4 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

RUSYA’NIN KONTROLÜNDEKİ SURİYE HAVA SAHASI İLK KEZ TÜRK SAVAŞ UÇAKLARINA AÇILDI.. MSB SOSYAL MEDYA HESABI ÜZERİNDEN PAYLAŞTI: ”IRAK’IN VE SURİYE’NİN KUZEYİNDE PENÇE- KILIÇ HAVA HAREKATI”

Ana Sayfa » GÜNCEL » RUSYA’NIN KONTROLÜNDEKİ SURİYE HAVA SAHASI İLK KEZ TÜRK SAVAŞ UÇAKLARINA AÇILDI.. MSB SOSYAL MEDYA HESABI ÜZERİNDEN PAYLAŞTI: ”IRAK’IN VE SURİYE’NİN KUZEYİNDE PENÇE- KILIÇ HAVA HAREKATI”

Eklenme : 20.11.2022 - 8:12

RUSYA’NIN KONTROLÜNDEKİ SURİYE HAVA SAHASI İLK KEZ TÜRK SAVAŞ UÇAKLARINA AÇILDI.. MSB SOSYAL MEDYA HESABI ÜZERİNDEN PAYLAŞTI: ”IRAK’IN VE SURİYE’NİN KUZEYİNDE PENÇE- KILIÇ HAVA HAREKATI”

 

Bilindiği gibi ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu, iki gün önce resmi internet sitesi üzerinden ABD vatandaşlarına yönelik bir uyarı yayımlamıştı. Uyarıda “ABD Erbil Başkonsolosluğu, önümüzdeki günlerde Kuzey Suriye ve Kuzey Irak’ta potansiyel Türk askeri harekatına ilişkin güvenilir açık kaynaklı raporları izliyor. ABD hükümeti, ABD vatandaşlarına bu alanlardan uzak durmalarını şiddetle tavsiye etmeye devam ediyor” denilmişti.

Ve dün gece harekat başladı. Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!”

İkinci paylaşımda ise Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava harekatının ilk görüntüleri yayınlandı:

“Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor”

Aynı anda MSB’dan hava harekatına ilişkin şu basın açıklaması paylaşıldı:

 

EMEKLİ GENERAL PEKİN: SURİYE, IRAK VE BAZI YERLERDE İRAN HAVA SAHASI KULLANILMIŞTIR

Habertürk Televizyonu yayınında konuşan emekli Korgeneral ve Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, savaş uçaklarının hava sahasını kullanabilmesi için ABD, Rusya ve İran’a önceden haber verdiğini belirtti. ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu’nun açıklamasını hatırlatan Pekin, şunları söyledi:

“Hem Suriye hava sahası hem Irak hava sahası hem de bazı yerlerde eğer Süleymaniye’ye gireceklerse İran hava sahasından da geçtikleri olmuştur. Bunu nereden anlıyoruz? Dün Erbil Konsolosluğu’nun yaptığı açıklama var. Açıklamaya baktığımız zaman Türkiye böyle bir harekat yapacağı zaman taraflara, ABD’ye söyler, İran’a da söyler, bu bölgede harekat yapacağım diye hava sahasıyla ilgili gerekli koordinatları sağlar. Bunu büyük ihtimalle Rusya’yla da yapmışlardır. Erbil Konsolosluğu sadece Amerikan vatandaşlarına bu bölgelerde dikkat etmeleri gerektiğini, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hem Irak hem de Suriye’nin kuzeyinde operasyon hazırlığı yaptığına dair bildiri yayınladı. Dolayısıyla tarafların haberi var. Çünkü hava sahasını kullanacaklar.”

 

OPERASYON SINIR HATTI BOYUNCA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Operasyonun boyutları tam olarak bilinmezken, bombardımanın Kobane, El-Malikiye (Derik) ve Tel Rıfat’ı da kapsayan sınır hattı boyunca gerçekleştirildiği düşünülüyor.

CNN’in aktardığına göre; harekatın Suriye’de; “Tel Rıfat, Maranez, Derbesiye, Malikiye, Ayn el Arap, Karaçok, Ayn Dagne,” bölgelerine, Irak’ta ise; “Sincar, Süleymaniye, Kandil” bölgelerine düzenlediği bilgisi verildi.

KOBANE’DE 8 AYRI NOKTA VURULDU

Öte yandan, Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan belirli aralıklarla savaş uçaklarının kalktığı öğrenildi.

Habertürk muhabiri Veysi İpek’in aktardığına göre, Kobane de 8 ayrı nokta hedef alındı. Uçakların Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan saat 21.00 sularında kaltığı bildirildi. Bölgede bulunan bir YPG karargahının vurulduğu da gelen bilgiler arasında.

 

NTV: RUSYA’NIN KONTROLÜNDEKİ HAVA SAHASI KULLANILDI

NTV, harekatta Rusya’nın kontrolündeki Suriye hava sahasının da TSK tarafından kullanıldığını bildirdi. Buna göre, Rusya’nın kontrolündeki Suriye hava sahası, yıllar sonra ilk kez Türk savaş uçaklarına açıldı.

İLGİLİ HABER: 13 KASIM İSTİKLAL’DEKİ BOMBALI SALDIRININ ARDINDAN YAPTIĞIMIZ PROGRAMDA TÜRKİYE’DE SİYASET SAHNESİNDE KARTLARIN YENİDEN KARILDIĞINI BELİRTEREK OLASI GELİŞMELERE DİKKAT ÇEKMİŞTİK…

TÜRKİYE BELİRSİZLİKLERLE DOLU KRİTİK BİR DÖNEME ADIM ATTI, İŞTE BU NOKTADA GÖZLER HDP’DE..

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları