ADALETİN BU MU AB? 70 BİN SIĞINMACININ YAŞADIĞI YUNANİSTAN’A 1.15 MİLYAR EURO YARDIM; 5 MİLYON SURİYELİ’NİN YAŞADIĞI TÜRKİYE’YE NASİHAT.

Ana Sayfa » GÜNCEL » ADALETİN BU MU AB? 70 BİN SIĞINMACININ YAŞADIĞI YUNANİSTAN’A 1.15 MİLYAR EURO YARDIM; 5 MİLYON SURİYELİ’NİN YAŞADIĞI TÜRKİYE’YE NASİHAT.

19.09.2018 - 23:06

ADALETİN BU MU AB? 70 BİN SIĞINMACININ YAŞADIĞI YUNANİSTAN’A 1.15 MİLYAR EURO YARDIM; 5 MİLYON SURİYELİ’NİN YAŞADIĞI TÜRKİYE’YE NASİHAT.

Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, AB Komisyonu tarafından Yunanistan için 2020 yılına kadar sığınmacı sorununun çözümüne yönelik olarak 1.15 milyar euro ayrıldığını söyledi.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre Vitsas, AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos’un Atina ziyareti kapsamında gerçekleştirdikleri toplantı sonrası devlet ajansı AMNA’ya açıklamalarda bulundu. Kamu Düzeni, Sağlık ve Savunma Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı toplantıda özellikle Ege Adaları’ndaki sığınmacı kamplarında yaşanan sorunları ele aldıklarını belirten Vitsas, bu kampların kısa zamanda nüfuslarının azaltılacağını ifade etti.

‘YUNANİSTAN’DA 70 BİN SIĞINMACI YAŞIYOR’

Vitsas, 2015’te Yunanistan’dan 1 milyon sığınmacı ve göçmenin geçtiğini anımsatarak, “Şu anda Yunanistan’da 70 bin sığınmacı yaşıyor. Bunların 25 bini apartmanlarda, 23-25 bini çeşitli kamplarda ve 20 bini ise adalarda bulunuyor” bilgisini paylaştı.

Son aylarda sığınmacı ve göçmen akınlarında bir miktar artış yaşandığını dile getiren Vitsas, özellikle Midilli ve Sisam adalarında alarm veren durumun yakın zaman içinde çözüleceğini kaydetti.

Vitsas, AB Komisyonunun Yunanistan’a desteğini sürdürdüğüne işaret ederek, “sığınmacı-göçmen sorununa yönelik Yunanistan’a AB tarafından 2020 yılına kadar 1.15 milyar euro ayrıldı. Bu miktarın yüzde 35’i yani 388 milyon euroluk kısmı acil yardım fonu olarak yardım kuruluşları tarafından alındı” diye konuştu.

‘YARDIMLAR SÜRECEK’

Avramopoulos da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Vitsas ve diğer bakanlarla yaptığı görüşmenin ardından, sığınmacı meselesinde büyük sorunların geride kaldığını savundu. Şu anki önceliklerinin Yunan adalarında sığınmacı meselesinde en iyi olanakları sağlamanın olduğunu vurgulayan Avramopoulos, “Yardımlar sürecek. Siyasi, operasyonel ve mali yardımlar gelecekte de durmadan devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede, aralarında Midilli, Sakız ve Sisam’ın da bulunduğu adalarda, iltica taleplerinin sonuçlanmasını beklerken tutulan sığınmacı ve göçmen sayısı 20 binin üzerinde bulunuyor. Yunan hükümeti, kamplardaki yoğunluğu azaltmak amacıyla başta korunmaya muhtaç kişiler olmak üzere sığınmacıları ana karadaki kamplara taşımaya devam ediyor.

Sivil toplum kuruluşları, başta Midilli’deki Moria olmak üzere kamplardaki sağlıksız ve elverişsiz yaşam koşullarının insanlık dışı olduğu eleştirisinde bulunuyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :