ABD İLE İLİŞKİLERDE İNCİRLİK KADAR ÖNEMLİ BİR AYRINTI DAHA DEVREYE GİRDİ: KUR FAKTÖRÜ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD İLE İLİŞKİLERDE İNCİRLİK KADAR ÖNEMLİ BİR AYRINTI DAHA DEVREYE GİRDİ: KUR FAKTÖRÜ

08.08.2018 - 8:03

ABD İLE İLİŞKİLERDE İNCİRLİK KADAR ÖNEMLİ BİR AYRINTI DAHA DEVREYE GİRDİ: KUR FAKTÖRÜ

Hürriyet yazarı Sedat Ergin bugünkü yazısında,

Türkiye ile ABD arasında Rahip Brunson’la başlayan krizin başka bir noktaya doğru evrildiğine dikkat çekerek, dolardaki önlenemez yükselişi bakın nereye bağladı:

 

”Önceki akşam yaşanan dolardaki tırmanış hadisesi bile, bugün vardığımız noktada tek başına ele alındığında, döviz kurunun Türk-ABD ilişkilerinin artık doğrudan bir türevi haline geldiğini gösteriyor.

ABD yönetiminin, Türkiye ile ilişkilerinde öncelikli bir gündem maddesi haline getirdiği bir konuda ilerleme sağlanmayınca yaptırıma yönelmesi, Türk Lirası’nın değerinde ciddi bir sarsıntıya yol açabiliyor.

Kuşkusuz, Türk ekonomisi bugün mevcut kırılganlığından uzak bir zeminde daha sağlam ekonomik göstergeler üzerinde oturuyor olsaydı, muhtemelen bu tür sarsıntılar çok daha düşük bir eşikte gerçekleşecek, ABD yönetiminin siyasi yaptırımlarla ekonomik baskı yaratma politikası bugün olduğu ölçüde bir etki icra edemeyecekti.

Yaşadığımız olayın öğrettiği tecrübe, mevcut ekonomik kırılganlıkların yaşandığı bir konjonktürde ABD yönetimi ile girilen bir siyasi gerilimin bu yönde bir maliyeti de beraberinde getirebilmesidir.

Yeni dönemde Türk-Amerikan ilişkilerinin askeri, stratejik, siyasi, bölgesel boyutlarına bir de döviz kuru faktörü eklenmiş bulunmaktadır. İlişkilerde nasıl bir İncirlik faktörü varsa, bir de kur faktörü var artık.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :