1 Ekim 2022 - Hoş geldiniz

ABD’NİN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ’NÜ KANA BULAYAN SALDIRGAN YAKALANDI

Ana Sayfa » DÜNYA » ABD’NİN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ’NÜ KANA BULAYAN SALDIRGAN YAKALANDI

Eklenme : 05.07.2022 - 7:36

ABD’NİN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ’NÜ KANA BULAYAN SALDIRGAN YAKALANDI

 

 

Image shows police officers with guns

ABD’nin Chicago kenti yakınlarındaki Bağımsızlık Günü yürüyüşünde altı kişiyi öldürdüğü ileri sürülen zanlı gözaltına alındı.

Polis, 22 yaşındaki Robert E. Crimo III adlı zanlının kısa bir kovalamacanın ardından yakalandığını duyurdu.

Saldırganın Highland Park kentinde bir çatıdan tüfekle ateş açtığı olayda en az 24 kişi de yaralandı.

Chicago’daki olay ülkedeki son kitlesel silahlı saldırı. ABD’de 20222 yılın her haftasında kitlesel silahlı saldırılar oldu. Başkan Joe Biden şiddetten “şoke olduğunu” söyledi.

Crimo, saatler süren bir insan avının ardından yakalandı. 22 yaşındaki zanlı daha önce “görüşülmek istenen kişi” diye tanımlanmıştı, ancak polis gözaltının ardından sorumlunun Crimo oluğunu söyledi.

Zanlı, yürüyüş başladıktan kısa bir süre sonra ateş açmıştı.

Saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti.

Abandoned chairs and children's bikes

Kentin belediye başkanı Nany Rotering “Özgürlüğümüzü ve toplumumuzu kutlamak için bir araya geldiğimiz bir günde trajik hayat kayıpları nedeniyle yas tutuyoruz” dedi.

Bölgede yaşayan ve Chicago Sun-Times gazetesine konuşan Miles Zaremski “Hızlı bir şekilde atılan 20-25 el silah sesi durdum. Bu yüzden tabanca veya pompalı tüfek olmadığını düşünüyorum” dedi.

Yerel TV kanalı WGN’e konuşan Michael adında bir görgü tanığı ise “Hemen solumuzdaydı ve tekrar saldırdı. Bir kadın yere düştü” dedi.

SALDIRGAN KİM

Saldırganın 22 yaşındaki Robert “Bobby” E Crimo III olduğu açıklandı. Rap müzikle ilgilenen saldırganın, adına açılan IMDB sayfasında “Amerikalı rapçi, şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve yönetmen” olduğu bilgisi yer alıyor.

Awake The Rapper adıyla tanınan saldırganın videosunda insanları öldürdüğü bazı görüntülere yer vermesi dikkat çekti.

Müzik dinleme platformu Spotify’da iki şarkısı birer milyondan fazla kez izlenen rapçinin tüm sosyal medya hesapları askıya alındı. Şarkıları ve videoları toplamda 100 milyon kez dinlenen saldırganın kliplerindeki şiddet içerikleri göze çarpıyor.

Saldırının ardından askıya alınan fan hesabından paylaşılan videoda 35. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy’e suikast düzenleyen Lee Harvey Oswald’la ilgili bir gazete manşetinin Robert “Bobby” Crimo’nun duvarını süslediği görülüyor.

Gazetenin manşetinde Oswald’ın hapishanede öldürüldüğüne dair bir haber yer alıyor.

ABD’Yİ İKİYE BÖLDÜ

Robert “Bobby” Crimo ABD’yi ikiye böldü. Sosyal medya kullanıcılarının bir kısmı saldırganın eski ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçisi olduğunu ve adı Kongre baskınıyla ayyuka çıkan QAnon grubuna üye olduğunu savundu.

Diğer bir kesim ise Robert Crimo’nun faşizm karşıtı sol bir hareket olan Antifa üyesi olduğunu iddia etti.

KAÇTI AMA YAKALANDI

Uzun saatler boyunca kaçan saldırgan ABD polisince yolda kıstırılarak yakalandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı da “Chicago’daki silahlı saldırı olayında Yahudi kayıplarına ilişkin bilgiler var” ifadelerini kullandı.

PANİK ANLARI KAMERADA

ABD medyasında yer alan haberlere göre ise görgü tanıkları kutlamaların yapıldığı alanda yerde kanlar içinde yatan kişiler olduğunu söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ise silah seslerinin duyulmasının ardından tören alanındaki kalabalığın panik halinde kaçıştığı görülüyor.

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları