10 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

ABD ORDUSUNDA ERKEK ASKERLERİ ZORLA ÖPEN KADIN KOMUTAN HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD ORDUSUNDA ERKEK ASKERLERİ ZORLA ÖPEN KADIN KOMUTAN HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Eklenme : 26.04.2023 - 23:29

ABD ORDUSUNDA ERKEK ASKERLERİ ZORLA ÖPEN KADIN KOMUTAN HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

 

 

ABD ordusunda erkek askerleri zorla öpen bir kadın komutan hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

ABD ordusuyla ilgili haberlere yer veren internet sitesi Military’nin haberinde, 5. İstihkam Taburu’nun komutanı Albay Meghann Sullivan hakkında cinsel taciz soruşturması başlatıldığı yazıldı.

Haberde, soruşturmaya yakın olduğunu savunan ve kimliklerini açıklamayan kaynakların paylaştığı bilgilere yer verildi.

Buna göre Sullivan’ın, ABD Kara Kuvvetleri altında faaliyet gösteren Güvenlik Kuvvetleri Destek Tugayı’na (Security Force Assistance Brigade -SFAB) bağlı birliğinde görev yapan iki erkek askeri zorla öptüğü iddia edildi.

Komutanın, taburundaki bazı askerle de cinsel tacizde bulunduğu ileri sürüldü.

Siteye konuşan kaynaklar, Sullivan’ın söz konusu eylemleri alkol etkisi altındayken gerçekleştirdiğinin düşünüldüğünü savundu. Komutan ise haber sitesinin yorum talebini reddetti.

Sullivan’ın Haziran 2021’de göreve geldiğinde SFAB’a atanan ilk kadın komutan unvanını kazandı bilgisi de paylaşıldı.

Göreve atandığında yaptığı açıklamada, Sullivan’ın “20 yıldan fazladır orduda istihkam personeli olarak görev yapıyorum. Kapsayıcılık ve çeşitliliğe açık olmak bizi daha güçlü kılar” dediği de aktarıldı.

Haberde, komutanın açığa alınmadığı ve görevini sürdürdüğü belirtildi.

SFAB’ın sözcüsü Adrian Patoka, iddialara ilişkin açıklamasında, “Şu anda paylaşabileceğimiz bir bilgi yok. Her türlü iddiayı ciddiye alıyoruz ve koşulların gerektirdiği şekilde bunları değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan haberde, Sullivan’ın komutanı Albay Jonathan Chung’un da taburunda toksik bir çalışma ortamı yarattığı gerekçesiyle 10 Nisan’da ihraç edildiği belirtildi.

5. SFAB Tugayı’nın komutanlığını yapan Chung hakkında yetkilerini suistimal ederek altındaki askerlere kötü muamele ettiği gerekçesiyle başlatılan soruşturmanın devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın 2021’deki verilerine göre ordudaki cinsel saldırı vakalarının yüzde 10’unda saldırıya uğrayan taraf erkek askerlerden oluşuyor. Verilere göre yılda yaklaşık 14 bin erkek asker cinsel saldırıya uğruyor.

kaynak: İndependent Türkçe

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları