YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ İSTANBUL’LA İLGİLİ KRİTİK DEĞERLENDİRME

Ana Sayfa » GÜNCEL » YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ İSTANBUL’LA İLGİLİ KRİTİK DEĞERLENDİRME

11.01.2019 - 8:25

YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ İSTANBUL’LA İLGİLİ KRİTİK DEĞERLENDİRME

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkan adayı Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmemesiyle ilgili söylediği “Seçim bir siyasi faaliyet değildir” sözlerini değerlendiren Yargıtay Onursal Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan, “Olay etik boyutun ötesindedir.”şeklinde yorumladı.

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre Aktan yaptığı değerlendirmede Belediye başkan adaylığı tamamen siyasi bir faaliyettir, burada hiçbir tereddüt yoktur, ‘siyasi faaliyet değildir’ demek mümkün değil” dedi. Aktan, anayasanın 94. maddesine göre Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmesi gerektiğini belirterek “Meclis Başkanlığı’ndan kesinlikle çekilmesi gerekiyor.

Belediye başkan adaylığının siyasi faaliyet olmadığını söylemek olanaksızdır. İç hukuk da evrensel hukuk da bunu siyasi faaliyet olarak görür” diye konuştu.
Aktan, Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmemesi durumunda ‘tam kanunsuzluk’ halinin oluşacağını ve bunun, İstanbul’daki belediye seçimlerinin iptaline yol açabileceğini belirtti.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :