AKP’DE BÜYÜK TIRPAN-150 VEKİLİN ÜSTÜ ÇİZİLDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » AKP’DE BÜYÜK TIRPAN-150 VEKİLİN ÜSTÜ ÇİZİLDİ

05.05.2018 - 12:41

AKP’DE BÜYÜK TIRPAN-150 VEKİLİN ÜSTÜ ÇİZİLDİ

Odatv’nin haberine göre AKP’de 150 vekille yollar ayrılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçen yıl Mayıs ayında genel başkanlık koltuğuna oturması ile birlikte AKP’de başlayan değişimin, milletvekilli listelerine de yansımasına kesin gözüyle bakılıyor.

Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre; AKP kulislerinde, 316 milletvekilinden en az yarısının liste dışı kalabileceği konuşuluyor.

BAŞVURUDAN 41 MİLYON 880 BİN LİRA KAZANDILAR

7 bin 329 aday adayının başvurduğu AKP’de, oluşturulacak milletvekili listeleri için titiz bir çalışma yürütülecek. Erdoğan’ın, Özbekistan ve Güney Kore gezisi sırasında da milletvekili listeleri üzerinde çalışma yaptığı belirtilirken, özellikle mevcut milletvekilleri ile ilgili değerlendirmelere ağırlık verdiği öğrenildi.

Erdoğan’ın, milletvekilliği için AKP’ye davet edeceği farklı isimlerin de olabileceğine dikkat çeken AKP kurmayları, yeni Meclis yapısında, daha fazla kadın ve genç isme yer verilmesinin beklendiğini dile getirdi. Milletvekilliği aday adaylığı başvuru ücreti olarak AKP’nin kasasına giren para ise 41 milyon 880 bin lira oldu.

YARISI DEĞİŞECEK

AKP’nin bazı belediye başkanları ve il başkanlarının istifa ederek aday adayı olmasının yanı sıra, çok sayıda üst düzey bürokratın da AKP’yi tercih etmesi, mevcut milletvekillerinin listeye girme konusundaki işini zorlaştırıyor. Mevcut milletvekillerinden 23’ü kendi tercihi ile milletvekili başvurusu yapmazken, Meclis’te 316 sandalyesi bulunan AKP’de, yeniden başvuran 293 milletvekilinin de yüzde 40-50 oranında değişime uğrayabileceği belirtiliyor. Kulislerde, bazı milletvekillerinin yerel seçimlerde değerlendirilmesi amacıyla bilinçli olarak liste dışı tutulacağı, 10 civarında ismin ise kabinede görev verileceği gerekçesiyle listede yer almamalarına kesin gözüyle bakılıyor.

ÖNCEKİ SEÇİMLERDE YAŞANAN DEĞİŞİKLİKLER

AKP kulislerinde, 24 Haziran seçimlerinde 150 civarında milletvekillinin liste dışında kalacağına yönelik değerlendirmeler, önceki seçimlerde yaşanan değişikliklere dayandırılıyor. AKP, 2002’de Meclis’te 365 milletvekili ile temsil edilmiş, sonrasında yaşanan istifalarla AKP’nin 2007 seçimlerine giderken milletvekili sayısı 351’e düşmüştü. AKP’de 2007 seçimlerinde 168 milletvekili liste dışı kalmıştı. 2007 seçimlerinde 341 milletvekilliği kazanan AKP, 2011 seçimlerinde bu milletvekillerinden 167’sine yer vermemişti. Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlığında girilen 7 Haziran seçimlerinde 185 milletvekili liste dışı bırakılmış, 1 Kasım 2015’de yenilenen seçimlerde ise 258 milletvekilinden 53’üne listelerde yer verilmemişti.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :