ABD PEŞİNE İNGİLTERE, FRANSA, İSPANYA VE ALMANYA’YI DA KATARAK VENEZÜELLA’YI DİZAYN EDİYOR: MADURO 8 GÜN İÇİNDE SEÇİM ÇAĞRISI YAPMAZSA..

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD PEŞİNE İNGİLTERE, FRANSA, İSPANYA VE ALMANYA’YI DA KATARAK VENEZÜELLA’YI DİZAYN EDİYOR: MADURO 8 GÜN İÇİNDE SEÇİM ÇAĞRISI YAPMAZSA..

26.01.2019 - 17:47

ABD PEŞİNE İNGİLTERE, FRANSA, İSPANYA VE ALMANYA’YI DA KATARAK VENEZÜELLA’YI DİZAYN EDİYOR: MADURO 8 GÜN İÇİNDE SEÇİM ÇAĞRISI YAPMAZSA..

Almanya, İspanya, Fransa ve İngiltere, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya ültimatom vererek 8 gün içinde seçim çağrısı yapmasını, aksi takdirde kendisini ülkenin “geçici başkanı” ilan eden Juan Guaido’yu devlet başkanı olarak tanıyacaklarını açıkladı.

Önce gelen Avrupa ülkeleri MAduro’ya mesajlarını koordineli bir şekilde internet üzerinden paylaştı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Twitter’dan paylaştığı mesajda “İspanya’nın Latin Amerika’da sorumluluğu var… Hükümetleri değiştirmek ya da düşürmek istemiyoruz. Venezuela’da demokrasi ve özgür seçim istiyoruz” yazdı.

Fransa, Almanya ve İngiltere’den de ülkede adil seçimler düzenlenmesi çağrısı yapan benzer mesajlar geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da , “Venezuela halkının özgür şekilde geleceklerini seçme hakkı var. 8 gün içinde yeni seçim ilan edilmezse Guiado’yu fiili başkan olarak kabul edeceğiz” tweeti attı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da “Eğer 8 gün içinde yeni ve adil seçimler yapılmazsa, İngiltere, ülkeyi demokrasiye götürecek siyasi süreçte Guaido’yu başkan olarak tanıyacak” dedi.

Ulusal Meclis Başkanı Guaido Çarşamba günü düzenlenen bir mitingde kendisini ülkenin başkanı ilan etmiş, başta ABD olmak üzere Kanada, Şili, Peru, Brezilya, Guatemela, Kolombiya ve Paraguay da Guaido hükümetini tanıyacaklarını açıklamıştı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Guido’yu darbe yapmakla suçladı ve ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini açıkladı.

Geçen yıl Mayıs ayında yapılan seçimi muhalefet partileri “adil ve serbest olmadığı” gerekçesiyle boykot etmiş, seçimi kazanan Devlet Başkanı Maduro, 10 Ocak’ta yemin ederek ikinci görev dönemine başlamıştı.

BMGK’da Venezuela oturumu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Venezuela’daki krizi görüşmek üzere bugün toplanıyor.

ABD’nin bugünkü oturumda konseyden Venezuela’da Ulusal Meclis’in ülkenin “demokratik yollardan seçilmiş tek temsilcisi” olduğunu belirten bir bildiri yayımlamasını istemesi bekleniyor.

Ancak BMGK üyesi Rusya, Guiado’ya destek veren ülkeleri kınamış ve bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu söylemişti.

Rusya, Çin, Meksika ve Türkiye gibi diğer birçok ülke Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro’ya destek veriyor.

Venezuela’da muhalefet aslında uzun süredir sokaklarda ve düzenli olarak protestolar gösterileri düzenliyordu. Protestoların ana gerekçesini ekonomik kriz oluşturuyor. Muhalefet partileri ülkede geçen yıl enflasyonun yüzde 1 milyon 300 bin arttığını iddia ediyor

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :