ABD’Lİ SOSYALİST SENATÖR BERNIE SANDERS 2020 BAŞKANLIK SEÇİMLERİ İÇİN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD’Lİ SOSYALİST SENATÖR BERNIE SANDERS 2020 BAŞKANLIK SEÇİMLERİ İÇİN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

20.02.2019 - 20:57

ABD’Lİ SOSYALİST SENATÖR BERNIE SANDERS 2020 BAŞKANLIK SEÇİMLERİ İÇİN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

 

Amerikan Senatosu’nun tek sosyalist senatörü olan Bernie Sanders destekçilerine gönderdiği e-posta ile adaylık sürecini başlatmak üzere bir milyon destek imzası istedi. 

77 yaşındaki Sanders mesajında ”Kampanyamız toplumun küçük bir kesimi için değil, çoğunluğu için yeni bir hükümet ve ekonomik program ortaya koyma üzerine bina edilecektir.” sözlerine yer verdi.

2020 Başkanlık seçimleri için yapılan kamuoyu yoklamalarında Sanders olası liderler arasında görünüyor.

Sanders geçmişte Başkan Trump’ı ağır sözlerle eleştirmiş ve onu modern Amerikan tarihi boyunca, ABD’nin başına geçmiş en tehlikeli Başkan olarak nitelendirmişti.

Bu defaki mesajında da patolojik yalancı, sahtekar, ırkçı, cinsiyet ayrımcısı, yabancı düşmanı olarak nitelediği Trump’ın otoriter yönetimi ile Amerikan demokrasisinin altını oyduğunu vurguladı.

Sanders bağımsız ve demokratik sosyalist bir siyasetçi olarak biliniyor. Seçmenlere vaadleri arasında herkes için sağlık sistemi, yüksek asgari ücret ve ücretsiz yüksek öğretim başlıkları öne çıkıyor. 2016 kampanyasında da yer verdiği bu vaadleri gençler arasında bir hayli ilgi uyandırmıştı.

Euronews’ta yer alan habere göre Sanders mesajında, 2016 seçimlerinin ardından geçen üç yılda, sözlerinin ABD seçmenleri tarafından daha iyi anlaşıldığına ve çoğunluk tarafından desteklendiğine içtenlikle inandığını da ekliyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :