30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

GAZİANTEP’İN İSLAHİYE İLÇESİNDE BİR DEPREMZEDE: ”YETKİLİLERE ULAŞAMIYORUZ, GÜÇSÜZ OLAN YARDIM ALAMIYOR”

Ana Sayfa » GÜNCEL » GAZİANTEP’İN İSLAHİYE İLÇESİNDE BİR DEPREMZEDE: ”YETKİLİLERE ULAŞAMIYORUZ, GÜÇSÜZ OLAN YARDIM ALAMIYOR”

Eklenme : 24.02.2023 - 17:57

GAZİANTEP’İN İSLAHİYE İLÇESİNDE BİR DEPREMZEDE: ”YETKİLİLERE ULAŞAMIYORUZ, GÜÇSÜZ OLAN YARDIM ALAMIYOR”

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler 10 ilde yıkıma neden oldu. Depremlerde can kaybı 42 bin 310’a yükselirken bölgede devam eden sarsıntılar nedeniyle kayıplar artıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise en az 1 milyon kişi ise evini kaybetmesi nedeniyle geçici çözümler ile barınma ihtiyacını karşılamaya çalışıyor.

Depremleri afete dönüştüren ihmallerin can kaybının daha da artmasına neden olduğu yorumları yapılırken arama kurtarma çalışmalarındaki gecikmelerin yanı sıra afetzedelerin ihtiyaçlarının ihmal edilmesi de mağduriyetleri artırıyor.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya ile birlikte deprem bölgesi Gaziantep’in İslahiye ilçesinde depremzedeleri ziyaret etti.

 

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre; CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın deprem bölgesi Gaziantep’in İslahiye ilçesinde dinlediği bir depremzede, “Biz, devlet yanımızda olsun, bunu istiyoruz. Devlet, şuraya 200 kişilik bir çadır kurup bize düzenli yemek veremez miydi? Bundan aciz miydi devlet? Biz, bunu istiyoruz. Bir duş, bir çadır kurup duşumuzu alsak, temizliğimizi yapsak bu olmaz mıydı? 16-17 gündür banyo yapmayan arkadaşımız var burada” dedi.

İlçedeki TOKİ sitesinde ev sahibi olan depremzedeler, evlerinin hasar tespitinin hâlâ yapılmadığını belirtti. Bir depremzede, şunları söyledi:

“ELEKTRİĞİMİZ BİLE YOK. O DERECE ŞU AN MAĞDURUZ”

“Kimsenin girme şansı yok, resmen sallanıyor. Bize hiçbir yetkili demedi ki yani ‘ağır hasar, orta hasar’ veyahut hiç bize bir imkan tanıyan hiçbir şey yok. Şu anda öyle çadırda oturuyoruz, 16-20 gündür. Elektriğimiz bile yok. O derece şu an mağduruz.”

Duş imkanlarının da olmadığını söyleyen depremzede, “Elektrik olsa onu istemiyoruz zaten, yani onlardan vazgeçmişiz. Sadece akşamdan akşama bir hayırsever, İslahiye’de getirirse bir yemek getiriyor. Onu da kendi imkanlarımızla yaşıyoruz burada. Komşularımın hepsi burada, çadırdayız. 16-17 gün oldu, biz o mağduriyeti yaşıyoruz.”

“BİR ARKADAŞ GELDİ, ORTA HASAR DİYE GÖRÜNMÜŞTÜ, SONRA KALDIRDILAR”

Evinin hasar tespiti için e-Devlet’ten başvuruda bulunduğunu belirten depremzede, “İkinci günü müracaat ettik. İlk önce bir arkadaş geldi, orta hasar diye görünmüştü. Orta hasarı sonra kaldırdılar. Şimdi nereye müracaat etsek, diyorlar ‘Senin evin hiçbir şekilde görünmüyor. Orta hasar, ağır hasar, yıkım; hiçbir şey görünmüyor’. Hiçbir haktan faydalanamıyorum. Şu anda mağdur, ortadayız. Konteynere dün gittim, dediler ‘Listede isminiz yok’. Çoluk çocuklarım hep dışarıdalar. Ben, yalnız buradayım. Komşum da aynı şekilde, bu arkadaşın daha çadır eline geçmedi” diye konuştu.

“MUHTAR, ÇADIR İÇİN ‘BİREYSEL VERMİYORUZ’ DEDİ”

Bir diğer depremzede ise çadır bulmakta zorlandığını anlatarak şöyle konuştu:

“Üç aileyiz. Köyde çocuklarla birlikte, soğukta üşümesinler diye kalıyoruz. Soba var içinde. Gittik, dediler ‘Muhtar verecek’. Biz köydeyiz, muhtar burada. Bu sefer köydeki muhtara geldim, çadır için dedi ‘Bireysel vermiyoruz’. Bizim köydeki, Altınüzüm’deki muhtara gittim, bir tane çadır aldım.”

Aylin Nazlıaka’nın İslahiye’de kurulan çadırkentte konuştuğu başka bir depremzede ise şunları söyledi:

“KİMSEYE ULAŞAMIYORUZ YETKİLİLERDEN”

“Durumumuz içler acısı. Çadırda aydınlatma yok, ışık yok, bir şey yok. Telefonlarımızı şarj edecek hiçbir şey yok. Zaten kimseye ulaşamıyoruz yetkililerden. Durum bu. Yerde yatıyoruz. Battaniyeleri seriyoruz altımıza, yatıyoruz. Üstümüze de çekiyoruz iki battaniye. Toz, toprak bizim için önemli değil, önemli olan can yani.

“BİZ, DEVLET YANIMIZDA OLSUN, BUNU İSTİYORUZ”

Yemek durumu şöyle; yemek çok düzensiz geliyor. Günde bir veya iki defa geliyor. O da saati belli değil, bir şeyi belli değil. Burada biri geliyor, işte ‘Vatandaşlar yemek geldi’, yemeği ondan biliyoruz. Yemeğin saati falan belli değil. Biz, devleti görmek istiyoruz. Biz, devlet yanımızda olsun, bunu istiyoruz. Devlet, şuraya 200 kişilik bir çadır kurup bize düzenli yemek veremez miydi? Bundan aciz miydi devlet? Biz, bunu istiyoruz. Bir duş, bir çadır kurup duşumuzu alsak, temizliğimizi yapsak bu olmaz mıydı? 16-17 gündür banyo yapmayan arkadaşımız var burada ya. Yani depremle beraber salgın hastalık da baş gösterebilir. Devlet bu imkanları yapamaz mıydı?

“YARDIMLAR GELİYOR, GÜÇLÜ OLAN ALIYOR, GÜÇSÜZ OLAN ALAMIYOR”

Giysi konusunda sıkıntı yok. Giysiyi hayırsever vatandaşlar zaten getirdi. Biz, devleti görmedik burada. Gelen yardımlar, geliyor minibüs, herkes gidiyor, güçlü olan alıyor, güçsüz olan alamıyor. Yardım öyle dağıtılıyor. Organize sıfır. Yok organize, yok. Vatandaş birbirine kenetlendi. Bizim, vatandaşla hiçbir problemimiz yok. Vatandaşı rahat bıraksınlar, biz kardeş oluruz herkesle. Bizim, vatandaşla sıkıntımız yok.  Sadece bu yemek konusunda… Bir de öbür tarafta o takkeli, şalvarlı birileri geldi, yardımı onlar dağıttı. Orada biraz sıkıntı oldu. Ya birinci derecede tanıdıklarına verdiler. Orada birçoğu aldı, her şeyi aldı gitti, biz görmedik bir şeyi. Zaten açgözlülük de yapmıyoruz Aylin Hanım. Benim ihtiyacım yoksa ben, ‘Başka vatandaş alsın bunu’ diyorum. Yani biz, bu özveriyi gösteriyoruz zaten vatandaş olarak. Daha benim evimin hasar tespiti yapılmamış, bir müracaat ettim Kaymakamlığa. Oysa dediğim gibi, bazı cemaat üyeleri konteynere bile geçtiler. Bunu ispatlarım yani, benim evimin daha hasar tespiti yapılmamış. Ben, öyle zengin biri de değilim. Çok dar gelirli biriyim. Bir maaşım var, emekli maaşım.”

 

İLGİLİ HABER: NE DEMİŞTİK, SİVİL ÖRGÜTLERİN DEPREM GERÇEĞİ İLE İKTİDARIN DEPREM GERÇEĞİ ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK VAR. LÜTFEN HABERİ OKUYUN, DEPREMZEDE NE DİYOR BİR BAKIN, SORUNLAR ÇÖZÜLMÜŞ FALAN DEĞİL, YA DA İKTİDAR MEDYASININ ANLATTIĞI GİBİ HİÇ DEĞİL. ÖZELLİKLE HABERDE RÖPORTAJ YAPILAN YURTTAŞIN YEMEK GELİYOR MU SORUSUNA VERDİĞİ YANIT İBRETLİK: ”CEMAATLER FALAN YEMEK GETİRİYOR, ENSAR GETİRİYOR, O DA DÜZENSİZ, BİZ ASIL DEVLETİ BURADA GÖRMEK İSTİYORUZ….” ( VİDEONUN 4.35’İNCİ  DAKİKASINI LÜTFEN DİKKATLE DİNLEYİN…

ÇANAKKALE TABİP ODASI ESKİ BAŞKANI EFTAL YILDIRIM DEPREM BÖLGESİNDE KALDIĞI SÜRE BOYUNCA KAFASINDA HEP O HİPOKRAT YEMİNİ VARDI: “TIP FAKÜLTESİNDEN ALDIĞIM BU DİPLOMANIN BANA KAZANDIRDIĞI STATÜ, HAK VE YETKİLERİ KÖTÜYE KULLLANMAYACAĞIMA , HAYATIMI İNSANLIK HİZMETLERİNE ADAYACAĞIMA, HASTALARIMI MEMNUN EDECEĞİME, İNSAN HAYATINA MUTLAK SURETTE SAYGI GÖSTERECEĞİME…DİL, DİN, MİLLİYET, CİNSİYET, TAKIM, IRK VE PARTİ FARKININ GÖREVİMLE VİCDANIM ARASINA GİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİME, MESLEĞİMİ DÜRÜSTLÜKLE VE ONURLA YAPACAĞIMA NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE YEMİN EDERİM.” ŞİMDİ BU YEMİNİN GEREKLİLİKLERİNİN YERİNE GETİRİLMESİNİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU ONU DİNLERKEN DAHA İYİ ANLIYORUZ. ÇÜNKÜ GÖÇÜK ALTINDA KALARAK HAYATINI KAYBEDEN CANLARIMIZIN BİRER SAYIYA İNDİRİLDİĞİNİN ADETA KANIKSATILDIĞI GÜNLERDEN GEÇİYORUZ VE BU YARALARIMIZI DAHA DA DERİNLEŞTİRİYOR..İŞTE EFTAL YILDIRIM’IN ANLATTIKLARI .

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları