İKTİDARIN EN GÜÇLÜ SİLAHI RTÜK’DE NELER OLUYOR? BAŞKAN YERLİKAYA İSTİFAYA MI ZORLANDI?

Ana Sayfa » GÜNCEL » İKTİDARIN EN GÜÇLÜ SİLAHI RTÜK’DE NELER OLUYOR? BAŞKAN YERLİKAYA İSTİFAYA MI ZORLANDI?

22.01.2019 - 18:05

İKTİDARIN EN GÜÇLÜ SİLAHI RTÜK’DE NELER OLUYOR? BAŞKAN YERLİKAYA İSTİFAYA MI ZORLANDI?

Görev süresi dolmadan RTÜK Başkanlığından istifa eden İlhan Yerlikaya’nın görevi bırakmasının ardında siyasi iktidara yakın medya gruplarının baskısı mı yatıyor? RTÜK kaynaklarına göre Yerlikaya, Turkuvaz Grubu hariç iktidara yakın diğer medya gruplarının televizyon kanallarına verilen ağır cezalara tepkinin sonucu istifaya zorlandı.

Gazete Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik’in haberine göre Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, ailesinin sağlık sorunlarını gerekçe göstererek 4 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti. RTÜK kaynakları, Gazete Duvar’a verdikleri bilgide, Yerlikaya’nın annesi ile babasının ciddi sağlık sorunları yaşadığını doğruladı. Ancak kaynaklara göre Yerlikaya bu nedenle istifa etmedi, “dizi yapımcıları ve iktidara yakın medya gruplarının bakana kendisini şikâyet etmesi üzerine istifaya zorlandı”…

‘MEDYA GRUPLARI VE DİZİ YAPIMCILARI BAŞKANI BAKANA ŞİKÂYET ETTİ’

RTÜK son zamanlarda FOX TV, Halk TV gibi televizyonlara ve bazı dizilere verdiği ağır cezalarla sık sık gündeme geliyordu. Ancak gözden kaçan, siyasi iktidara yakın medya gruplarının televizyon kanallarında yayınlanan dizilere de verilen ağır cezalar olduğu ve bunların ciddi rahatsızlık yarattığı, şikâyet konusu olduğuydu.

RTÜK kaynakları Gazete Duvar’a şu bilgileri verdi, “FOX TV, Halk TV gibi kuruluşlara verilen cezalar RTÜK Başkanı için eleştiri konusu olmaz, aksine bundan memnuniyet duyulur. Ancak özellikle siyasi iktidara yakın bazı medya kuruluşlarında yayınlanan dizilere verilen ağır cezalar Başkana olan tepkiyi arttırdı. Burada temel sorun bir medya grubunun kayırılması, diğerlerinin cezalandırılması görüntüsü verilmesiydi. Bu pastanın yüzde 70’ine yakını Turkuvaz Medya Grubu’nun elinde. Geri kalan yüzde 30’unu ise diğer medya grupları  paylaşıyor. Turkuvaz’a hiç ceza kesilmezken özellikle Demirören Medya Grubunun kanallarında yayınlanan dizilere verilen ağır cezalar, Yerlikaya’nın istifaya zorlanmasının temel gerekçesidir. Ekonomik kriz nedeniyle reklam geliri düşen kanallar, dizilere verilen bu ağır cezalardan şikâyetçiydi. Dizi yapımcıları ile medya gruplarının yöneticileri özellikle ATV gibi kanalların kayırılmasına, Müge Anlı, Esra Erol gibi tartışılan programlara imza atan isimler yaptıkları işlerle cezalandırılmazken SHOW TV, Kanal D gibi televizyonların yayınladığı dizilere ağır cezalar yağdırılmasına tepkilerini Bakana ilettiler. RTÜK’ten sorumlu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şikâyetleri Külliye’ye de taşıdığına şüphe yok. Bütün bunların ardından Yerlikaya’ya istifa et denildi”.

BAŞKANLIK İÇİN EBUBEKİR ŞAHİN’İN ADI GEÇİYOR

Yarın yapılacak olağan toplantıda Üst Kurul Başkanı ile Başkanvekili seçilecek. RTÜK Başkanlığı için adı geçen isim ise Kurulun AK Partili üyesi Ebubekir Şahin… Başkanvekilliği görevini sürdüren Esat Çıplak’ın ise görevine devam etme olasılığının yüksek olduğu belirtiliyor. RTÜK’teki son seçimde de AK Parti-MHP ittifakı gözetilmiş, AK Partili Yerlikaya başkanlığa seçilirken MHP’li Çıplak başkanvekilliğine getirilmişti. Bu ittifakın önümüzdeki dönemde de bozulması beklenmiyor.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :