AHMET EMİN YILMAZ BURSA’DA SİYASETİN GÜNDEMİNİ YAZDI

Ana Sayfa » YURTTAN » AHMET EMİN YILMAZ BURSA’DA SİYASETİN GÜNDEMİNİ YAZDI

30.01.2019 - 9:10

AHMET EMİN YILMAZ BURSA’DA SİYASETİN GÜNDEMİNİ YAZDI

Gerçek şu… 31 Mart seçimi için ilk harekete geçen siyasi parti CHP oldu. Yerel seçimden 1 yıl önce tüm ilçe adaylarını belirleyip sahaya çıkmak isteyen CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş geçen yıl bu zamanlar kolları sıvadı.

Hatta, Gürsu ve Gemlik adayları Kılıçdaroğlu ile tanıştırıldılar.

Araya 24 Haziran seçimi girmeseydi, yaz başında tüm ilçeler belli olacaktı. Seçim sonrası süreç yeniden başladığındaysa ortam değişmişti.

Çünkü…

1.-yazi-icin-chp-il-baskani-huseyin-akkus,-il-baskanlik-divani-ve-ilce-baskanlari-chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-ile.jpg

 

CHP ile İYİ Parti 24 Haziran için yaptıkları Millet İttifakı’nı 31 Mart yerel seçiminde sürdürme kararı aldılar. Liderlerin ilke kararı sonrası genel başkan yardımcıları il ve ilçe paylaşımı için uzun uzun görüştüler.

O görüşmeler uzayınca CHP bazı ilçelerde adaylarını açıklamayı sürdürdü.

Ne var ki…

Son noktada Bursa’da İYİ Parti’ye 9 ilçe bırakıldı. Bu da CHP’de hesapta olmayan bir sıkıntı ortaya çıkardı.

Çünkü…

Mustafakemalpaşa, Karacabey, Orhangazi, Orhaneli, Keles’te CHP aday açıklamıştı. İYİ Parti’ye bırakılan 9 ilçe arasında bu 5 ilçe de yer alınca, 5 aday ortada kaldı.

Dahası…

Orhangazi’de Çetin Çoklar bu nedenle CHP’den istifa etti, başka partiden seçime gireceğini açıkladı. Benzer durumun 2 ilçede daha yaşanma olasılığı var.

“İnsanlar sahaya çıkıyorlar, çalışmaya başlıyorlar, umutlanıyorlar ve umut veriyorlar. Şimdi ‘çekilin’ demek çok kolay değil” diyen CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş,  ilçe başkanlarıyla birlikte Ankara’ya gitti.

Önce…

Genel başkan yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun’la 1’er saat görüşen Akkuş ve ilçe başkanları Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu da ziyaret ettiler.

Ziyarette de…

İttifak protokolü nedeniyle çekilmek zorunda kalan 5 aday için çözüm istediler.

Buna karşılık…

Mutabakatın tüm detaylar göz önüne alınarak hazırlandığını söyleyen ve ilçe başkanlarına “haklı olmakla birlikte büyük fotoğrafa bakın” diyen Kılıçdaroğlu şunu da ekledi:.

“Sayın Akşener’e ileteceğim. Aday açıkladığımız bazı yerlerde henüz aday belirlemediler, bu arkadaşlarımızı değerlendirebileceklerini söyleyeceğim. Kabul etmezlerse yapacak bir şey yok.”

 

Bursa örgütüne Yıldırım görevi verdi

 

CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, il başkanlık divanı ve ilçe başkanlarını kabul eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kısa süren görüşmede Bursa örgütüne görev de verdi:

2 Şubat’ta Parti Meclisi toplantımız var. Orada Yıldırım adayımızı da açıklamak istiyoruz. Şimdi siz de döner dönmez çalışmalara başlayın ve 2 Şubat’ta açıklayabileceğimiz şekilde Yıldırım adayımızı belirleyin.”

 

Yıldırım’da kim aday olacak?

 

Ankara’da ilçe başkanlarıyla birlikte önce genel başkan yardımcıları, sonra da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’a, verilen görev gereği Yıldırım Adayı hazırlığını sorduk.

“Kırmızı çizgim yok, ilçe başkanımızın önerilerine açığım” diyen Akkuş’un kafasında bir isim var mı bilemiyoruz, ama bugün için aday gibi görünen yalnızca Bahattin Kuşoğlu var.

Bir de…

Son günlerde eski ilçe başkanı Güner Aklan adını duyuyoruz.

 

Akşener eski Spor Bakanı Erdem’i aradı: Adayımız olur musun?

 

4.-yazi-icin-sukru-erdem.jpgŞükrü Erdem’i siyasete adım attığı günden beri tanır ve severiz. 1991 seçiminde DYP Bursa Milletvekili seçilerek Meclis’e gitti. Dönemin Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal’ın ani vefatıyla, iki yıl geçmeden siyasi dengeler değişti ve Erdem de Tansu Çiller hükümetinde Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak yer aldı.

Spor Bakanı olarak Bursa’ya hizmet etti, spor yatırımlarını tamamladı. Milletvekilliği sona erince de izleyici olarak kaldı.

Bu süreçte…

Çocukluğundan beri meraklısı olduğu ve çok sevdiği at yetiştiriciliğine başladı, Türkiye Jokey Kulübü yönetiminde görev aldı.

İki gün önce de telefonu çaldı.

Arayan, Çiller hükümetinde İçişleri Bakanı olduğu için birlikte çalıştığı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’di.

Şunu söyledi:

“Şükrü Bey, sizden bir isteğim var. Mustafakemalpaşa adayımız olur musunuz?”

O da şu cevabı verdi:

“Genel seçim öncesi de milletvekilliği önermiştiniz, ama düşünmediğimi söylemiştim. Sizi bir kez daha kıramam. Nasıl arzu ediyorsanız öyle olsun.”

 

Nilüfer’de adı biliniyor, yüzü tanınmıyordu, aday olunca öne çıktı

 

5.-yazi-icin-chp-nilufer-adayi-turgay-erdem.jpgTurgay Erdem 1998-2004 yılları arasında Mimarlar Odası Başkanı olarak Bursa için düşünce üretti, kent projelerine öncülük edip yön veren isim oldu.

Sonra…

2004 seçimlerinde CHP’den Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi olarak gördük. Bu kez siyasi yoldan kente hizmete devam etti. 3 dönem Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in en yakınındaki isim oldu.

Dahası…

Belediyede, Bozbey’in yükünü omuzlayıp hafifleten ekibin ilk halkasıydı. 15 yıl boyunca ön plana çıkmadı, ama Nilüfer’e yapılan her hizmetin içinde oldu.

Örneğin…

Türkiye’ye model olan arasta projesinin gerçekleşmesi için yüzlerce dernekle görüştü, ikna etti, onlarca ilin Mimarlar Odaları ile görüşüp yöresel mimari projeleri topladı ve projeyi bitme noktasına getirdi.

Olay Medya’yı ziyarete geldiğinde, biraz eski günlerden, biraz da Nilüfer’deki gelecekten söz ettik. Geri plandan öne çıkmasını anımsattığımızda “Gittiğim her yerde adımı biliyorlar, ama yüzümü tanımıyorlar” dedi ve ekledi:

“Nilüfer’de insan odaklı yapı felsefesini devam ettireceğiz. İnsanların daha rahat yaşamaları için her şeyi planlayacağız. Mahalle Konseylerimizle birlikte Nilüfer’i yöneteceğiz.” Bursa Olay Gazetesi- Ahmet Emin Yılmaz

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :