AKP’Lİ EFKAN ALA,TANER YILDIZ VE MEHDİ EKER, OSLO SÜRECİNİN MİMARI OLAN DEMOKRASİYİ GELİŞTİRME ENSTİTÜSÜ’NÜN LONDRA’DAKİ TOPLANTISINDAYDILAR. HATİP DİCLE: ”SEÇİM OLMAYABİLİR”

Ana Sayfa » GÜNCEL » AKP’Lİ EFKAN ALA,TANER YILDIZ VE MEHDİ EKER, OSLO SÜRECİNİN MİMARI OLAN DEMOKRASİYİ GELİŞTİRME ENSTİTÜSÜ’NÜN LONDRA’DAKİ TOPLANTISINDAYDILAR. HATİP DİCLE: ”SEÇİM OLMAYABİLİR”

08.05.2018 - 8:28

AKP’Lİ EFKAN ALA,TANER YILDIZ VE MEHDİ EKER, OSLO SÜRECİNİN MİMARI OLAN DEMOKRASİYİ GELİŞTİRME ENSTİTÜSÜ’NÜN LONDRA’DAKİ TOPLANTISINDAYDILAR. HATİP DİCLE: ”SEÇİM OLMAYABİLİR”

Oslo sürecinin mimarı Demokrasiyi Geliştirme  Enstitü’sü ne yapmak istiyor?

Bu kuruluşun geçtiğimiz 11 Nisan’da Londra’da düzenlediği geniş katılımlı toplantıda acaba neler konuşuldu?

Bu toplantıya iktidarın önemli isimlerinden Efkan Ala, Taner Yıldız, Mehdi Eker niçin katıldı?

Hatip Dicle, AKP’li eski bakanların da bulunduğu toplantıyı yorumlarken niçin ”Türkiye’de seçimler olmayabilir.” dedi?

Yukarıdaki soruların yanıtı biraz da buradaki gelişmelerle bağlantılı olsa gerek. Toplum 24 Haziran seçimlerine kilitlenmişken, özellikle muhalefet cephesinde iktidarın hiç ummadığı ölçüde bir hareketlilik, bir dayanışma yaşanırken Hatip Dicle’nin açıklaması ne anlam taşıyor?

İktidarın ”Bakalım hangi tepkileri verecekler?” düşüncesiyle önden yolladığı, yandaş medyanın kimi isimleri tartışmanın fitilini ateşlediler bile. Yandaş cephede yazılanlara göre, Erdoğan Cumhurbaşkanlığını alsa da, Meclis’te çoğunluğu kaybederse bu seçimler yenilenir görüşü ilk sırada yer alıyor. Sandıktan çıkan sonuçları yok sayarak bir daha nasıl seçime gidileceği sorusu o yazılarda yer almıyor. Bunları dile getirenler 7 Haziran seçimlerinden sonra iktidarın tek başına hükümet kurma çoğunluğunu kaybetmesinin ardından, 1 Kasım’da yeniden seçime gidilmesini örnek gösteriyor olabiler mi acaba?

Yandaş medyada ki diğer bir görüşse Türkiye mayıs ve haziran aylarında yani yaşadığımız seçim sürecinde yeniden azan terör olaylarıyla boğuşacak. Bu gelişmeler 24 Haziran seçimlerinin ertelenmesiyle sonuçlanacak.

Türkiye tarihinin en kritik seçimine doğru ilerlerken, ”Oslo Sürecinin Mimarı” olarak bilinen Democratic Progress Institute (DPI), Türkçe adıyla Demokrasi Geliştirme Enstitüsü’nün 11 Nisan 2018 tarihinde düzenlediği toplantı “yeni bir çözüm süreci mi başlıyor?” sorularına neden oldu.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan toplantıya eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, eski Enerji Bakanı Taner Yıldız ve eski Tarım Bakanı Mehdi Eker’in katılması dikkatlerden kaçmadı.

Toplantıya eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in eski danışmanlarından Jonathan Powell, arabuluculuk konusunda uzman Jonathan Cohen, İngiltere’nin Kuzey İrlanda Ofisi’nin eski siyasi direktörlerinden Sir Bill Jefrey, eski İrlanda Dışişleri Bakanlarından Dermot Ahern gibi uzmanlar da katıldı.

İşte Hatip Dicle’nin Londra’daki toplantıyla bağlantılı olarak yaptığı açıklama ilginç:

“Maalesef diyorum, bu sene sıcak bir yaz ve sıcak bir seçim döneminin geldiğini üzülerek söylüyorum. Ayrıca seçimin olup olmayacağı konusunda çok emin değilim.”

 

KAYNAK: http://haber.sol.org.tr/turkiye/hatip-dicle-secim-olup-olmayacagina-emin-degilim-236904

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :