28 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

AKP MYK ÜYELERİ DE DERTLİ: VATANDAŞ YÜKSEK EV FİYATLARI VE KİRA ARTIŞINDAN ŞİKAYETÇİ

Ana Sayfa » EKONOMİ » AKP MYK ÜYELERİ DE DERTLİ: VATANDAŞ YÜKSEK EV FİYATLARI VE KİRA ARTIŞINDAN ŞİKAYETÇİ

Eklenme : 31.07.2022 - 11:03

AKP MYK ÜYELERİ DE DERTLİ: VATANDAŞ YÜKSEK EV FİYATLARI VE KİRA ARTIŞINDAN ŞİKAYETÇİ

AKP’nin bu hafta içinde yapılan MYK toplantısında konut fiyatları ve kira artışlarının gündeme geldiği öğrenildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, bazı MYK üyeleri Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantıda,  vatandaşın konuta ulaşmada giderek sıkıntı çektiğini, dar gelirlilerin konut sahibi olmalarının bugünkü piyasa şartlarında zorlaştığını, hem yüksek kiralara hem de konut satış fiyatları ile ilgili yeni tedbirlerin alınması gerektiğini anlattı.

Sahada yaptıkları gözlemlerde, vatandaştan yoğun olarak kira artışları ve yüksek ev fiyatlarından şikâyet geldiğine dikkat çekildi. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi kalabalık şehirlerde üniversitelerin de açılması ile birlikte konut sıkıntısının artacağına dikkat çekildi. MYK üyeleri, konut açığının kapatılması için özellikle büyükşehirlerde şehir merkezlerine yakın kamu arazilerinin acilen TOKİ’ye devredilmesi ve sosyal konut projelerinin hızla devreye girmesini önerdi.

Hükûmetin gündeminde bir süredir kiralama amaçlı sosyal konut üretilmesi de var. TOKİ’nin sosyal konut projelerinin, kiralama amaçlı konut ve işyeri üretimini de kapsayacak şekilde genişletilmesi tartışılan formüller arasında. Bu konuda diğer ülkelerdeki uygulamalara benzer bir yapının kurulabileceği, TOKİ’nin yapacağı sosyal konutların dar gelirli vatandaşlara düşük bedelle kiraya verilmesi üzerinde duruluyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları