8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NE DOĞRU ÇARPICI ARAŞTIRMA

Ana Sayfa » GÜNCEL » 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NE DOĞRU ÇARPICI ARAŞTIRMA

04.03.2019 - 8:47

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NE DOĞRU ÇARPICI ARAŞTIRMA

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne doğru ODTÜ ve TED Üniversitesi’nden iki akademisyenin araştırmasından dikkat çeken sonuçlar çıktı.

Araştırmaya göre, Türkiye’de kadınların kendilerini “en güçlü hissettikleri” ilk 3 il Sinop, Isparta, Afyonkarahisar. Kadınların kendilerini “en az güçlü hissettikleri” 3 il ise Diyarbakır, Muş ve Batman olarak sıralandı. Kadınların kendilerini en az güçlü hissettikleri illerin tamamı Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yer alıyor. Araştırmada, çalışan kadınların geleneksel aile yapısı ve modern ekonominin gereklerinin bindirdiği çifte yük (hem evde, hem işteki yükümlülükler) altında ezildiklerine de dikkat çekildi.

İstanbul 40, İzmir 48 ve Ankara ise 58. yani orta sıralarda yer aldı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden Dr. Kürşat Çınar ile TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden Dr. Tekin Köse ulaştıkları diğer sonuçları şöyle sıraladı:

– Kişisel seviyede; evli, eğitimli ve yüksek hane halkı gelirine sahip kadınlar kendilerini daha güçlü hissetmektedir.

-Çalışan kadınlar çalışmayanlara göre kendilerini daha az güçlü hissetmektedir. Bu, Türkiye’de çalışan kadınların geleneksel aile yapısı ve modern ekonominin gereklerinin bindirdiği çifte yük (hem evde, hem işteki yükümlülükler) altında ezildiklerini teyit etmektedir.

-İşsizliğin yoğun yaşandığı illerde ve bölgesel eşitsizliğin yoğun olarak hissedildiği bölgelerde kadınların kendilerini daha az güçlü hissettikleri anlaşılmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :