24 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

ABD’DEN ANKARA’YA GELEN 3 ÖNEMLİ İSMİN YARINKİ GÖRÜŞMELERİ ÖNCESİ HESAPLAR VE DENGELER

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD’DEN ANKARA’YA GELEN 3 ÖNEMLİ İSMİN YARINKİ GÖRÜŞMELERİ ÖNCESİ HESAPLAR VE DENGELER

Eklenme : 07.01.2019 - 20:23

ABD’DEN ANKARA’YA GELEN 3 ÖNEMLİ İSMİN YARINKİ GÖRÜŞMELERİ ÖNCESİ HESAPLAR VE DENGELER

Ankara, Suriye’den çekileceğini açıklayan ABD’nin süreci fazla uzatmasını istemiyor. Bir Türk yetkili, sürecin uzamaması talebini “Bekleyen bir operasyon var” sözleriyle gerekçelendirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford yarın Ankara’da Türk mevkidaşlarıyla bir araya gelecek.

Fethullah Gülen’in iadesinden Türkiye’nin Suriye’de YPG’ye olası operasyonuna kadar masada birçok konu olacak. Çekilme sonrası IŞİD’le mücadelenin nasıl olacağı da heyetlerin görüşmesinde ele alınacak.

Ziyaret öncesi Britanya merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan Türk yetkili, beklentilerinin çekilme sürecinin takvim ve saha uygulaması bakımından detaylandırılarak anlatılması olduğunu dile getirdi.

Bir diğer yetkili ise çekilme sürecinin uzamaması taraftarı oldukları mesajını verdi: “Çekilen askerlerin hangi yol ya da koridordan çekileceği, bunların bölgeyi terk edip etmeyeceği, Irak’ta konuşlanıp konuşlanmayacağı ya da askeri üslerden havayolu ile gidip gitmeyecekleri kritik önemde. ABD askerlerinin seri halde ve sorunsuz şekilde çekilmesi bizim talebimiz. Bu sürecin çok fazla uzaması sıkıntılara neden olacaktır. Çünkü Türkiye’nin de beklettiği bir operasyon var.”

ABD Başkanı Donald Trump dün “Suriye’den çekilmenin çabuk olacağını söylemedim” demişti.

‘ABD’nin yerine gelecek önemli’

İsminin yazılmasını istemeyen Türk yetkili, ABD askerlerinin çıkacağı alanlara kimin gireceğinin de kritik önemde olduğunu ifade ederek “TSK, Rusya, YPG, Esad güçleri… Herbirinin bir yeri alması farklı bir anlama gelecektir” dedi.

Yetkili, sahadaki güçlerin ABD sonrası boşluğu doldurmak için temas halinde olduğunu aktararak “YPG’nin varlığı bizim için illegal ve buna izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘IŞİD’e kara operasyonu gerek’

Türk yetkili, IŞİD’le mücadele konusunda da şöyle konuştu: “Rakka’da da görüldüğü gibi DEAŞ’a kara destekli operasyon yapmayınca sonuç elde edilmesi kolay olmuyor. Bir kara operasyonu gerekecek. Bu bölge Irak sınırında ve hava sahası için Rusların izin vermesi ve kullandırması önemli. DEAŞ ile mücadelede ABD’nin lojistik destek vermesi kritik önemde.” 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları