AÇIKLAMALAR, SUÇLAMALAR VE GELİŞMELER..İŞTE DAĞLIK KARABAĞ’DAKİ SON DURUM

Ana Sayfa » GÜNCEL » AÇIKLAMALAR, SUÇLAMALAR VE GELİŞMELER..İŞTE DAĞLIK KARABAĞ’DAKİ SON DURUM

01.10.2020 - 20:29

AÇIKLAMALAR, SUÇLAMALAR VE GELİŞMELER..İŞTE DAĞLIK KARABAĞ’DAKİ SON DURUM

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dağlık Karabağ’da devam eden askeri çatışmalardan ciddi kaygı duyduklarını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Dağlık Karabağ‘daki gerilimi etraflıca ele alan bakanlar, devam eden askeri çatışmalardan ciddi kaygı duyduklarını ve bölgedeki askeri faaliyetlerin derhal sonlandırılması gerektiğini belirtti. 

Farklı bölgelerdeki yasadışı silahlı grupların militanlarının çatışmalara dahil edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan ikili, Bakü ve Erivan’a siyasi ve diplomatik destek sunulması konusunda son derece dengeli adımlar atılmasına ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

‘Barışçıl zemine dönüş için eylemlerimizi sıkı biçimde koordine etmeye hazırız’

Lavrov ve Çavuşoğlu, Dağlık Karabağ’daki sorunun çözüm sürecinin barışçıl zemine döndürülmesi amacıyla Rusya ve Türkiye tarafından gerçekleştirilen eylemleri sıkı biçimde koordine etmeye hazır olduklarını söyledi. Lavrov, Çavuşoğlu’na Rusya, ABD ve Fransa liderlerinin bugün yaptıkları ortak açıklama da dahil olmak üzere AGİT Minsk Grubu eş başkanları tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Rusya ile Türkiye’nin ortak gündemindeki konuları da istişare eden bakanlar, temasların sürdürülmesini kararlaştırdı.

Dağlık Karabağ’da yeniden alevlenen çatışmalar nedeniyle ortak bir açıklama yayınlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bölgede derhal ateşkes sağlanması çağrısı yapmıştı.

Liderler, Azerbaycan ve Ermenistan yönetimlerini iyi niyetle ve ön koşulsuz olarak, AGİT Minsk Grubu’nun desteğiyle çözüme yönelik müzakerelere yeniden başlama yükümlülüğünü derhal üstlenmeye davet etmişti.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türkiye ve Yunanistan askeri heyetleri arasında NATO Karargahı’nda yapılan toplantılar sonucunda genel ilkelerde ortak anlayışa varıldığını açıkladı.

Sputnik’te yer alan habere göre Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından, Türkiye-Yunanistan arasında yapılan teknik toplantılara ilişkin açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmesi sonrasında, Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında ‘ayrıştırma usullerinin‘ ele alındığı toplantıların yapılmasına karar verildiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda Türkiye ve Yunanistan askeri heyetleri arasında NATO Karargahı’nda yapılan toplantılar sonucunda ‘genel ilkelerde’ ortak anlayışa varıldı. Doğu Akdeniz‘deki unsurların emniyetle görev yapmalarına yönelik icra edilecek koordinasyonun teknik detaylarının görüşüleceği bir sonraki toplantının 5 Ekim 2020‘de NATO Karargahı’nda yapılması planlanmaktadır.”

Bu arada Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, temas hattındaki çatışmaları haberleştiren ‘Le Monde’ gazetesinin muhabirlerinin yaralanmasından dolayı Ermeni yetkilileri sorumlu tuttu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Erivan’ın temas hattındaki çatışmaları haberleştiren yabancı gazetecilerin güvenliğini sağlama taahhüdünü yerine getirmediği ifade edildi.

Açıklamada, “Yabancı gazetecileri kendi amaçları için kullanan Ermeni yetkililer, bu kişilerin tehlikeli bölgede güvenliklerinin sağlanması ile ilgili taahhütlerini yerine getirmedi” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Ermenistan yönetiminin, yabancı gazetecilerin aktif çatışmaların devam ettiği tehlikeli bölgeye gitmesini organize ederek hayatlarını tehlikeye attığı vurgulandı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın 27 Eylül 2020’de Azerbaycan ordusunun sivilleri ve sivil tesisleri hedef almadığını, Cenevre Sözleşmeleri de dahil olmak üzere uluslararası beşeri hukukun gereklerine uyduğunu resmen açıkladığı kaydedilen açıklama, şu ifadelerle devam etti:

“Yabancı gazetecilerin yaşadığı olay, Ermeni hükümetinin gazetecilerin güvenliğini sağlama taahhütlerini göz ardı ettiğini ve onları propaganda amacıyla kullandığını açıkça gösteriyor. Bu nedenle yabancı gazetecileri, işgal altındaki Dağlık Karabağ ve ona bitişen Azerbaycan’ın bölgelerine yapacakları ziyaretler konusunda Azerbaycan tarafının rızasını almaya çağırıyoruz.”

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :