23 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

AKAR VE GÜLER’DEN ”ORDU” TARTIŞMALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Ana Sayfa » GÜNCEL » AKAR VE GÜLER’DEN ”ORDU” TARTIŞMALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Eklenme : 02.12.2020 - 14:11

AKAR VE GÜLER’DEN ”ORDU” TARTIŞMALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın açıklamaları sonrası AKP’li, MHP’lilerin ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’ye yönelik eleştirilerinin ardından, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de açıklama yaptılar. Akar, “Birilerinin çıkıp kendi amaçları, ihtiyaçları, egosu doğrultusunda böyle cümleler kullanması çok yanlış. Tabii ki adalet bunun cevabını verecek ama keşke o kişi çıkıp da ‘Ben bunu demek istemedim. Yanlış bir şey yaptıysam özür dilerim’ deseydi çok daha anlamlı olurdu diye düşünüyoruz” dedi.

 

Cumhuriyet’te yer alan habere göre CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın “Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış” sözlerine Cumhur ittifakı bileşenlerinin ardından, ordu üst kademesinden yanıt geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü grup toplantısında yürütülen tartışmaların Katar’a yapılan satışları perdelemek olduğunu ifade etmiş, Katarlıların satın aldıkları savunma yatırımlarına dikkat çekerek, AKP döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yapılan FETÖ operasyonlarını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Sen FETÖ ile işbirliği yapıp orduya kumpas kuran başbakan mısın değil misin? Ordu üzerinden bize saldıramaz” sözleriyle yanıt vermişti.

Bu sürecin ardından, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TİSK Başkan Vekili Celal Koloğlu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Alaattin Soydan’dan oluşan sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesine destek ziyaretinde bulundu.

 

MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ ALEYHİNDEKİ SÖZLERE İLİŞKİN, “BİRİLERİNİN ÇIKIP KENDİ AMAÇLARI, İHTİYAÇLARI, EGOSU DOĞRULTUSUNDA BÖYLE CÜMLELER KULLANMASI ÇOK YANLIŞ. TABİİ Kİ ADALET BUNUN CEVABINI VERECEK AMA KEŞKE O KİŞİ ÇIKIP DA ‘BEN BUNU DEMEK İSTEMEDİM. YANLIŞ BİR ŞEY YAPTIYSAM ÖZÜR DİLERİM’ DESEYDİ ÇOK DAHA ANLAMLI OLURDU DİYE DÜŞÜNÜYORUZ” DEDİ. (İHA/ANKARA-İHA)
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri aleyhindeki sözlere ilişkin, “Birilerinin çıkıp kendi amaçları, ihtiyaçları, egosu doğrultusunda böyle cümleler kullanması çok yanlış. Tabii ki adalet bunun cevabını verecek ama keşke o kişi çıkıp da ‘Ben bunu demek istemedim. Yanlış bir şey yaptıysam özür dilerim’ deseydi çok daha anlamlı olurdu diye düşünüyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndaki görüşmeye Bakan Akar’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu, Alpaslan Kavaklıoğlu, Şuay Alpay ve Muhsin Dere de katıldı.

Akar, başta FETÖ, PKK/YPG, DEAŞ olmak üzere Türkiye’ye yönelen tüm tehdit ve tehlikelere karşı gereken ne varsa şimdiye kadar yaptıklarını, bundan sonra da yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Ordumuz samimiyetle, ciddiyetle vazifesini yerine getirmeye çalışıyor. Binlerce yıllık tarihimizden aldığımız milli, manevi, mesleki değerlerimiz var. Bu değerlerimize halel getirmeden, ilkeli bir şekilde bu faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

“ŞİDDETLE KINIYOR, REDDEDİYORUZ”

Türk Silahlı Kuvvetleri aleyhindeki ifadelere tepki gösteren Akar, şunları söyledi:

“Hangi sebeple olursa olsun, birilerinin çıkıp da Silahlı Kuvvetleri, orduyu özne olarak kullanıp onu ‘satılmış’ kelimesi ile yan yana koymaları gerçekten akla ziyan bir husus. Amacı, maksadı, nasılı, nedeni ne olursa olsun. Böyle bir şey konuşulamaz, bunu şiddetle kınıyor, reddediyoruz. Böyle bir şey olamaz. TSK mevcut çerçevede hukuk nizamı içinde yapılması gerekeni yapıyor. Şeffaflık had safhada. Her şeye açık. Devletin ilgili, yetkili kurumları her an gelip her şeyi denetleyebilir. Her şey açık, saklı-gizli bir şey yok. Fakat buna rağmen bu şekilde ifadelere muhatap olmak gerçekten bizi üzüyor.”

GENELKURMAY BAŞKANI GÜLER: HOŞ OLMAMIŞTIR

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de destek ziyaretinden dolayı heyete teşekkür etti. Ziyaretin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Güler, şunları söyledi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri, karada, denizde ve havada kendisine verilen her görevi bugüne kadar başarıyla yerine getirmiştir. Bundan sonra da aynı şekilde canı pahasına başarıyla yerine getirmeye devam edecektir. Bir milletvekilinin Silahlı Kuvvetlerimiz için ‘satılmıştır’ gibi bir ifadeyi kullanması hiç hoş olmamıştır, çok yanlıştır. İnanıyorum ki hukuk da bunun gereğini yerine getirecektir. Hiçbir şekilde moralimiz bozulmamıştır, tam tersine daha azimli olarak görevlerimizi yapmaya devam edeceğiz.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları