7 Aralık 2021 - Hoş geldiniz

ABD KABİL’DE IŞİD ÜYESİ İNTİHAR BOMBACISINI VURDU

Ana Sayfa » DÜNYA » ABD KABİL’DE IŞİD ÜYESİ İNTİHAR BOMBACISINI VURDU

Eklenme : 29.08.2021 - 21:11

ABD KABİL’DE IŞİD ÜYESİ İNTİHAR BOMBACISINI VURDU

Afganistan’ın başkenti Kabil’de perşembe günü 13’ü asker yaklaşık 170 kişinin öldüğü intihar saldırısının ardından bugün yeni saldırı uyarısı yapan ABD, Kabil’deki havaalanına saldırmayı planlayan birden fazla intihar bombacısını hedef aldı. İlk olarak patlama zannedilen hava saldırısında, Kabil Havalimanı’na gitmekte olan IŞİD-K üyesi intihar saldırganlarının vurulduğu belirtiliyor.

‘İKİNCİL PATLAMALAR MEYDANA GELDİ’

ABD ordusundan bir sözcü, Reuters’a yaptığı açıklamada Kabil’de bir arabaya insansız hava aracıyla sadırı düzenlendiğini söyledi. Sözcü, araçta, Kabil Havalimanı’na gitmekte olan birden fazla IŞİD üyesi intihar saldırganının bulunduğunu söyledi. Askeri sözcü, hava saldırısının ardından ciddi boyutta ikincil patlamaların meydana geldiğini, bunun da araçta önemli miktarda patlayıcı madde bulunduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

PENTAGON DA TEYİT ETTİ

CNN’e konuşan bir Pentagon yetkilisi de, hava saldırısının Kabil Havalimanı’na yönelik ‘yakın bir tehlikeyi’ ortadan kaldırdığını söyledi. Yetkili, “Hedefi başarıyla vurduğumuza güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

İLK AÇIKLAMA TALİBAN’DAN GELDİ

ABD’nin Kabil’de intihar bombacılarını hedef aldığı bilgisini ilk olarak Taliban’ın duyurması ise dikkat çekti. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, ABD’li yetkililerden doğrulama gelmesinden önce, AP ajansına yaptığı açıklamada ‘ABD’nin bir hava saldırısı düzenlediğini ve Kabil havalimanında intihar saldırısı planlayan bir intihar bombacısının içinde bulunduğu aracın hedef alındığını’ belirtti.

AP: ROKET SALDIRISINDA BİR ÇOCUK ÖLDÜ

Öte yandan, Kabil’de havalimanı yakınlarındaki bir eve roket atıldığı belirtilirken AP ajansı bu olayda en az bir çocuğun öldüğünü duyurdu. Ancak ABD saldırısı ile bu saldırının aynı olay olup olmadığı henüz netlik kazanmadı.

CUMA GÜNÜ DE İKİ IŞİD ÜYESİ HEDEF ALINDI

Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi sonrası Kabil’den tahliyelerin gerçekleştirildiği Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın dışında perşembe günü intihar saldırısı düzenlenmiş, 13’ü ABD askeri olmak üzere yaklaşık 170 kişi ölmüştü. Taliban’dan kaçmak isteyen binlerce Afganın beklediği havalimanı kapılarının hemen dışında düzenlenen saldırıyı, IŞİD’in Horasan kolu olan IŞİD-K üstlenmişti.

‘ABD YENİ MİSİLLEMELER PLANLIYOR’

ABD ise misilleme olarak Afganistan’da iki IŞİD-K militanını insansız hava aracı ile öldürdüklerini açıklamış, Taliban Afganistan topraklarında kendilerine danışılmadan düzenlendiği gerekçesiyle saldırılara tepki göstermişti. Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise bugün yaptığı açıklamada misilleme adına daha fazla hava saldırılarının ve ‘başka operasyonların’ gözden geçirildiğini açıklamıştı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları