ABD’Lİ ARAŞTIRMACILARDAN KORKUTAN AÇIKLAMA: KORONAVİRÜS MUTASYONA UĞRADI, DAHA BULAŞICI HALE GELİYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD’Lİ ARAŞTIRMACILARDAN KORKUTAN AÇIKLAMA: KORONAVİRÜS MUTASYONA UĞRADI, DAHA BULAŞICI HALE GELİYOR

25.09.2020 - 7:25

ABD’Lİ ARAŞTIRMACILARDAN KORKUTAN AÇIKLAMA: KORONAVİRÜS MUTASYONA UĞRADI, DAHA BULAŞICI HALE GELİYOR

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Houston kentindeki bilim insanları, kentteki Coronavirus (Covid-19) salgınında iki ayrı dönemde yayılan virüs örneklerini karşılaştırdı. Araştırmada, kentte yayılan Coronavirus’ün zaman içinde daha bulaşıcı hale geldiği sonucuna varıldı.

Araştırma, büyük bir kentte yayılan Coronavirus’ün iki ayrı dalga sırasındaki yapısının incelenmesi açısından bir ilk olma özelliğini taşıyor. Araştırmada, 7 milyon nüfuslu Houston’da salgının ilk patlak verdiği dönemden ve son haftalardan elde edilen 5 bin virüs genomu incelendi. Araştırmacılar, kentteki ikinci dalgada görülen virüs suşlarının neredeyse tamamının mutasyon geçirdiği sonucuna vardı.

Buna göre, kentte son dönemde yayılan virüsün, hücrelere bağlanarak insanları enfekte etmek için kullandığı ‘iğne’lerinin sayısı arttı. Araştırmacılar, kentte virüsün bu türünün hakim hale geldiğini ve bu sayede bulaşıcılığının arttığını belirtti. Bu nedenle, son dönemdeki hastaların viral yükünün ciddi oranda arttığı da aktarıldı.

Bununla birlikte, araştırmada ‘virüsün bu mutasyon nedeniyle daha öldürücü hale geldiğine’ dair herhangi bir bulgu elde edilmesi. Araştırmacılar, mutasyonun Covid-19 hastalığının şiddetini artırdığına dair yeterli kanıt bulunmadığını vurguladı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :