BURSA’DA TRAFO FACİASI VE YEREL BASININ İÇLER ACISI HALİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » BURSA’DA TRAFO FACİASI VE YEREL BASININ İÇLER ACISI HALİ

01.09.2018 - 21:38

BURSA’DA TRAFO FACİASI VE YEREL BASININ İÇLER ACISI HALİ

 

 

Dün Bursa’da saat 16.30 sıralarında yaşanan facianın iki boyutu var:

Birincisi ihmal, diğeri bu ihmalden kaynaklanan olayı görmezden gelen yerel basının utanılacak hali.

Haberin her iki boyutu da Türkiye’de gelinen noktayı tanımlaması açısından ibretlik bir gelişme.

Olay dün Bursa’nın Nalbantoğlu Mahallesi’nde, Kız Lisesi’nin arka cephesinde yaşandı. Kentin elektrik dağıtım şebekesine ait bir trafoya giren iki yavru kediyi kurtarmak isteyenler ölümle burun buruna geldiler. Belediyenin sokak kedilerinin beslenmeleri amacıyla küçük kulübeler koyduğu alana anneleri tarafından bırakılan yavru kediler, kapısı kilitli olmadığı için rahatlıkla girdikleri trafodan çıkamayınca, sokaktan geçen vatandaşlar yardım etmek istedi.

Sokağın girişindeki dershanenin öğrencisi olan 16 yaşındaki bir genç, açık tel kapıdan girip kedilerin bulunduğu yere uzanmak isteyince elektrik akımına kapıldı. Çarpılmanın şiddetiyle kasıkları patlayan genç dışarı fırlayarak, kendisini izleyen iki kadının üzerine düştü. Kalbi duran gence ilk müdahale oradan geçmekte olan bir doktor tarafından yapıldı. Ağır yanık vakası ile baygın vaziyette Muradiye Devlet Hastanesine kaldırılan yaralı, burada yanık ünitesinin olmaması nedeniyle Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Bu arada patlamanın şiddetiyle dışarı fırlayan gencin üzerine düştüğü kadınlardan birinin kolu kırıldı, diğerininse elinde yanıklar tespit edildi.

Dün Bursa’da meydana gelen olay bu şekilde gelişti.

Yerel basının hiç tereddüt etmeden vermesi gereken böyle bir haberi görmemesi, olayın diğer boyutunu oluşturuyor. Bugün Bursa’daki yerel basının internet sitelerinde, meteorolojinin sıcaklığın 3 derece artacağını bildiren haberi ilk sırada verilirken, trafo faciasının görmezden gelinmesi tuhaf değil midir?

Şimdi konunun diğer boyutunda sıra.

Bursa’da elektrik dağıtımını üstlenen LİMAK GRUBU’na ait UEDAŞ- Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş., bilindiği gibi inşaat sektörünün ardından, enerji alanına da girerek yatırım yapan ve bu iktidar döneminde hızla büyüyen bir kuruluş.

Trafo faciasına sırtını dönen Bursa’daki yerel basının, bu haberi niçin görmediğinin açıklaması, galiba hemen yukarıdaki bilgilerle ilintili olsa gerek.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :