOVA’DA DA FATURA MAKİNİSTLERE KESİLMİŞTİ 

2004’te 41 kişinin yaşamını yitirdiği Pamukova’da hızlı tren kazasının ardından da bakan ve bürokratlar hakkında işlem yapılmazken sadece makinistlere ceza verilmişti.

 

Pamukova faciası sırasında TCDD Genel Müdürlüğü koltuğunda oturan Süleyman Karaman, 24 Haziran seçimlerinde AKP Erzincan Milletvekili olarak Meclis’e girdi. Karaman önceki gün yemin ederek göreve başladı.

AKP’DEN MECLİS’E GİRDİ 

Tren kazasının yaşandığı dönem TCDD Genel Müdürü olan Süleyman Karaman, 24 Haziran’da AKP Erzincan 1. sıra milletvekili olarak Meclis’e girdi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :