23 Mart 2023 - Hoş geldiniz

AKP’Lİ YETKİLİLER REUTERS’A SEÇİM TARİHİNİ VERDİLER, SEÇİM SLOGANINI AÇIKLADILAR: ”TÜRKİYE’Yİ YENİDEN İNŞA EDİYORUZ”

Ana Sayfa » GÜNCEL » AKP’Lİ YETKİLİLER REUTERS’A SEÇİM TARİHİNİ VERDİLER, SEÇİM SLOGANINI AÇIKLADILAR: ”TÜRKİYE’Yİ YENİDEN İNŞA EDİYORUZ”

Eklenme : 22.02.2023 - 17:37

AKP’Lİ YETKİLİLER REUTERS’A SEÇİM TARİHİNİ VERDİLER, SEÇİM SLOGANINI AÇIKLADILAR: ”TÜRKİYE’Yİ YENİDEN İNŞA EDİYORUZ”

En az 42 bin kişinin yaşamını yitirdiği 13 milyon kişiyi doğrudan etkileyen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından seçimlerin erteleneceği yönündeki yorumlar geçen hafta gündemde muhalefet çevrelerinde rahatsızlık yaratırken AKP tarafında son günlerde mevcut seçim planını sürdürme yönünde eğilim güçleniyor.

Yaklaşık 13 milyon kişinin yaşadığı bölgedeki büyük felaketin ardından devlet kurumlarının hazırlıklı olmadığı ya da kurtarma çalışmalarındaki yetersizlik olduğu yönünde hem bölge sakinleri hem de tüm ülke genelinde iktidara yönelik eleştiriler artarken, depremin ardından 2023 seçimi ve iktidar partilerine olan etkisi önem kazandı.

Felaketin iktidarın desteğini zayıflatabileceği yorumlarının ardından da seçimlerin ertelenebileceği AKP’li yetkililer tarafından da dillendirilmişti. Ancak AKP’nin yeniden ibreyi mevcut seçim tarihini koruma yönüne çevirdiği belirtiliyor.

“ERTELEME RAFA KALKTI”

“Erteleme ve kasım ayına bırakma konusu yapılan değerlendirmelerle artık rafa kalkmış durumda” diyen bir üst düzey hükümet yetkilisi görüşmelerde seçimin zamanında, yani 18 Haziran’da yapılması görüşünün ağırlık kazandığını söyledi.

Aynı yetkili yeni seçim sloganının ”Türkiye’yi Birlikte İnşa Ediyoruz” olarak düşünüldüğünü belirterek ”Bir ay ne kadar fark eder ki? Erteleme olacaksa, gerçekten işe yaraması için 1 yıllık bir erteleme lazım. Kamuoyu da buna hiç sıcak bakmıyor” diye konuştu.

AKP’li yetkililer daha önce Reuters’a yaptıkları açıklamada erteleme olması gerektiğini ve kasım ayının makul olduğunu savunmuşlardı.

İktidarın önümüzdeki seçimlerde nasıl bir performans göstereceği sorularının gündeme geldiği sıralarda AKP’nin kurucularından Bülent Arınç da, 13 Şubat Twitter’daki paylaşımında, “Devlet bürokrasisinin vatandaşlarımızın yaralarına merhem olmasına odaklanması için seçimlerin ivedilikle ertelenmesi lazım” demiş buna da muhalefet tepki göstermişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da seçim erteleme gündemini, “Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez” şeklinde yanıtlamıştı.

Anayasanın 78. maddesinde seçimlerin ertelenmesine imkân veren şu ifade yer alıyor:

“Savaş sebebiyle yeni seçimlerin yapılmasına imkân görülmezse, Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçimlerin bir yıl geriye bırakılmasına karar verebilir. Geri bırakma sebebi ortadan kalkmamışsa, erteleme kararındaki usule göre bu işlem tekrarlanabilir.”

“18 HAZİRAN ÖNE ÇIKTI”

Bir başka hükümet yetkilisi de seçim için Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘nin görüşeceğini belirterek iki parti arasında bazı temaslar olduğunu, nihai kararın liderler tarafından verileceğini söyledi.

“Seçim için daha önce açıklanan 14 Mayıs, normal tarih olan 18 Haziran ve kasım ayına ertelenmesi gibi alternatifler üzerinde duruluyordu” diyen aynı yetkili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak gelinen noktada daha çok seçimlerin 18 Haziran’da yapılması yaklaşımı daha öne çıkmış durumda… Büyük ihtimalle 18 Haziran’da seçim konusunda mutabakat sağanması büyük olasılık.”

18 Haziran’da yapılabilecek seçimin yaz dönemine denk gelmesinin bazı handikapları olduğunu hatırlatan yetkili ayrıca, “YSK’nin hazırlanması, özellikle depremin etkilendiği illerde seçimin fiziki şartlarının oluşturulması ya da bu seçmenlerin geçtikleri illerde oy kullanması gibi süreçlerin yetiştirilmesi gerekiyor” dedi ve ertelemenin sakıncalarını ise şöyle açıkladı:

İLGİLİ HABER: AKP’NİN SEÇİM SLOGANININ ”TÜRKİYE’Yİ YENİDEN İNŞA EDİYORUZ” OLARAK DÜŞÜNÜLDÜĞÜNÜ DUYDUĞUNUZDA İLK TEPKİNİZ NE OLDU? ÖRNEĞİN ”EYVAH!”..EVET EYVAH Kİ NE EYVAH.  20 YILDA EN ÇOK DUYDUĞUMUZ GALİBA BU ”İNŞA” SÖZCÜĞÜ OLDU. YER GÖK İNŞA EDİLDİ, YER GÖK BETONA GÖMÜLDÜ VE İŞİN GARİBİ BU BETONLARIN MARAŞ DEPREMİNDE KAĞIT KULELER GİBİ ÇÖKTÜĞÜNÜ VE ENKAZ ALTINDA KALAN CANLARIMIZIN SAYISININ 42 BİNLERİ AŞTIĞI GÖRDÜKÇE, İNŞA SÖZCÜĞÜ TÜYLERİMİZİ DİKEN DİKEN EDİYOR.

ŞİMDİ GELİN DEPREM BÖLGESİNDE OLUP BİRENLERİ İÇİ SIZLAYARAK GÖZLEYEN BİR SAĞLIK EMEKÇİSİNE KULAK VERELİM…

FELAKETİN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ: ÇADIRLARDAN, YEMEK KUYRUKLARINDAN, KÖYLERDEN YÜKSELEN ÇIĞLIKLAR

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları