28 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

ALEVİ KURUMLARINA YAPILAN SALDIRILARA YURDUN DÖRT BİR YANINDAN TEPKİ YAĞDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » ALEVİ KURUMLARINA YAPILAN SALDIRILARA YURDUN DÖRT BİR YANINDAN TEPKİ YAĞDI

Eklenme : 31.07.2022 - 22:24

ALEVİ KURUMLARINA YAPILAN SALDIRILARA YURDUN DÖRT BİR YANINDAN TEPKİ YAĞDI

Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara’da Alevi kurumlarına ve cemevlerine yönelik dün (30 Temmuz) eş zamanlı saldırı gerçekleşti.

Mamak’ta Şah-ı Merdan Cemevi’ndeki saldırı ibadet sırasında gerçekleştirildi; Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’nde bir kadın bıçaklı saldırıda yaralandı. Ayrıca Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Batıkent Serçeşme Cemevi’ne yönelik de saldırılar oldu.

 

Evrensel’de yer alan habere göre saldırılar bugün birçok ilde düzenlenen eylemlerle protesto edildi. Açıklamalarda “Hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! Aksi takdirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız” denildi.

ANKARA | “EŞİT YURTTAŞLIKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Ankara’da saldırıların gerçekleştiği Tuzluçayır’da düzenlenen eylemde, Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesinden vazgeçmeyeceği vurgulandı. Provokasyonlara karşı dikkatli olma çağrısında bulunulan eylemde, İçişleri Bakanlığı’na saldırıların arkasındaki güçlerin açığa çıkarılması çağrısında bulunuldu.

 

Açıklama Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Divriği Gökçebel Derneği tarafından ortak yapıldı. Açıklamaya CHP ve HDP milletvekilleri ile Emek Partisi (EMEP) Ankara İl Başkanı Şükran Doğan da destek verdi.

Tuzluçayır’da yapılan açıklamada yolun kapanmasına engel olmaya çalışan polis, kitlenin ısrarıyla geri adım attı.

“KARA BULUTLARI DAĞITACAĞIZ”

“Devletin Alevisi olmayacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı açıklamada, saldırıya uğrayan Şah-ı Merdan Cemevi’nin Dedesi Kazım Erbektaş, “Ne yaparlarsa yapsınlar amaçlarına ulaşamayacaklar. Biz el ele vererek, brilik olarak üzerimizde dönen kara bulutları dağıtacağız. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun” dedi.

“SALDIRILAR ALEVİLERİ DEMOKRASİ VE EŞİTLİK MÜCADELESİNDEN KOPARAMAYACAK”

Cemevlerine ve Alevi kurumlarına yapılan saldırıların, Alevileri demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacağı belirtilen açıklamada, “Ülkemizi kana bulamak için, tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan derin devlet güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Gazi, Gezi, 10 Ekim’den ve Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz” denildi.Tuzluçayır’da yapılan açıklamada yolun kapanmasına engel olmaya çalışan polis, kitlenin ısrarıyla geri adım attı.

Eşit yurttaşlık mücadelesi veren Alevilerin, diğer halklar, inançlar ve kimlikler özgür olmadan kendilerinin de özgür olamayacağını bildiği ifade edilen açıklamada; ilerici aydın, demokrat ve devrimci güçlerle birlikte omuz omuza mücadele verildiği vurgulandı.

“SEÇİM ÖNCESİ ŞİDDET DİLİNİN FARKINDAYIZ”

Saldırıların asıl amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar söylendi:

“2023 genel seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan devletin ve AKP hükümetinin şiddet dilinin de farkındayız. Bu saldırıların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta demokrasi güçleri olmak üzere herkese görev düşmektedir. Halkımızı kurumlarına ve cemevlerine sahip çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz! Hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! Aksi takdirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir. Biz Aleviler dili, dini, inancı, ırkı, mezhebi ve cinsiyeti ne olursa olsun herkesin eşit ve özgür bireyler olarak yaşayabildiği, kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği, katledilmediği demokratik bir cumhuriyette bir arada kardeşçe yaşamı savunuyoruz.”

İZMİR | “BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAMI SAVUNUYORUZ”

İzmir’deki Alevi dernekleri de dün Ankara’da Alevi kurumlarına yönelik gerçekleştirilen saldırılara karşı Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya EMEP, HDP, Halkevleri ve TÖP gibi siyasi partiler ve dernekler de destek verdi.

Saldırıların kınandığı açıklamada, “Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alacağız” denildi.

 

Basın açıklaması okuyan Alevi Bektaşi Federasyonu Ege Bölge Sorumlusu Gülbahar Kaplan, “Bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki; bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Çünkü biz, baskıya zorbalığa ve şiddet politikalarına boyun eğmeyiz” dedi.

Saldırıların amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunu söyleyen Kaplan, “Halklar inançlar ve kimlikler olarak omuz omuza vererek demokrasi ve eşit yurttaşlık haklarımızı birlikte kazanacağız” dedi.

Saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceklerini ifade eden Kaplan, iktidara şu çağrıyı yaptı:

“Cemevlerini tanımayan ve anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon politikasına tabi tutan, hakir gören, aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara zemin hazırlamaktadır. Taleplerimizi kabul edin, ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun ve elinizi, dilinizi inancımızdan ve inanç merkezlerimizden çekin. Bizi tarif etmeyin, tanıyın.”


SALDIRILAR İSTANBUL’DA KINANDI

Ankara’da Alevi kurumlarına yönelik eş zamanlı saldırılar, İstanbul’un Kartal ilçesi Uğur Mumcu Mahallesi’nde düzenlenen basın açıklamasıyla kınandı.

 

 

 

Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde Uğur Mumcu Bozatlı Hızır Cemevi tarafından yapılan açıklamada konuşan Cemevi Başkanı Cihan Saltuk, AKP hükümetinin şiddet diline dikkat çekti. Saltuk, “Bu saldırın daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta demokrasi güçleri olmak üzere herkese göre düşmektedir” dedi.

Halkı kurumlarına ve cemevlerine sahip çıkmaya çağıran Saltuk, provokasyona karşı da uyanık olmaya çağırdı. Hükümeti uyarıp göreve çağıran Saltuk, “Bu saldırıların arka planını, örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! Aksi takdirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir” dedi.

İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeyi de hatırlatan Saltuk, “Genelgede cemevlerine yakın olacaklarını, boş bırakmayacaklarını ilan etmişken daha Muharrem’in birinci gününden bu olayların olması bizim açımızdan düşündürücüdür” diye konuştu.

Demokratik bir cumhuriyette bir arada, kardeşçe yaşamak istediklerini anlatan Satluk, “Irkçı gerici ve şeriatçılara karşı, savaş çığırtkanlığı yapan her türlü zihniyete karşı gelin canlar bir olalım” dedi.


DİYARBAKIR | “İBADETHANELERE SALDIRI VAR VE BU GİZLİ SAKLI DEĞİL”

Saldırılar Diyarbakır’da da PSAKD Diyarbakır Şubesi önünde Alevi kurumlarının demokratik kitle örgütleri ile birlikte düzenlediği eylemle protesto edildi.

Açıklamaya PSAKD Diyarbakır Şubesi Başkanı Aydın Atlı ile Yönetim Kurulu üyeleri, HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, HDP İl Örgütü, Emek Partisi Diyarbakır İl Örgütü, TİP Diyarbakır İl Örgütü ve Alevi yurttaşlar katıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin imzacı olduğu ortak açıklamayı PSAKD Diyarbakır Şubesi Başkanı Aydın Atlı okudu.

Atlı, hükümeti uyararak “Bu saldırıların arka planını, örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! Aksi takdirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da saldırıları şiddetle kınadıklarını belirterek “Bu toplumu birbirine düşürmek isteyenler kaybedecek. Ve kaybedecekleri günler yakındır. Cemevleri ibadethanedir. İbadethanelere yapılan saldırıyı basit bir açıklamayla, ‘Provakasyondur, bir kişiyi gözaltına aldık’ diye geçiştirmeyi kesinlikle kabul etmiyoruz. Böyle bir saldırının sorumlusu sadece oraya gönderilen bir provakatör olamaz. Yıllardır bu ülkenin Cumhurbaşkanı, AKP’nin Genel Başkanı ‘Camilere saldırıldı’ yalanı üzerinden bir kampanya yürütüyor. Evet, ibadethanelere saldırı var ve bu öyle gizli saklı, yalan da değil. Buna karşı hepimizin tek ses tek yürek olması gerekiyor. Bugün hepimiz Aleviyiz. Bunun kapatılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.


SİVAS | PROVOKASYONLARI PÜSKÜRTECEĞİZ

Saldırılara karşı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi de şube binasında basın açıklaması düzenledi.

 

Şube Başkanı Hidayet Yıldırım, “Provokasyonları püskürteceğiz. Halkları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden ve şiddetten beslenen politikaların karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz” dedi.

Açıklamaya CHP İl Örgütü ve Eğitim Sen de destek verdi.


SALDIRILAR MUĞLA ORTANCA’DA DA PROTESTO EDİLDİ

Muğla Ortaca’da Pirsultan Abdal Kültür Derneğinin çağrısıyla Ortaca Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen yurttaşlar, dün Ankara’da Alevi kurumlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıları protesto etti.

 

Açıklamayı okuyan Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Gümüş, savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alacaklarını söyledi.

Gümüş, “İbadethanelerimiz yasal statüye kavuşturun ve elinizi diliniz inancımızdan ve inanç merkezlerimizden çekin. Bizi tarif etmeyin, tanıyın” dedi.

Emek Partisi Ortaca İlçe Örgütü de yaptığı açıklamada, “Ankara’daki Alevi örgütlerine yönelik eş zamanlı saldırılar emek, demokrasi ve barış güçlerine yapılmış karanlık bir saldırı ve provokasyondur. Demokrasi ve gerçekten laik Türkiye için birleşilmeli, Ortaca Emek ve Demokrasi Platformu halk güçlerinin taleplerini yüksek sesle birlikte dile getirmelidir. Birliğimiz gücümüzdür” dedi.


KAYSERİ | HACI BEKTAŞ VELİ DERNEĞİ: SALDIRILAR KARŞISINDA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Ankara’daki Alevi kurumlarına yönelik eş zamanlı saldırıların ardından Kayseri Hacı Bektaş Veli Derneği basın açıklaması düzenledi. Kayseri Cemevi’nde düzenlenen açıklamaya emek ve demokrasi bileşenleri de destek verdi.

 

Saldırıların Alevileri demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacağının vurgulandığı açıklamayı dernek yöneticisi Rüstem Gümüş okudu.

Gümüş “Halkları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden ve şiddetten beslenen politikaların karşısında durduk ve durmaya devam edeceğiz” dedi.

Hükümeti uyaran Gümüş “Cemevlerini tanımayan ve anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon politikalara tabi tutan, hakir gören, aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara zemin hazırlamaktadır” diye konuştu.

Açıklamanın ardından dernek başkanı Abbas Tan, bu saldırılara karşı birlik, beraberlik ve mücadelenin önemli olduğuna vurguladı.


ESKİŞEHİR

Eskişehir’de Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı önünde gerçekleştirilen açıklamada saldırılar protesto edildi.

 

Açıklamada yakalanan saldırganların caydırıcı düzeyde cezalandırılması talep edildi ve “Biz Aleviler bu kapıdan içeri giren her canı dili, dini, inancı, ırkı, mezhebi ve cinsiyeti asla sorulmaksızın hürmetle baş köşede misafir eder, ona saygı ile hizmet ederiz. Bu hissiyatın karşılığı asla ve asla bu kafatasçı hareketler olmamalıdır” denildi.

Alevileri aşağılayan, hakir gören, insanlık dışı kelimelerle onlara saldıran kişilerin tutum ve davranışlarının bu barbarlığa cesaret verdiği belirtilen açıklamada “Alevilik haktır ve ibadethanelerimiz acil bir şekilde yasal statüye kavuşturulmalıdır” çağrısı yapıldı.


DERSİM | “ŞİDDET POLİTİKALARINA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Dersim’deki Alevi dernekleri, cemevlerine yönelik saldırıları düzenledikleri basın açıklamasıyla protesto etti. Eyleme Dersim Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de katılarak destek verdi.


KOCAELİ

Saldırılar Kocaeli İzmit’te ise Belediye İş Hanı önünde düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi.

 

Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen eylemde, siyasi iktidara “Bu saldırıların arka planını, örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın” çağrısı yapıldı. Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması talebi yinelendi.


DÜSSELDORF

Alevi kurumlarına yönelik saldırılar Almanya’nın Düsseldorf kentinde de protesto edildi.

 

Düsseldorf kentindeki Türkiye Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen Aleviler, saldırılara tepki gösterdi.

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) NRW Eyaleti Örgütünün çağrısıyla düzenlenen basın açıklamasına yakşaşık 150 kişi katıldı. Eyleme DİDF’de destek verdi.

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, konuşmasında saldırıyı şiddetle kınadı ve lanetledi.

kaynak: Evrensel

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları