17 Ekim 2021 - Hoş geldiniz

74. CANNES FİLM FESTİVALİ BAŞLADI, JÜRİ BAŞKANI SPİKE LEE: ”DÜNYAYI GANGSTERLER YÖNETİYOR..”

Ana Sayfa » GÜNCEL » 74. CANNES FİLM FESTİVALİ BAŞLADI, JÜRİ BAŞKANI SPİKE LEE: ”DÜNYAYI GANGSTERLER YÖNETİYOR..”

Eklenme : 07.07.2021 - 23:44

74. CANNES FİLM FESTİVALİ BAŞLADI, JÜRİ BAŞKANI SPİKE LEE: ”DÜNYAYI GANGSTERLER YÖNETİYOR..”

74. Cannes Film Festivali’nde açılış etkinliği yapıldı. Etkinlikte jüri başkanı Spike Lee, Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho, ABD’li oyuncu Jodie Foster ve İspanyol yönetmen Pedro Almodovar sahnede yaptıkları Korece, İspanyolca, Fransızca ve İngilizce duyurularla dikkat çektiler.

İki yıldan uzun süre sonra ilk kez dün kırmızı halının serildiği Cannes Film Festivali’nin açılışında, Fransız yönetmen Leos Carax’ın “Annette” filminin ilk gösterimi yapıldı. Fantastik bir müzikal olan “Annette”de, Adam Driver ile Marion Cotillard başrolleri paylaşıyor.

58 yaşındaki Jodie Foster ve 52 yaşındaki sevgilisi, fotoğrafçı Alexandra Hedison

 

Açılış töreninde aynı zamanda geçen yıl Palme d’Or (Altın Palmiye) kazanan Parazit (Parasite) filminin yönetmeni Bong Joon Ho ve Cannes’a ilk kez 13 yaşında Martin Scorsese’nin “Taksi Şoförü” filmiyle katılan Jodie Foster onur konuğu olarak yer aldı.

2020’de Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle iptal edilen festivalin bu yılki kutlamalarına, aralarında Pedro Almodovar, Jessica Chastain, Helen Mirren ve Bella Hadid’in de bulunduğu birçok ünlü isim katıldı.

Adam Driver, Marion Cotillard

LEE, GARNER VE FLOYD’U ANDI

Jüri başkanı Spike Lee, kırmızı halıda “Dışarı çıkmak iyi hissettiriyor.” değerlendirmesini yapan Foster’ı, Fransızca “Vivre la France!” (Çok yaşa Fransa!) nidasıyla yanıtladı.

AA’nın haberine göre Festivalin ilk siyah jüri başkanı Lee, 1989’da Cannes’da tartışmalı bir çıkış yapan ve ırkçılığı mizahi dilde anlatan filmi “Do the Right Thing”den bu yana çok az şeyin değiştiğini belirterek 2014’de Eric Garner ve 2020’de George Floyd’un polis tarafından öldürüldüklerini hatırlattı.

Lee, “Do the Right Thing” filminin çekilmesinin üzerinden 30 yılı aşkın süre geçmiş olmasına rağmen bugün hâlâ “siyahların hayvanlar gibi avlanılmasının sona ermesinin ümit edildiğini’ vurguladı.

Cumhuriyet’ten Emrah Kolukısa’nın haberine göre Lee, Gürcistanlı bir gazetecinin ülkesinde 5 Temmuz’da yapılan Onur Yürüyüşü yürüyüşçülere şiddet uygulandığını ve devletin de bunun arkasında durduğunu söylemesi üzerine de, “Dünya gangsterler tarafından yönetiliyor. Gangster bunlar ve her istediklerini de yapıyorlar, ahlakları yok, vicdanları yok. Böyle bir dünyada yaşıyoruz ve bu gangsterlere karşı sesimizi çıkarmalıyız” yanıtını verdi.

Adam Driver, Marion Cotillard ve director Leos Carax

‘BU BİR MUCİZE’

Jüri üyelerinden Maggie Gyllenhaal da 15 ay sonra ilk kez bir sinema salonuna gireceğini ifade etti.

Parazit filminde rol alan oyuncu Song Kang Ho ise jüri üyesi olarak davet edildiğinde “Gerçekten bir festival olacak mı?” diye düşündüğünü aktararak “Bugün burada bulunuşumuz gerçekten bir mucize.” dedi.

Festival, salgının ardından küresel sinemayı canlandırmayı hedefliyor. Ana yarışmanın jüri başkanlığını Amerikalı yönetmen Spike Lee’nin yapacağı festivalde, 24 film Altın Palmiye için yarışacak. Mayısta yapılması planlanan 74. Cannes Film Festivali, Covid-19 salgını nedeniyle 6-17 Temmuz’a ertelenmişti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları