7 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

ADAYLIK TARTIŞMASI HIZ KAZANDI, MUHALİF SEÇMENİN KORKUSU ”HATA” YAPILMASI

Ana Sayfa » GÜNCEL » ADAYLIK TARTIŞMASI HIZ KAZANDI, MUHALİF SEÇMENİN KORKUSU ”HATA” YAPILMASI

Eklenme : 18.04.2022 - 16:08

ADAYLIK TARTIŞMASI HIZ KAZANDI, MUHALİF SEÇMENİN KORKUSU ”HATA” YAPILMASI

Seçim yaklaştıkça Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağı ve ne zaman açıklanacağı gündemden düşmüyor. Muhalefet liderlerinin “Aday altılı masanın mutabakatıyla belirlenecek ve seçim dönemine girilinceye kadar konuşulmayacak” açıklamasına karşın, kamuoyunda farklı isimler öne çıkarken, bu isimler üzerinden de yeni bir tartışma kapısı aralanıyor.

Son olarak, İYİ Parti lideri Meral Akşener de Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ‘ın, açıklamalarıyla gündeme gelen ABB Başkanı Mansur Yavaş‘ın cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili soruya, “Adının anılmasından gurur duyarım çünkü belediye seçimlerinde ittifakın adayıydı” yanıtını verdi.

HDP seçmeninin nasıl bir tercih yapacağı sorusu da seçim gündeminde önemini korurken eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da geçen günlerde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. “Ben halen aday adayıyım, iddiamı koruyorum” diyen Demirtaş, Yavaş’ın olası cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili, “Cumhurbaşkanı adaylığında isimden çok ilkelere bağlı olup olmayacağına bakarız” ifadelerini kullanırken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu “takip etmeye çalıştığını” söyledi.

MUHALİF SEÇMEN HATA YAPILMASINDAN KORKUYOR

Kamuoyu şirketleri ise cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunun, muhalif seçmenin olası bir hata yapılması ve kazanamayacak bir ismin aday gösterilmesinden korktuğu için bu kadar öne çıktığı görüşünde. Dolayısıyla muhalif seçmeninin adayla ilgili temel kaygısının kim olacağından ziyade kazanıp kazanamayacağıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Öte yandan, seçmen için en önemli konulardan bir diğeri de seçim güvenliği.

Cumhuriyet’ten Gizem Çelik’in haberine göre, “muhalefetin adayının kim olacağı” tartışmasıyla ilgili  MAK Araştırma Koordinatörü Mehmet Ali Kulat, Yöneylem Araştırma Koordinatörü Derya Kömürcü ve AKSOY Araştırma Şirketi’nin kurucusu Ertan Aksoy‘a yönelttiği sorular şöyle:

TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI ÖNE ÇIKIYOR

Seçimler yaklaşırken ‘adaylık tartışması’ da siyasetin ana gündem maddesi olmuş durumda. Seçmene bu durum nasıl yansıyor? Seçmen nasıl bir cumhurbaşkanı profili istiyor?

Kulat: MAK Danışmanlık olarak farklı aralıklarla sorduğumuz bir soru var. Size göre cumhurbaşkanı nasıl biri olmalıdır? Bu soruya aldığımız cevapların en önemlisi; tarafsız cumhurbaşkanıdır. Bunu sırasıyla herkese aynı uzaklıkta, devlet ciddiyeti olan, toplumun milli ve manevi değerlerine saygılı, anayasa / kanunları önemseyen ve bunlara uyan, Atatürkçü vb. ifadeler sıralanıyor.

AKSOY: YOKSULDAN YANA OLACAĞINA İNANDIRAN ADAYIN ŞANSI YÜKSEK

Aksoy: Ekonomide doğru kararlar verecek birikimi hissettiren, toplumcu siyaseti benimseyen, yoksuldan yana olacağına inandıran adayın şansı daha yüksek. Ek olarak talep sadece ekonomide değil. Ülkenin aşırılaşan siyasal iklimine karşı normali inşa edecek, kapsayıcı bir siyaseti tercih edecek, özgürlüklerin önünü açacak ve toplumsal barışı büyütecek bir profil daha fazla karşılık bulacaktır.

“‘ERDOĞAN GİTSİN’ DİYENLER ÇOĞUNLUKTA”

Kömürcü: Muhalif seçmen bir hata yapılmasından, kazanamayacak bir ismin aday gösterilmesinden korktuğu için adayın kim olacağı konusu bu kadar öne çıkıyor. Seçmen, Erdoğan’ı destekleyenlerle, “Erdoğan gitsin” diyenler şeklinde ayrışıyor. “Gitsin” diyenler şu anda çoğunluğu oluşturuyor. Dolayısıyla muhalif seçmenin adayla ilgili temel kaygısı, kim olacağından çok kazanıp kazanamayacağıyla ilgili.

KÖMÜRCÜ: TEK ADAM REJİMİNDEN BIKMIŞLIK

“Şöyle ya da böyle bir profili olsun”dan daha önemlisi kazanabilecek olması. Bunun dışında tek adam rejiminden bıkmışlığın getirdiği bir ekip arayışı da var. Seçmen tek bir ismi değil, cumhurbaşkanının kabinesinde yer alacak isimleri, ekonomiyi kimin yöneteceğini, projeleri, programda neler olacağını merak ediyor. Bunun yanında seçmen için en önemli konulardan biri de seçim güvenliği. Dolayısıyla seçmen, cumhurbaşkanı adayı olacak kişinin oyuna sahip çıkacak, seçim güvenliği için Türkiye çapında parti örgütlerini mobilize edebilecek biri olmasını talep ediyor.

KULAT: “MİLLİYETÇİ TABANDA DESTEĞİ BÜYÜK”

Ümit Özdağ’ın ABB Başkanı Mansur Yavaş’ı “adaylığa davet etmesi” kamuoyunun gündemine oturdu. Yavaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise, “kamu görevlisi” olduğunu belirtti. Buna karşın Yavaş’ın adaylığı gündeme gelirse hangi kesimlerden oy alabilir / hangilerinden alamaz?

Kulat: Mansur Yavaş, son dönemin yıldızı parlayan ve toplumsal kabulü en yüksek siyasetçilerinden biri. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda ortaya koyduğu işine odaklı, devlet ciddiyeti olan ve sosyal belediyeciliği önceleyen profiliyle ülkeyi en üst makamlarda yönetmeye ehil algısını güçlendirdi. Aslında bu kabul, siyaset üstü genel kabul diyebileceğimiz bir kabul de görüyor. Ancak partisinin oyunun yanı sıra Millet İttifakı’nın bileşenlerin genel desteği yanında özellikle de milliyetçi tabanda da yüksek bir toplumsal desteği var.

“İKTİDAR TABANINDAN OY ALMA POTANSİYELİ VAR”

Aksoy: Kamuoyu yoklamaları Yavaş’ın aday olması halinde muhalif blokun önemli bir kısmının desteğini almakla birlikte iktidar bloku seçmeninden de bir miktar oy koparma potansiyeline sahip olduğunu işaret ediyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları