AKP’DE İSTİFALARI İSTENEN AMA KENDİ İSTEKLERİYLE İSTİFA ETTİLER DİYE AÇIKLANAN BELEDİYE BAŞKANLARI İLE İLGİLİ BİR İLK YAŞANDI. HAYATİ YAZICI GÖKÇEK İÇİN NE DEDİ?

Ana Sayfa » GÜNCEL » AKP’DE İSTİFALARI İSTENEN AMA KENDİ İSTEKLERİYLE İSTİFA ETTİLER DİYE AÇIKLANAN BELEDİYE BAŞKANLARI İLE İLGİLİ BİR İLK YAŞANDI. HAYATİ YAZICI GÖKÇEK İÇİN NE DEDİ?

25.10.2018 - 13:09

AKP’DE İSTİFALARI İSTENEN AMA KENDİ İSTEKLERİYLE İSTİFA ETTİLER DİYE AÇIKLANAN BELEDİYE BAŞKANLARI İLE İLGİLİ BİR İLK YAŞANDI. HAYATİ YAZICI GÖKÇEK İÇİN NE DEDİ?

AKP iktidarının en vurucu icraatlarından biri halkın oylarıyla seçilmiş kendi belediye başkanlarını gerekçe göstermeden ama istifaya zorlamak oldu.

Aslında gerekçeler belliydi. Yaklaşan yerel seçimler öncesi durumu ”rahatsızlık” yaratan başkanların bu süreçte sorun çıkarmalarını engellemek amacıyla istifaları istendi. Onlardan birisi de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ti. Başkenti 24 yıl yöneten Gökçek’le ilgili en çarpıcı çıkışı AKP’nin o süreçte en kuvvetli ismi olan Bülent Arınç yapmıştı. Arınç Gökçek için ”Parsel parsel Ankara’yı sattı.” ifadelerini kullanınca bu belki de sonun başlangıcı olmuştu.

Gökçek’in 24 yıl süren Ankara yönetimi bizzat kendisinin ”Cumhurbaşkanım ne emrederse yaparım, istifa ediyorum sözleriyle noktalanmıştı.

Gökçek ve diğer görevden alınan belediye başkanlarıyla ilgili AKP cephesi bugüne kadar suskunluğunu hep korudu.

Ve dün Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP’nin Gökçek’i aday göstereceğine ilişkin bilgiler dışarıya bilerek sızdırılınca bu ”küçük siyasi manevranın” görmezden gelinemeyeceği biliniyordu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, MHP’nin yerel seçimlerinde Ankara’da Melih Gökçek’i aday göstermeyi düşünmesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Yazıcı, ‘Gökçek’in görevden alınması iş olsun diye istenmedi‘ dedi.

Yazıcı’nın açıklamaları:

“Benim gündemimde böyle bir konu yok. Bu konularda biraz mesafeliyim. Onun için görüş bildirmeyeceğim. Sözünü ettiğiniz kişi, bizim partimizde belediye başkanlığı yaptı, görevini bırakması istendi. Bunun ötesinde bir yorum yapmayacağım.

Bizim seçim takvimi çalışmamız karara bağlanmadı. Hazırlıklar tamamlandı. Önümüzdeki hafta MYK toplantımız var, orada takvim netleşir. Çalışmalarımızı tahminen söylüyorum, aralık ayı sonuna kadar bitiririz.

İttifak eden partiler ne kadarsa bir önceki seçimde aldıkları oyların toplamı yazılıyor. Bu bir öngörüdür. Siyasette matematik yok. Partiler arasında ittifak yaptık şeklinde bir deklarasyon olmasa bile sandıkta bu ittifak yapılır.”

Bu açıklama acaba şu anlama geliyor olabilir mi:

”Ey Melih Gökçek eğer MHP’nin adaylık önerisini kabul edersen başkanlık yaptığın süreyle ilgili icraatlara ‘dikkatli’ bir gözle bakabiliriz.”

Yerel seçimler bütün bu olasılıklar değerlendirildiğinde tam bir satranç oyununa dönüşeceğe benziyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :