AKP İSTANBUL’DA ÇIKARACAKLARI ADAY İÇİN ”İNCE”Yİ BEKLİYOR ÇÜNKÜ İSTANBUL’U ALAN TÜRKİYE’Yİ ALIR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » AKP İSTANBUL’DA ÇIKARACAKLARI ADAY İÇİN ”İNCE”Yİ BEKLİYOR ÇÜNKÜ İSTANBUL’U ALAN TÜRKİYE’Yİ ALIR.

19.10.2018 - 11:17

AKP İSTANBUL’DA ÇIKARACAKLARI ADAY İÇİN ”İNCE”Yİ BEKLİYOR ÇÜNKÜ İSTANBUL’U ALAN TÜRKİYE’Yİ ALIR.

Yerel seçimler öncesi artık iyice toto tahminine dönen belediye başkan adaylarıyla ilgili haberler hız kesmiyor.

Bir kısmı akçalı ilişkilere dayanan bu ”bilgilerin” tabandan gelen beklentilerle hiç ilgisinin olmadığı ortada. Çünkü hem geçmişte yaşananlar, hem de ortalıkta adı dolaşanlar açısından benzer haberlerin manipülasyon amaçlı senaryolara dayandığı defalarca yaşanmış bilinen bir gerçek.

Tabii bütün bunlar bir yana İstanbul’da hangi parti olursa olsun, belediye başkanlığını kazanacak ismin böylesine kritik bir süreçte büyük bir başarıya imza atacağı kesin. 24 Haziran’da seçmenin umutlarını sandığa gömen CHP açısından İstanbul faktörü büyük önem taşıyor. Gürsel tekin, Akif Hamza Çebi, Mustafa Sarıgül gibi isimlerin burada ne derece etkili olacağı sorusu doğru biçimde yanıtlanmaya muhtaç gibi görünüyor. 24 Haziran’da sahada yapılan yanlışların bedelini ağır biçimde ödeyen CHP acaba başta İstanbul olmak üzere tabandan yükselen seslere mi kulak verecek, yoksa genel merkezin duvarları arasına sıkışmış kimi hesaplarla mı hareket edecek?

Bu aşamada İstanbul için gözler doğal olarak Muharrem İnce’ye çevrilmiş durumda.

Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden biriyle konuştuğunu ve bu kişinin kendisine “İstanbul’da İnce aday olursa başka, farklı bir isim aday olursa başka isim göstereceğiz” dediğini aktardı.

Candaş Tolga Işık, “CHP Sarıgül’ü Eyüp’ten mi aday gösterecek?” başlığıyla yayımlanan yazısında Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere dair kulis bilgilerine yer verdi.

“AK Parti yönetiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en yakın isimlerden biriyle konuştum dün. ‘İstanbul adayınız kim olacak?’ diye sordum” ifadesini kullanan Işık, şöyle devam etti:

— “Bu yerel seçim hiç kimse için çantada keklik değil. Bilhassa büyükşehirlerde. CHP’nin adayına bakacağız önce. İstanbul’da İnce aday olursa başka, farklı bir isim aday olursa başka.” dedi ve ekledi: “Mevlüt Bey (Uysal) çalışkan bir arkadaşımız. Başakşehir’de çok başarılı oldu. Büyükşehirde de çok gayretli. Normal şartlarda onun devam etmesi düşünülebilir. Ancak CHP Muharrem İnce’yi aday gösterirse karşısına muhtemelen kabineden eski ya da yeni güçlü bakanlardan birini çıkarmak daha akla yatkın.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :