6 ARALIK’TA GÖZLER CHP’DE

Ana Sayfa » GÜNCEL » 6 ARALIK’TA GÖZLER CHP’DE

01.12.2018 - 14:54

6 ARALIK’TA GÖZLER CHP’DE

CHP’de en az 300 belediye başkan adayı 6 Aralık tarihinde yapılacak Parti Meclisi toplantısıyla ilan edilecek.

Egemedyası’nın edindiği bilgiye göre, daha önce sadece Balıkesir Büyükşehir adayının ilan edildiği CHP’de bu kez en az 10 civarında büyükşehir adayının ilan edilmesi bekleniyor. CHP’nin elinde bulunan Tekirdağ ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlıklarında değişiklikliğin sürpriz olmayacağı yorumları yapılıyor. Bu iki ildeki büyükşehir adaylarının değişip değişmeyeceği konusunda gözler CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na çevrilmiş durumda.

GÜRKAN BU KEZ İLAN EDİLECEK

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yeniden başkan adayı olarak ilan edilmesine kesin gözüyle bakılırken; Trakya’da Kırklareli Belediye Başkan adayının isminin belirlenmesinin ise bir sonraki PM’nin gündemine bırakılması bekleniyor.

YOLA DEVAM KARARI VERİLECEKLER

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile ‘yola devam’ kararının verilmesi; yine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş’ın isminin de 6 Aralık’ta yapılacak PM’nin gündemine gelmesi ve açıklanması bekleniyor.

İÇ ANADOLUNUN TAMAMINA YAKINI AÇIKLANACAK

6 Aralık’ta yapılacak toplantıda İç ve Orta Anadolu’daki illerin CHP’li belediye başkan adaylarının yine tamamına yakınının ilan edilmesi bekleniyor. Muharrem İnce’ye yakınlığıyla bilinen Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın Bolu’dan aday gösterilmesinin yine PM’nin gündemine geleceği ifade ediliyor.

SANDIKTAN ÇIKANLAR LİSTEDE

MYK tarafından eğilim yoklaması kararı alınan Çanakkale, Bilecik ve Sinop’ta 2 Aralık tarihinde konulacak sandıktan çıkacak isimler de yine 6 Aralık tarihindeki PM’nin gündemine getirilecek. Sandıktan çıkan isimler PM tarafından aday olarak ilan edilecek.

O BÜYÜKŞEHİRLERDE İTTİFAK BELİRSİZLİĞİ

İYİ Parti ile sürdürülen ittifak görüşmelerinde, sandıkta yapılacak işbirliği çerçevesinde gündeme gelen Mersin, Adana, Ankara ve Kocaeli’ndeki durumun ise önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor. Özellikle Mersin ve Ankara’da aday çıkarma konusunda kararlı olan CHP’nin, İYİ Parti ile yapacağı nihayi görüşmeye göre bu illerin PM’nin gündemine gelip gelmeyeceği netleşecek.

İZMİR’DEKİ BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

CHP’de partinin kalesi olarak görülen İzmir konusunda da acele edilmiyor. 6 Aralık tarihinde yapılacak toplantıda İzmir’deki ilçelerin gündeme gelip gelmeyeceği yine önümüzdeki birkaç gün içerisinde yapılacak kulisler belirleyecek. Parti yönetiminin, aday furyasının yaşandığı İzmir’in adaylarının ilan edilmesinin son PM’ye bırakmayı planladığı öğrenildi.

İSTANBUL İÇİN ÜÇ AŞAMALI PLAN

Peki, 6 Aralık tarihinde yapılacak PM toplantısında ‘Mega Kent’ İstanbul’dan aday adayı olarak kimse yer alacak mı?

Egemedyası’nın edindiği bilgiye göre kimse yer almayacak. CHP Yönetimi, İstanbul İl Başkanlığı’nın yapacağı çalışmanın bitmesini bekleyecek ve onların uygun göreceği takvime göre adayları ilan edilecek.

1- CHP İstanbul’da önce partinin en az oy aldığı ilçelerin belediye başkan adayları ilan edilecek.

2- İkinci aşamada CHP İstanbul’da partinin belediye başkanlığını kazama potansiyelinin olduğu ilçelerin belediye başkan adayları ilan edilecek.

3- Üçüncü aşamada ise partinin mevcut belediye başkanlarının bulunduğu ilçelerin adayları, büyükşehir belediye başkan adayı ile birlikte belirlenecek.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :