9 EYLÜL HAREKETİ’NDEN AÇIKLAMA VE ÇAĞRI: YEREL SEÇİMLERDE CHP’NİN BAŞARISI İÇİN ÇALIŞMAYI ÖNEMLİ BİR GÖREV OLARAK TANIMLIYORUZ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » 9 EYLÜL HAREKETİ’NDEN AÇIKLAMA VE ÇAĞRI: YEREL SEÇİMLERDE CHP’NİN BAŞARISI İÇİN ÇALIŞMAYI ÖNEMLİ BİR GÖREV OLARAK TANIMLIYORUZ.

22.09.2018 - 15:17

9 EYLÜL HAREKETİ’NDEN AÇIKLAMA VE ÇAĞRI: YEREL SEÇİMLERDE CHP’NİN BAŞARISI İÇİN ÇALIŞMAYI ÖNEMLİ BİR GÖREV OLARAK TANIMLIYORUZ.

 

24 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tablo hiç tartışmasız Türkiye’nin kaderini yıllarca etkileyecek bir  sonuçla noktalandı. Parlamenter sistemin sona erdiği, tek adam rejiminin hayata geçtiği bu süreçte CHP’de de kaygı veren gelişmeler yaşandı. Seçimlerde başarısızlığa uğrayan partide, bu olumsuz durumun üstüne binen kurultay tartışmaları uzun süre devam etti.

İşte CHP’ye yıllarca emek vermiş, partinin yönetim kademelerinde çalışmış isimlerden oluşan 9 Eylül Hareketi, yalnız 24 Haziran öncesi değil, seçimlerden sonra ortaya çıkan yeni koşulları da gözeterek defalarca uyarı ve yol gösterme görevini yerine getirdi.

Dokuz Eylül Hareketi kurucuları bu hedefler doğrultusunda İzmir Urla’da toplandı. Toplantı sonunda dönem sözcüsü CHP eski Grup Başkanvekili Kemal Anadol açıklamasında, “Şimdi tek hedef tek adam yönetimine karşı yerel seçimlerde başarı elde etmektir” dedi.

 

Anadol’un açıklaması şöyle:

 

Dokuz Eylül Hareketi olarak 24 Haziran seçimlerinde CHP’nin aldığı yenilginin seçmenler üzerinde ağır bir hayal kırıklığı yarattığını gördük. Bu travmanın etkileri sürerken ortaya çıkan Olağanüstü Kurultay tartışmaları, Genel Merkez yöneticileri ile imzacılar arasındaki tartışma ve polemik, bunalımı daha da ağırlaştırdı.

 

Bu tartışmalar sürerken, Dokuz Eylül Hareketi olarak yayınladığımız manifestoda, CHP’deki sorunun kişisel ve hizipsel değil yapısal olduğunu vurguladık. Bunun da çözümünün; Parti’de üye, delege ve yönetim yapısında değişimle birlikte, ideolojik netlik sağlanması ve kuruluş felsefesine dönülmesi gerektiğini söyledik. CHP’nin çok partili yaşama geçerken 1947’de toplanan ve on dokuz gün süren 7. Kurultayını, örnek olarak gösterdik ve önerdik. Yapısal değişimi ve parti içi demokrasiyi gerçekleştirecek kapsamlı bir seçimsiz Kurultay isteminde bulunduk. Bildirimizi de 26 Ağustos 2018 tarihinde kitapçık haline getirerek CHP örgütlerine ve kanaat önderlerine gönderdik.

 

Ülkemizde ağır bir ekonomik bunalım, yaşamın her kesiminde kendini yurttaşlara duyuruyor. Dış politikada, özellikle Orta Doğu ve Suriye’deki sorunlar Türkiye’ye zor günler yaşatıyor.

 

Bu durumda Dokuz Eylül Hareketi olarak, şimdilik çareyi, CHP’nin kendini toparlayarak eski/yeni tüm kadro ve üyeleriyle ayağa kalkması ve yerel seçimlerde başarı sağlamasında görüyoruz.

 

Dokuz Eylül Hareketi olarak şimdiye kadar CHP’nin başarısı için çalışmış, lâik, çağdaş ve ulusal bağımsızlıktan yana tüm demokrasi güçlerini birlikteliğe çağırıyoruz. Yerel seçimlerde CHP’nin başarısı için çalışmayı önemli bir görev ve sorumluluk olarak tanımlıyoruz.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :