18 Mayıs 2022 - Hoş geldiniz

OAPGD YÖNETİM KURULU BAŞKANI ENİS TÜTÜNCÜ’NÜN DE KATILDIĞI, ”GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM” TOPLANTISININ YANKILARI SÜRÜYOR

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » OAPGD YÖNETİM KURULU BAŞKANI ENİS TÜTÜNCÜ’NÜN DE KATILDIĞI, ”GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM” TOPLANTISININ YANKILARI SÜRÜYOR

Eklenme : 02.03.2022 - 9:45

OAPGD YÖNETİM KURULU BAŞKANI ENİS TÜTÜNCÜ’NÜN DE KATILDIĞI, ”GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM” TOPLANTISININ YANKILARI SÜRÜYOR

 

“Dünün Değil, Bugünün Değil, Yarının Türkiye’si” için imzalanan “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” mutabakat metni toplantısında Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği (OAPGD) de hazır bulundu.

28 Şubat 2022 tarihinde gerçekleşen törene OAPGD adına Yönetim Kurulu Başkanı Enis Tütüncü katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı  Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu hazır bulunduğu toplantının yankıları sürüyor.

Altı siyasi partinin ilgili Genel Başkan Yardımcıları, imzalanan Parlamenterler Sistem mutabakatının ana hatlarını anlatan birer konuşma yaptılar.

Yapılan konuşmalarda mutabakat metni ile ilgili aşağıda hususlar ön plana çıktıç

“-Geçmişe dönmüyoruz, Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız.

-Meclis’in denetim yetkisini güçlendireceğiz.

-Cumhurbaşkanı bir dönem olmak üzere, yedi yıllığına seçilecek.

-Yargı bağımsızlığı güçlendirilecek, HSK ayrılacak, çoklu Baro kaldırılacak, AYM’nin yetkileri genişletilecek.

-Temel hak ve özgürlükler güvenceye kavuşturulacak, TRT, AA VE RTÜK yapılandırılacak, kadın erkek eşitliği müfredata girecek.

-Kadın istihdamına öncelik sağlanacak, mülakat sistemi, YÖK ve Kayyum kaldırılacak.”

Türkiye’de siyasi yaşamın önemli dönemeç noktalarından birini oluşturan bu buluşmaya sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gazeteciler, siyasetin önemli isimleri katıldı. OAPGD adına Yönetim Kurulu Başkanı Enis Tütüncü de bu tarihi buluşmada hazır bulundu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları