2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

AKP’NİN SEÇİM SENARYOLARININ BAŞ AKTÖRÜ: MUHARREM İNCE

Ana Sayfa » GÜNCEL » AKP’NİN SEÇİM SENARYOLARININ BAŞ AKTÖRÜ: MUHARREM İNCE

Eklenme : 04.04.2023 - 12:52

AKP’NİN SEÇİM SENARYOLARININ BAŞ AKTÖRÜ: MUHARREM İNCE

TBMM ve Cumhurbaşkanı seçimleri için çalışmalarını sürdüren iktidar partisi ve ortağı, muhalefetin tahmini oy oranları üzerinden hesaplarını yapıyor. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimini birinci turda kazanma şansının olmadığı tespiti ile hareket eden AKP’nin senaryolarının baş aktörü Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce oldu.

Millet İttifakı’nın ortak Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve Zafer Partisi’nin adayı Sinan Oğan arasında geçecek cumhurbaşkanlığı yarışında iktidarın, mevcut tabloda ilk turu kazanmanın güçleştiği tespitinde olduğu öğrenildi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, olası seçim sonuçları hakkında çok sayıda simülasyon hazırlayan iktidar partisi, seçimlerin birinci turda Cumhur İttifakı lehine noktalanmasının İnce’nin oylarına bağlı olduğunu belirledi. Buna göre, Muharrem İnce’ye verilecek oyların büyük çoğunluğunun muhalefetten gideceğini hesaba katan iktidar, İnce’nin oy oranının yüzde 3 seviyelerinde kalması durumunda, seçimi ilk turda Kılıçdaroğlu’nun kazanacağını değerlendiriyor. İktidar, aynı simülasyonda İnce’nin oyunun yüzde 5’i aşması durumunda ise seçimlerin ikinci tura kalacağını hesapladı.

GÜVEN VE KRİZ KOZLARI

İnce’nin istenilen seviyede oy oranına ulaşması ve seçimin ikinci tura kalması durumunda iktidarın en büyük kozu, “güven” ve “istikrar” olacak. İktidar, 14 Mayıs TBMM seçimlerinde muhalefetin sayısal üstünlük sağlayamaması durumunda “kriz” söylemini dillendirmeyi planlıyor. “Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun yarışacağı ikinci tur öncesinde, Meclis çoğunluğu Cumhur İttifakı’nda olursa seçmen Meclis’i başka, Cumhurbaşkanlığı’nı başka kesimlerin yönetmesini istemez. Kriz çıkacağını bilir. Olası bir yönetim krizindense mevcut cumhurbaşkanının görevde kalmasını tercih eder” görüşü dillendiriliyor.

HÜDA-PAR’DAN BASKI

Bir dönem daha yönetimde kalma uğruna Hizbullah ile bağlantısı bulunduğu bilinen HÜDA-PAR’ı ittifaka dahil eden AKP, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri için liste oluşturmakta zorlanıyor. Bölgede kendi adaylarına güvenen iktidara, HÜDA-PAR’dan liste talebi gittiği bildirildi. Buna göre, HDP’nin sadece kendi adayları tarafından yenilebileceğini öne süren HÜDA-PAR, bölgede kendi adayları ile yarışılmasını istedi. İktidar ise en çok beş milletvekili kontenjanı vermeyi planladığını parti yönetimine iletti. HÜDA-PAR’ın bölge illeri dışında İstanbul’da da en az iki kontenjan talebinde bulunduğu öne sürüldü.

İLGİLİ HABER:

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları