9 Aralık 2021 - Hoş geldiniz

ALEV COŞKUN: DÜNYA UYUŞTURUCU TİCARETİNİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜN KAYNAĞI OLAN AFGANİSTAN’DA TÜRKİYE’NİN KABİL HAVAALANI’NI ISRARLA İŞLETMEYİ İSTEMESİ NEDEN?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ALEV COŞKUN: DÜNYA UYUŞTURUCU TİCARETİNİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜN KAYNAĞI OLAN AFGANİSTAN’DA TÜRKİYE’NİN KABİL HAVAALANI’NI ISRARLA İŞLETMEYİ İSTEMESİ NEDEN?

Eklenme : 05.09.2021 - 8:32

ALEV COŞKUN: DÜNYA UYUŞTURUCU TİCARETİNİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜN KAYNAĞI OLAN AFGANİSTAN’DA TÜRKİYE’NİN KABİL HAVAALANI’NI ISRARLA İŞLETMEYİ İSTEMESİ NEDEN?

Cumhuriyet yazarı Alev Coşkun bugünkü yazısında iki haftadan bu yana Afganistan’la ilgili ısrarla sorulan kritik soruyu gündeme taşıdı: Kabil Havaalanı’ndaki ısrar neden?

İşte Coşkun’un yazısının o bölümü:

 

Geçen hafta siyasal yaşamımızı en çok işgal eden konu, Afganistan’daki gelişmelerdi.

Afganistan’ın iç savaşında 20 yıldır “müdahil” olarak bulunan ABD, Afganistan’dan ayrıldı.

ABD, arkasında tam anlamıyla bir enkaz bırakarak Afganistan’dan çekildi. Sadece Kâbil Havaalanı’nın gazete ve televizyonlardaki görüntüleri bile işgalci gücün ülkeyi ne hale getirdiğini anlatmaya yeterlidir.

AKP iktidarı, Kâbil Havaalanı’nı işletmek için isteklerini her platformda belirtiyor. Son günlerde bu konuya Katar da katıldı.

Türkiye’nin, 2500 km uzaklıkta olan  Afganistan’ın Kâbil Havaalanı’nı ısrarla işletmek istemesinde ne gibi bir milli çıkarı vardır? Bu soru doğal olarak soruluyor.

Dünya uyuşturucu ticaretinin çok önemli bir bölümünün kaynağı olan Afganistan ve bu ticaretin önemli iletişim merkezlerinden biri olan Kâbil Havaalanı, Türkiye için bu derece önemli mi?

“Bu ısrarın nedeni nedir” sorusu, kuşkusuz insanların kafasında bir soru işareti olarak asılı kalmaktadır.

Atatürk’ün önemi ve değeri

Afganistan’da Taliban’ın şeriata dayalı politikası, özellikle çağdaş yaşama, kadına hatta kız çocuklarına karşı zalim hareketleri bütün dünyanın gözünün bir kez daha açılmasına neden oldu.

Şeriat kurallarının uygulanması ve bağnaz tutumlar Atatürk’ün Aydınlanma Devrimleri’nin önemini bir kez daha ortaya koydu.  Bu durum sadece Atatürkçüleri değil Türk toplumunun çok büyük bir kesimini yeniden düşünmeye yönlendirdi.

Hatta bir zamanlar Atatürk’e çatmak, onu eleştirmek için yanıp tutuşan İkinci Cumhuriyetçiler bile Atatürk’e sarılmaya, Atatürk’ü övmeye, onun ideallerinin önemini ortaya koymaya başladılar.

Bu kabulleniş yeterli değildir. Önce Mustafa Kemal’i, sonra antiemperyalist Gazi Mustafa Kemal’i sonra da Aydınlanma Devrimcisi Atatürk’ü özümsemek gerekir. Aslında bugünün temel görevi budur.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları