2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

ORDU’DA COŞKU: ”SİZİN HAYALLERİNİZ BENİM HEDEFİM OLACAK..”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ORDU’DA COŞKU: ”SİZİN HAYALLERİNİZ BENİM HEDEFİM OLACAK..”

Eklenme : 03.05.2023 - 20:55

ORDU’DA COŞKU: ”SİZİN HAYALLERİNİZ BENİM HEDEFİM OLACAK..”

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş ile Ordu mitinginde yurttaşlarla buluştu.

Burada ilk sözü alan İmamoğlu, 15 Mayıs’ta aklın, bilimin ışığında başka bir dönem başlayacağını söyledi.

İMAMOĞLU: BU SEÇİM GELECEĞİMİZİN SEÇİMİ

İktidarı eleştiren İmamoğlu, “Bunlarda kazanmak için her yol mübah anlayışı var. İftira yalan var ve bundan vazgeçmiyorlar” dedi.

İmamoğlu, şöyle devam etti: “Devletin en üst tepesinden siyasi yol arkadaşlarına varıncaya kadar, yalanın ve iftiranın ortağı oldular. Millete ‘hırsız’ dediler. Peki ne oldu? Yargılama yaptılar, soruşturma açtılar. Bir tek kişi hakkında bir tutuklama olmadı. Devletin en üst tepesinden siyasi yol arkadaşlarına varıncaya kadar, bu yalanın ve iftiranın ortağı oldular.”

Yurttaşlara oy verme çağrısı yapan İmamoğlu, “Bu seçim sadece bir seçim değil. Partilerin yarıştığı bir seçim değil. Bu seçim geleceğimizin seçimi. Bu seçim burada gördüğümüz pırlanta gibi genç kardeşlerimin seçimi. Onların geleceğinin seçimi” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, “Her şey çok güzel olacak. Birleşe birleşe kazanacağız. Kazanıyoruz” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

YAVAŞ’TAN BEKİR BOZDAĞ’A ‘ŞAMPANYA’ YANITI

İmamoğlu’nun ardından sahneye çıkan Mansur Yavaş, Ankara’daki 4 yıllık  hizmet süreleri boyunca yaptıklarını anlattı.

İktidarı seçim döneminde yaptıkları propagandalar üzerinden eleştiren Yavaş, 3 kişiyi işkence ile katleden bir Hizbullahçının cezasının AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile kaldırıldığını anımsattı. Yavaş, “Ankara’da 3 tane Müslümanı işkence yapıp öldüren Hizbullahçı şahıs, tahliye ettiler” diye konuştu.

Yavaş, İHA ve SİHA’larla ilgili sözlerini keserek paylaşan AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan’a da “Kasları beyninden fazla gelişmiş troll bir milletvekili” sözleriyle tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “14 Mayıs’ın akşamı Türkiye’de iki fotoğraftan biriyle karşılaşılır. Ya şampanya patlatıp bunu sabaha kadar kutlayanlar olacak ya da temiz alnını şükür için secdeye koyup Rabb’ine hamdedenler olacak” sözlerine tepki gösteren Yavaş, “İsteyen istediği gibi kutlar sanane” ifadelerini kullandı.

UYSAL:14 MAYIS KRİTİK BİR EŞİK

Yavaş’ın ardından sahneye çıkan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, şunları söyledi:

“BU HALİL İBRAHİM SOFRASINDA HERKESE YER VAR”

“Türkiye ya tarihi yürüyüşüne devam edecek ya da birilerinin müsaade ettiği kadar hakka, hukuka, demokrasiye razı olacağız. Ben Ordu’da sormak isterim. Bu dayatmalara rıza gösterecek miyiz? Göstermeyeceğiz. Bu dayatmalara Mustafa Kemal rıza göstermemiş, elbette onun izinden gidenler de rıza göstermeyecektir. Onun taşıdığı iradeyi cesareti, bugünün Türkiye’sinde hep beraber Anadolu’nun her noktasına yaymak mecburiyetindeyiz, yaymalıyız. Çünkü, zamanın hızla değiştiği ve aktığı bir dönemdeyiz. Zaman kaybetmeye tahammülümüz yok, bugün maalesef Türkiye’deki demokrasi açığının bedelini, özellikle gençlerimiz ödüyor, özellikle kadınlarımız ödüyor. Ama birilerinin umurunda değil. O diyor ki; ‘Giderlerse gitsinler’, giderse gitsin diyenler Allah’ın izniyle 14 Mayıs’ta onlar gidecek. Bu memlekette kimsenin kimseyi gönderme hakkı yok. İşte bu Halil İbrahim sofrasında herkese yer var. O nedenle gönlümüzü açacağız, kollarımızı açacağız ve birilerinin Türk milletine deli gömleği giydirme teşebbüslerine karşı ördüğü duvarları yıkıp atacağız.

“KRAVATLI BİR SOYGUNLA MİLLETİN YARINLARI ÇALINMIŞ. İŞTE İTİRAZIMIZ BUNADIR”

Alışmış onlar, söyleyecek söz bitmiş. Şimdi, siyaseti kimliklere hapsetmeye çalışıyorlar. Oysa biz Türkiye’nin geldiği noktada tarihi geriye doğru akıtamayız. Bunlar istiyor ki tarihi geriye doğru akıtalım. Sırtını dayayacakları bu büyük geçmişe sırtını döndüler. Şimdi neresinden baksanız evin yolunu bulamıyorlar. Suriye’de attıkları yanlış adımın neticesinde bir PKK devleti kurulur hale gelmiş. Bu yanlışın bedelini muhalefete yüklemeye çalışıyor beyler. Siz yaptınız… Milyonlarca sığınmacıyı mazlum milletleri bağrına basmış Türk milleti, yüreğine basmak zorunda kaldı. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir devlet, hiçbir millet bunu başarabilme imkânı yoktur. Bunu Türk milleti başardı. Bir karar anına yaklaşıyoruz. Bu karar anında yarınlarımız için 21 yıldır, adeta bir parti olmaktan çıkmış organize bir şebekeye dönüşmüş bu siyasi iktidardan kurtarmak mecburiyetindeyiz. Hani geçmişte partiler kapatılırdı, şimdi namuslu bir hukukçu olsa bu iktidarı yolsuzlukların odağı olmaktan kapatır. Yolsuzluk, o kadar sistematik bir hale gelmiş ki Türk milletinin milli güvenliğini tehdit eder hale gelmiş. Geleceğimi heba eder hale gelmiş. Kravatlı bir soygunla milletin yarınları çalınmış. İşte itirazımız bunadır.

“YETİVERSİN GAYRI”

Ordulular size de sormak isterim, dünümüzü çalanlara yarınlarımızı da çaldıracak mıyız? Asla. Ege’de güzel bir söz var, ‘Yetti gari’dir. Yetti mi yetmedi mi? Yetiversin gayrı. Türk milleti kendilerine yetki istemiş, yetki vermiş. Güç istemişler, güç vermiş. Mutlak güç istemişler, onu da vermiş. Dayanamamışlar, ‘Dilimizden dökülen kanun olsun’ demiş; adına Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dedikleri sınırsız, sıfır denetim mantığı içerisinde, keyfi rejimle onu da elde etmişler. Şimdi, mazeret kalmadı. Milletimizi yoksulluğa mahkûm etmişler, milletin rızasını kazanamadıkları için şimdi binbir entrika peşindeler. Cumhurbaşkanı, kendisine oy verenlerin değil 85 milyonun Cumhurbaşkanı olsaydı bu dili kullanır mıydı? Ne diyor? ‘Dinsizler, bayraksızlar’ diyor muhalefete. Allah’tan kork. Bilin ki, işte bu Emevî siyasetidir.

“DEMOKRASİ MAFİŞ, HUKUK MAFİŞ”

İçişleri Bakanı var, şahsi ikballeri için dün söylediklerinizi bugün unutabilirsiniz. Şimdi daha vahim… Ne diyor? 14 Mayıs seçimleri bir darbeymiş. Aslında bu iktidarın, sahip olduğu zihniyeti zihninin arkasındakini öne döküyor. Anadolu’da güzel bir söz var; çok sevdiğim için paylaşmak isterim. Ne deriz? Takke düştü deriz, kelle göründü deriz. Bunların zihniyeti bu. Demokrasiye zaten inanmamışlardı. Demokrasiye küfür rejimi diyenler bunlar değil mi? Onlar için demokrasi ve hukuk lehlerine işliyorsa kabuller, lehlerine işlemiyorsa kabulleri değil. Bunlar, ‘Mağduruz’ diyorlardı. Arap aleminde bir hikaye anlatılır; fırtınaya ağacın tepesinde yakalanmış, dua etmeye başlamışlar. Yarabbi demiş, sağ salim ayağımı yere basarsam beş kurban, biraz inmiş dört demiş. Biraz inmiş üç demiş. En son ayağı yere basınca ne demiş? Kurban mafiş demiş. Şimdi de bunlar devleti ele geçirdiler ya demokrasi hak getire… Demokrasi mafiş, hukuk mafiş… Böyle bir zihniyet ile mücadele diyoruz. Bizim meselemiz sadece bir iktidar değişimi değildir, bu tarihi eşikte Türkiye’yi yeni yeni güç merkezlerinin yükseldiği bu küresel iklimde yeni bölgesel ittifakların oluştuğu bu uluslararası iklimde her şey ülkenin kudret kapasitesine denk bir siyasi akılla, kadroyla, liderle, programla buluşturabilecek miyiz buluşturamayacak mıyız… Allah’ın izniyle buluşturacağız.

“BİRİNCİ TURDA BU İŞİ BİTİRECEĞİZ”

Birinci turda bu işi bitireceğiz Allah’ın izniyle. O açıdan Ordu’nun iradesi önemli. Sadece Cumhurbaşkanlığı’nda değil, Millet İttifakı olarak TBMM’de de nitelikli bir çoğunluğu elde edebilmemiz için parlamentoyu da kazanabilmemiz lazım. O açıdan mücadelemiz büyüktür.  Tek bir tane davaları var, bir kişi yargının karşısına çıkmasın diye ailesi ile beraber üç beş maaş alan yandaşları ile beraber bu düzeni devam etsin. Başka hiçbir dertleri yok.

“DEĞİŞEN ŞARTLARI GÖRECEĞİZ”

Yükümüz ağır, yükünüz ağır. Bir millet olma şuuru ile beraber Türkiye’de Millet İttifakı olarak ortaya koyduğumuz bu iradeyi hep beraber taçlandıracağız. Başaracağız ve bu aziz milleti yeni bir yüzyıla alnı ak, başı dik bir şekilde hep beraber taşıyacağız. Bunu yapacak gücümüz var. Çünkü biz, nereden geldiğimizi biliyoruz. Bu ülkeyi bu milleti nereye götüreceğimizi de biliyoruz. Eğer bunun gereğini yapmazsak önümüzdeki üç beş zaman diliminde ifade ettiğim bir programla buluşturamazsak daha büyük meydan okumalarla bölgemizde karşı karşıya kalırız. Değişen şartları göreceğiz.”

KILIÇDAROĞLU: BEŞLİ ÇETE’NİN GÖTÜRDÜĞÜ PARALARI DA BİLİYORUM

Daha sonra kürsüye Kemal Kılıçdaroğlu çıktı. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İlk kez sandığa gidip oy kullanacak olan gençler bütün umudum, bu ülkenin geleceği size bağlı. Beşli çetenin yurt dışına götürdüğü paraları da biliyorum. 418 milyar doları 22 yılda götürdüler. 418 milyar doları getireceğim ve bu ülkenin halkına vereceğim. Beşli çetenin yanında uyuşturucu baronlarıyla da kol kola geziyorsun, ben onun da farkındayım. Benim için önemli olan bizim insanımızdır. Bizim insanımızın alın teridir ve onun kazanması lazım. Tarım için Güney Amerika’ya gidiyorlar. Kendi ülkesinden haberi yok. Söz verdim alınteri dökenin emeğinin karşılığını son kuruşuna kadar vereceğim. Fındık ne olursa olsun karşılığı 4 dolar eşittir Türk lirası olacak. Söz veriyorum, kamplaşma, kırınganlık olmayacak. Kucaklaşacağız. 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım.” dedi.

İLGİLİ HABER:

ERKAN BAŞ, MUHARREM İNCE’YE HANGİ ÇAĞRIDA BULUNDU? İNCE’NİN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ BİR SORUN MU VAR?

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları