AF TARTIŞMASINA ”KRİZ BÜYÜYOR” YORUMU YAPANLAR YİNE YANILACAKLAR. BU HAMUR DAHA ÇOK SU KALDIRIR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » AF TARTIŞMASINA ”KRİZ BÜYÜYOR” YORUMU YAPANLAR YİNE YANILACAKLAR. BU HAMUR DAHA ÇOK SU KALDIRIR.

22.10.2018 - 18:15

AF TARTIŞMASINA ”KRİZ BÜYÜYOR” YORUMU YAPANLAR YİNE YANILACAKLAR. BU HAMUR DAHA ÇOK SU KALDIRIR.

Hafta sonu Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin af konusundaki ısrarını ”Şimdi birileri ne diyor af. Benim mağdurum ben affettim diyorsa o başka. Ama biz asla. O zaman adil hükümet olamazsınız. Biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı bilinelim” diyerek sert biçimde yanıtlamıştı.

Bugün Bahçeli, Erdoğan’a yönelik olarak daha ağır bir üslupla şunları söylemişti:

” MHP’yi yüzeysel ve üstünkörü bir şekilde uyuşturucuyla, uyuşturucu suçuyla yan yana getirmek şayet art niyet değilse, kesinlikle isabetsiz ve itibarsız bir isnattır.”

Şimdi bu gelişmelere bakarak iktidar ortakları arasında kriz büyüyor yorumunu yapanların her iki liderin de geçmişte birbirlerine nasıl hitap ettiklerini, hangi iddialarla suçladıklarını anımsamalarında fayda var. Öylesine ağır ifadelerin ardından bugün büyük bir dayanışmayla yollarına devam eden iki partinin, başta af konusu olmak üzere andımız tartışmasında da karşılıklı suçlamalarının bir önemi olmadığını unutmamak gerekiyor.

Zaten Bahçeli’nin bu açıklamasının ardından genel merkezde gündeme ilişkin soruları yanıtlayan AKP sözcüsü Ömer Çelik sakin bir üslupla Bahçeli’nin çıkışını yorumladı:

“Cumhurbaşkanımız dünyada en açık konuşan liderdir. Ne söyleyecekse açıkça söyleyen bir liderdir. Eğer cumhurbaşkanımız o gün yaptığı konuşmada MHP’yi ya da Bahçeli’yi konuşacak olsaydı doğrudan onların ismini zikrederdi. Bu af tartışmaları başladığından beri, AK Parti’ye BİMER’e hükümetle ilgili birimlere çok yoğun şekilde talep gelmektedir. Bunlardan bir tanesi de uyuşturucu satıcılarıyla ilgili taleptir. Cumhurbaşkanımızın bahsettiği de odur. Burada topluma bir mesaj vardır. Cumhurbaşkanımız burada MHP’ye bir şey söyleyecekse, açıkça MHP’yi zikrederek söyleyebilir. Bunu son derece anlamsız bulduğumuzu ve yanlış bir değerlendirme olduğunu söylemek istiyorum. Bahçeli’nin açıklamasında Cumhurbaşkanımız hakkında kullandığı ifadelerin son derece yanlış olduğunu söylemek isterim. Tabiki AK Parti camiası ve bütün milletimiz bu ifadeleri reddedecektir. Sayın Bahçeli’nin Cumhurbaşkanımıza karşı kullandığı ifadeler siyasi nezaket ve yüklenen sorumluluğa uygun olmamıştır. Cumhur İttifakı kıymetli bir ittifaktır. Bu çerçevede de bakıldığında bu siyasi nezaketin gösterilmesi bizim için önemlidir. Cumhurbaşkanımıza gösterilen saygı bizim kırmızı çizgimizdir. Bu ifadelerin hepsi çok yanlış ifadeler olmuştur. Cumhur İttifakı’nın ruhuna ve gerektirdiği siyasi nezakete uymamıştır. Sayın Bahçeli ve cumhurbaşkanımız arasındaki iletişim kanalı her zaman açıktır. Esas olan siyasi nezaketi koruyarak milletin beklediği büyük işlere odaklanmaktır. ”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :