AKP 2. TURDA  KİMLE UZLAŞIR? -ŞAHİN MENGÜ

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » AKP 2. TURDA  KİMLE UZLAŞIR? -ŞAHİN MENGÜ

29.05.2018 - 10:19

AKP 2. TURDA  KİMLE UZLAŞIR? -ŞAHİN MENGÜ

AKP 2. TURDA  KİMLE UZLAŞIR

 

AKP’nin önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. Tura katılırsa ne yapacağı kiminle ittifak yapacağı çok  konuşuluyor.

Bana göre AKP 2. Turda oyları taban yapmış MHP’yi devre dışı bırakır ve HDP ile uzlaşır.

Her ne kadar HDP yetkilileri 2. Tura kalınırsa kesinlikle Tayyip Erdoğan’ı desteklemeyeceklerini söylüyorlarsa da “Siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır” diyen Süleyman Demirel’in, bu meşhur sözünün ne kadar doğru olduğunu yaşayarak göreceğiz.

Bunun ilk adımları atıldı.

Geçtiğimiz ay AKP milletvekilleri Taner Yıldız, Mehdi Eker ve Efkan Ala’nın Londra merkezli Demokratik Gelişim Enstitüsü’ne (Democratic Progress Institude)  yaptıkları ziyaret haber oldu. Haber olmasının sebebi, bu kuruluşun PKK ile ilintili olduğu gibi bir kanaatin bulunması idi.

Kuruluşun web sayfasında, Enstitünün ilgi alanının uyuşmazlıkların çözümü ve demokratik gelişim olduğu bildiriliyor.

Kuruluşun,  BOP’un Büyük İsrail hedefine ulaşılabilmesinin önemli bir adımı olan Bağımsız Kürdistan için Türkiye’deki  “Çözüm Süreci”ne çok özel ilgi gösteriyor olması dikkat çekiyor.

Kuruluşun CEO’su Kerim Yıldız, bağımsız Kürdistan kurulmasını ve Türkiye’deki Kürt sorununun çözümünde uluslararası arabuluculara ihtiyaç bulunduğunu savunmasıyla tanınıyor.

Norveç, Hollanda, İrlanda dışişleri bakanlıklarının desteklediği bu kuruluşu  AKP milletvekilleri ziyaret edince, bu, elbette haber olur. Yandaş medya dışında kalan  ülkemizde maalesef  çok az bulunan objektif basın bu haberi haklı olarak geniş şekilde kullandı. Bazı CHP milletvekilleri de (özellikle Haluk Pekşen) bu ziyareti eleştirdiler ve sebebini sorguladılar.

Tabii bu kuruluşun AKP’nin “Çözüm Sürecine” ilgi göstermesi, AKP Milletvekillerinin de bu kuruluşu ziyaret etmeleri, hem de geçtiğimiz ay ziyaret etmeleri elbette  çok anlamlıdır. Anlamlıdır zira;AKP’nin yeni seçim stratejisinin işaretlerini vermektedir.

Bu ziyaret,  Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. Tura kalır ise  AKP, Güneydoğu Anadolu’da bölünmeden yana olan bir kısım Kürt kökenli seçmenlerin oyunu alabilmek için “Çözüm Sürecini” tekrar devreye sokma hazırlığıdır.

Demokratik Gelişim Enstitüsü’nün çözüm sürecine özel ilgi göstermesinin  amacı emperyalistlerin,  Ortadoğu petrol ve doğal gazını Akdeniz’e akıtacak koridorun Türkiye ayağını sağlamak için bu bölgenin Türkiye’den koparılmasıdır.

Bu koridorun Irak ve Suriye ayakları sağlanmış, buna Türkiye ayağının ilavesi kalmıştır.

Bu kuruluşun farklı zamanlarda  Londra’da ve Türkiye’de düzenlediği etkinliklere bazı milletvekilleri katılmış bu toplantılarda seçimler sonrası “çözüm süreci” yeniden başlayana kadar geçecek zamanda ne yapılacağı da tartışılmıştır.

Yani “çözüm sürecinin” tekrar başlayacağını bunlara birileri söylemiş olacak ki; onlar bu konularda bazı Türk Milletvekilleri ve katılımcılarla hadleri ve hakları değilken bu konun işlendiği toplantılar yapabilmişlerdir.

Kuruluşun düzenlediği etkinliklerin müdavimleri arasında Ali Bayramoğlu, Oral Çalışlar, Kezban Hatemi, Prof Sevtap Yokuş gibi tanınmış “akil adamlar”(!) “çözümcüler” var.

Kuruluşun amacının ne olduğu gayet açıkken, bu kuruluşun etkinliklerinde Türk  milletvekillerinin ne işi var!

Bunu yapanlar ulus devletten   bağımsızlıktan yana  insanlar  olamazlar. Bunun için tek vatan, tek bayrak, tek millet lafları geniş kitlelerin gazını almaktan başka bir şey değildir.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :