ABD TÜRKİYE’Yİ HİÇ BU KADAR KUŞATMAMIŞTI: TRUMP’IN AŞAĞILAYICI MEKTUBU, PKK VE YPG İLE İŞBİRLİĞİ, S-400 TEHDİDİ VE ERDOĞAN BUGÜN BEYAZ SARAY’A GİDİYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD TÜRKİYE’Yİ HİÇ BU KADAR KUŞATMAMIŞTI: TRUMP’IN AŞAĞILAYICI MEKTUBU, PKK VE YPG İLE İŞBİRLİĞİ, S-400 TEHDİDİ VE ERDOĞAN BUGÜN BEYAZ SARAY’A GİDİYOR

13.11.2019 - 7:17

ABD TÜRKİYE’Yİ HİÇ BU KADAR KUŞATMAMIŞTI: TRUMP’IN AŞAĞILAYICI MEKTUBU, PKK VE YPG İLE İŞBİRLİĞİ, S-400 TEHDİDİ VE ERDOĞAN BUGÜN BEYAZ SARAY’A GİDİYOR

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’ın Türkiye’yi aşağılayan ve S-400’ler için yaptırım tehdidi içeren iki mektubu, Barış Pınarı Harekâtı ve Halkbank dosyası gündemdeyken ABD’ye gitti. Trump ve Erdoğan, bugün Beyaz Saray’da bir araya gelecek.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşmede ABD’nin YPG’ye verdiği destek, Türkiye’nin Suriye’de sürdürdüğü Barış Pınarı Harekâtı ve Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle ABD Kongresi’ne getirilen Türkiye’ye yönelik yaptırımlar ile Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması öncelikli gündem maddeleri olacak.

Washington’a gidişinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Trump’la yapacağı görüşmeyle Türkiye ile ABD arasında yeni bir dönemi başlatmak istediklerini belirtti. Erdoğan, “İlişkilerimizdeki sisli havaya rağmen Trump’la sorunların çözüme kavuşturulması ve ilişkilerimizin geliştirilmesi noktasında hemfikiriz. Siyasi sabotaj girişimlerine rağmen pek çok konuda mesafe alındı. İki lider olarak önce dar kapsamlı görüşmemiz olacak. Ardından heyetler arası görüşme yapacağız. Sonra birlikte basın toplantısı. Her iki ülkenin güvenliğini ilgilendiren konularda yeni bir dönemi başlatmak istiyoruz” görüşünü dile getirdi.

‘SÖZLER TUTULMADI’

ABD ve Rusya ile mutabakatlara karşın YPG’nin Türkiye sınırından 30 kilometre güneye çekilmediğini söyleyen Erdoğan, “Bunları Sayın Trump’la konuşacağız. Döndükten sonra Sayın Putin’le de tekrar bir telefon görüşmesiyle bu gelişmeleri değerlendireceğiz” dedi.

Erdoğan, Suriye konusuna NATO’nun da eğilmesi gerektiğini, bu konuyu aralık ayında Londra’da yapılacak Türkiye-İngiltere-Almanya-Fransa dörtlü zirvesinde gündeme getireceğini söyledi.

TRUMP’A MEKTUP: GELMESİ UYGUNSUZ

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeleri, Başkan Donald Trump’a yazdıkları bir mektupta, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretine karşı çıktıklarını ifade etti. İkisi Cumhuriyetçi, 15’i Demokrat 17 Temsilciler Meclisi üyesinin imzaladığı mektupta Trump’a, “Mevcut koşullar göz önünde bulundurulduğunda, Erdoğan’ın ABD’yi ziyaret etmesi son derece uygunsuz bir gelişmedir. Bu davet geri çekilmeli” denildiği kaydedildi. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Eliot Engel’in öncülük ettiği mektupta Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik olarak düzenlediği askeri harekâtın ABD ulusal güvenliği açısından “felaket niteliğinde sonuçlar” doğurduğu ve NATO içerisinde derin çatlakların oluşmasına neden olduğu ifade edildi.

Öte yandan Sputnik’te yer alan habere göre Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın daveti üzerine çalışma ziyareti gerçekleştirmek için özel uçak ‘TC-TRK’ ile ABD’nin başkenti Washington’a ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ı, Andrews Hava Üssü’nde Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Amerika Birleşik Devletleri Protokol Genel Müdürü Cam Henderson ve diğer yetkililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Washington’a geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Washington’da, konaklayacağı otele geçti.

Erdoğan, otel önünde bekleyenleri selamladı.

Erdoğan, ABD Ticaret Odası, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türkiye-ABD İş Konseyi tarafından düzenlenen Yuvarlak Masa Toplantısı’na katıldı.

Basına kapalı toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Toplantıda aralarında Pepsico, Google, UPS, Hilton, The Coca Cola Company, GE, Citi, Uber, THY, Limak, TAV, Borusan, Kale Group gibi şirketlerin temsilcileri ve Türkiye Varlık Fonu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Nasdaq ve Amerika Ticaret Odası gibi kuruluşların temsilcileri de hazır bulundu.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :