ALİ KEMAL KUMKUMOĞLU YAZDI- NASREDDİN HOCA NE BÜYÜKSÜN!

Ana Sayfa » GÜNCEL » ALİ KEMAL KUMKUMOĞLU YAZDI- NASREDDİN HOCA NE BÜYÜKSÜN!

06.12.2018 - 14:33

ALİ KEMAL KUMKUMOĞLU YAZDI- NASREDDİN HOCA NE BÜYÜKSÜN!
Hükümet, döviz ve faizden sonra enflasyonda da küçük bir gerileme olunca, ekonomide dengelerin yerine oturmaya başladığını ilan etti. Bu tespit için ne söylenir diye düşünürken Nasreddin Hoca imdadıma yetişti.
Hoca mahalle meydanında otururken yakın komşusunu çok sıkıntılı görmüş, “Hayrola komşu, bir derdin mi var” diye sormuş.
Komşu sıkıla sıkıla “Sorma Hocam derdimiz çok büyük, dört çocuğumuz vardı, bir tane daha oldu. Ben, hanım, annem tek göz odada yaşıyoruz, perişan haldeyiz”.
Hoca, “Dert ettiğin şeye bak komşu, şimdi söyleyeceklerimi yap, rahatlarsınız”. Umutla bakan komşusuna “Ahırda dana var mı” diye sormuş. Komşu bir tane var deyince, “Tamam, onu odaya alın öyle yatın” demiş. Komşu itiraz edecek gibi olmuş ancak Hocanın bir bildiği vardır diyerek çaresiz peki demiş. Bu durumu evdekilere kabul ettirmek zor olsa da çok ısrarcı olunca danayı odaya almışlar. Almışlar ama sabahı zor etmişler. Kuşluk vakti olunca gelen Hocanın “Nasıl komşu rahat ettiniz mi” sorusuna, “Yahu Hoca sen bizi öldürecek misin” cevabını vermiş. Hoca, “Çok iyi, demek ki sorun çözülüyor” demiş. Komşu garip garip Hocaya bakmış. Hoca hiç oralı olmadan “Senin ahırda bir sıpa vardı, değil mi” diye sormuş. Komşu evet deyince, “Hah! Bu gece onu da odaya alın” demiş. Komşu Hocanın boğazına yapışacak gibi olmuş, yaşına hürmeten kendini zor tutmuş. Ancak sonunda Hocanın dediği olmuş. Evdeki büyük kavganın ardından sıpa da odaya alınmış. Gece tam bir felaket. Nefes almak için kapılar bacalar açılmış, nafile.
Çocukların ağlamaları, ananın inlemeleri, eşinin beddualarıyla gün ışımış. Komşu kendini dışarı atıp Hocayı beklemeye başlamış. Derken Hoca gelince kavga başlamış, komşular araya girip işin büyümesini engellemişler.
Hoca biraz nefeslenince ” Aşk olsun komşu, söyleyeceklerim bitmedi ki” deyince, komşu gergin bir halde “Şimdi ne yapalım istiyorsun” diye sormuş. Hoca “Bu akşam sıpayı odadan çıkarın” demiş. Çocuklar ve danayla geçen gecenin ardından bu gece nasıldı sorusuna, komşu “Biraz nefes aldık” cevabını vermiş. Hoca “İyi bu akşam danayı da odadan çıkarın” demiş. Danasız, sıpasız geçen gecenin ardından meydanda Hocayı bulan komşu boynuna sarılarak “Allah senden razı olsun Hocam, sayende rahat ettik” demiiişş.
AKP iktidarı, hani olmaz ama deyip anlattığımız bu fıkraları mumla aratan örnekler yaşatıyor hepimize.
%8’den %24’e çıkardığı faizi, %10’dan %25’e çıkardığı enflasyonu, 3,5 TL’den 7,5 TL’ ye çıkardığı doları birkaç puan aşağı çektim diye ekonomide dengeler yerine oturdu deyip zafer naraları atıyor. Daha dana da, sıpa da odadayken “Rahatladınız” diyor.

Ne büyüksün Nasreddin Hoca! Her hikayende bir büyük hayat dersi var.

Ali Kemal Kumkumoğlu- Önceki Dönem CHP İstanbul Milletvekili

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :