ADALETİN BU MU DÜNYA? AYM’DEN TORUNLAR CİNAYETİNDE ÖLEN İŞÇİLERİN AİLELERİNE RET

Ana Sayfa » GÜNCEL » ADALETİN BU MU DÜNYA? AYM’DEN TORUNLAR CİNAYETİNDE ÖLEN İŞÇİLERİN AİLELERİNE RET

19.07.2018 - 15:54

ADALETİN BU MU DÜNYA? AYM’DEN TORUNLAR CİNAYETİNDE ÖLEN İŞÇİLERİN AİLELERİNE RET

Artı Gerçek.com- Esra koçak Mayda-   İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan inşaatta 10 işçinin öldüğü asansör kazasına ilişkin Anayasa Mahkemesi kararını verdi. Yüksek Mahkeme başvuru yollarının tüketilmemiş olduğu gerekçesiyle başvurucuların taleplerini reddetti.

Kazada yaşamını yitirenlerin yakınları AYM’ye yaptıkları başvuruda yapılan ceza soruşturmalarının yetersiz olduğunu, işveren sorumluluğunun yeterli şekilde araştırılmadığını ve eksik inceleme yapıldığını belirtti. Ayrıca başvurucular, M.T, Y.E.T, A.T hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini ve yapılan itirazın gerekçesiz şekilde reddedildiğini, işveren sıfatıyla sorumlulukları bulunmasına karşın, bu kişiler tarafından soruşturmanın kapatıldığını belirterek adil yargılama hakları, etkili başvuru hakları ve yaşam haklarının ihlal edildiğini dile getirdi.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2018-07-19 12:50:50Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÐÐÿ¼^‰Ó

AYM’DEN AİLELERE OLUMSUZ CEVAP

AYM ise başvurucuların M.T, Y.E.T, A.T hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini ve yapılan itirazın gerekçesiz şekilde reddedildiğine ilişkin talebini ‘yargılama sürecinde olayda sorumlulukları bulunan kişiler tespit edilerek haklarında kamu davası açılmasının sağlanmasının her zaman mümkün olduğunu’ söyleyerek reddetti.

Başvurucuların ceza soruşturmalarının yetersiz olduğu, işveren sorumluluğunun yeterli şekilde araştırılmadığı ve eksik inceleme yapıldığı iddialarına Yüksek Mahkeme, “Devam etmekte olan yargılama sürecinin maddi olayın koşullarını belirleyebilecek, sorumluların tespitini ve cezalandırmalarını sağlayabilecek nitelikte olmadığına ilişkin bir veri bulunmamaktadır” diyerek yanıt verdi.

AYM ayrıca bireysel başvuruda bulanan işçi yakınlarına ‘başvuru yollarının tüketilmemiş olduğu’nu söyledi.

Mecidiyeköy’de 10 kişinin öldüğü asansör kazası davasında 9 sanık, 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmış, sanıkların her biri için verilen hapis cezası, 60 bin 800’er liraya adli para cezasına çevrilmişti. 16 sanık ise beraat etmişti.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :