27 Eylül 2023 - Hoş geldiniz

AKBELEN’DE NÖBET ALANINA JANDARMA MÜDAHALESİ: EŞYALAR TOPLANDI, ÇADIRLAR SÖKÜLDÜ

Ana Sayfa » GÜNCEL » AKBELEN’DE NÖBET ALANINA JANDARMA MÜDAHALESİ: EŞYALAR TOPLANDI, ÇADIRLAR SÖKÜLDÜ

Eklenme : 12.09.2023 - 18:24

AKBELEN’DE NÖBET ALANINA JANDARMA MÜDAHALESİ: EŞYALAR TOPLANDI, ÇADIRLAR SÖKÜLDÜ

Jandarmanın sabah erken saatlerde Muğla’nın Milas ilçesindeki İkizköy mevkiinde bulunan Akbelen‘i abluka altına alarak direnişçilerin alandaki eşyalarına el koyduğu, ve nöbet alanına kimseyi sokmadığı belirtildi. Yaşam savunucuları müdahaleyle birlikte alandaki ağaçların kesilebileceği iddiasında bulunurken, Muğla Valiliği ağaç kesimi yapılmayacağını, izinsiz kurulan çadır ve konteynerlerin kaldırıldığını açıkladı.

Limak ve İçtaş Holding’in ortak iştiraki olan YK Enerji, İkizköy yakınında bulunan linyit madenini genişletmek amacıyla tüm engellemelere ve tepkilere rağmen 24 Temmuz’da Akbelen Ormanı’nda ağaç kıyımına başlamıştı. Çok sayıda yaşam savunucusu ve İkizköylüler, nöbet alanını terk etmeyerek kalan ağaçları korumaya devam etmişti.

Bir kişi gözaltına alındı

Yeşil Gazete’de yer alan habere göre, bugün, nöbet alanına jandarmanın girdiği ve sinyal bozucu (jammer) araçlarıyla iletişimin engellendiği duyuruldu. Nöbet alanındaki aktivist Bursa Su Kolektifi’nden Ahmet Tatar’la iletişim sağlanamadığı belirtildi. Avukat İsmail Hakkı Atal‘ın bildirdiğine göre Tatar, gözaltına alındı.

İkizköylülerden Nejla Işık, Aytaç Yakar ve Güler Döşeme, barikatı aşarak nöbet alanına girmeye çalıştığında kolluk güçleri tarafından engellendi. Alanda bulunan direnişçilerin eşyalarına da el konulduğu kaydedildi.

Ağaç kesimi endişesi

Aktivistler, nöbet alanının boşaltılmasının ardından burada bulunan ağaçların da katledilebileceğinden endişeleniyor. 31 Temmuz’da Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada artık alandaki ağaçların kesilmeyeceği belirtilmişti.

Muğla Valiliği’nden açıklama: İzinsiz konteyner ve çadırlar kaldırıldı

Muğla Valiliği, Akbelen’de izinsiz kurulan çadır ve konteynerlerin kaldırıldığını bildirerek şu ifadeleri kullandı:

“İlimiz Milas ilçesi Akbelen Mevkiinde, Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğunda bulunan sahada ve özel mülkiyete konu olan arazide izinsiz olarak kurulan konteyner ve çadırlar, 6831 sayılı Orman Kanunu ve 775 sayılı Gecekondu Kanunu hükümleri çerçevesinde, özel mülkiyet sahibinin başvurusu üzerine Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Milas Kaymakamlığı görevlileri tarafından güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle kaldırılarak tahliye işlemleri gerçekleştirilmektedi

Yeni ağaç kesimi iddiaları yalanlandı

Valilikten yapılan açıklamada jandarma müdahalesinin yeni bir ağaç kesimi olacağı iddiaları yalanlanarak, “Kamuoyunda ağaç kesileceğine yönelik iddialar ve haberler gerçeğini yansıtmamakta olup, yapılan çalışmalar izinsiz olarak kurulan yapıların kaldırılması ve tahliyesine yöneliktir. Ortaya atılan asılsız haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları